Search

پل سیاه اهواز

از جاهای دیدنی اهواز پل سیاه اهواز و پل سفید اهواز است .اما این پل به پل سیاه یا پل پیروزی معروف میباشد این پل یک خط راه آهن دارد و مربوط به بخش راه آهن کل اداره جنوب میباشد  از بتن و فلز ساخته شده است و بسیار مقاوم میباشد دارای ۵۲ پایه میباشد و پهنای آن به حدود ۶ متر و بلندی ان به ۱۰ متر میرسد.

در سال ۱۳۰۸ ساخت این بنا به پایان رسید مواقع جنگ جهانی دوم این پل  برای مهمات ارتش روس به کار گرفته میشد و از آن آذوقه و سلاحات مهم ونیروها عبور میکردند و به پیروزی متفقین بسیار موثر بود نام آن پیروزی شد و بدنه پل و پایه هایش  به رنگ سیاه  میباشند پل سیاه نام گرفت و تغییر کرد و امروزه هم پل سیاه و هم پل پیروزی نامیده میشود.

قدمت بسیار بالایی دارد و به دوره پهلوی اول برمیگردد و در آثار ملی هم ثبت شده و به یادگار مانده است و بر روی قسمت های  سنگ کفی رودخانه کارون واقع شده است. تا خط اهن بندر امام خمینی میباشد و در جنوب اهواز،استان خوزستان واقع شده است.

به دوره پهلوی بازمیگردد از مهمترین پل سیاه اهواز همانطور که گفتیم برای عبور مهمات روس بود و در دوره  ساسانیان با نام  شادووان ساخته شده بوده است و این پل اولین پل اهواز بود که بعد ها پیروزی نام گرفت و بعد ها به پل سیاه تغییر یافت ودر سال ۷۸ به ثبت میراث فرهنگی رسید.

این پل آسیب هایی از طریق اتش سوزی و صدمات جدی به پایه وارد شد که بخش میانه آن مقداری دچار مشکل شد که البته به دلیل مسیر قطار بعد ها بازسازی شد و مشکلات این پل را مهندسان حل کردند. تا امنیت برای مسیر عبور  قطار و مردم حفظ شوند.

هزینه بازدید پل سیاه اهواز

هزینه بازدید کاملا رایگان میباشد و بیشتر جذابیت اهواز به پل های آن و مخصوصا شب ها در پل میباشد حتما پیشنهاد میشود یکبار هم شده از این مکان دیدن کنید و البته بعد از پل سیاه حتما تماشای پل سفید هم در اهواز و در نزدیکی پل سیاه پیشنهاد میشود.حتما در اهواز سری هم به پل طبیعت کیانپارس اهواز بزنید.

مکان نزدیک این پل

پل سفید نزدیک این مکان میباشد و حتی بیمارستان و هتل های زیادی به دلیل وجود رودخانه کارون و جذابیت این رودخانه هتل پارس نزدیک به پل سیاه برای اقامت در شب پیشنهاد میشود و حتی بیمارستان و آزمایشگاه متعددی در این نزدیکی وجود دارند که گردشگران را بی نیاز میکند و البته وجود کلیسا سورپ مسروپ نزدیک مکان برای گردشگران فراهم کرده و بعد از بازدید از پل سیاه و سرو شام و اقامت در هتل نزدیک پل میتوانند روزهای بعد به کلیسا هم سری بزنند و گردش خود را به طور کامل انجام بدهند و از این سفر خاطره خوش برای خود رقم بزنند.

بهترین زمان بازدید

با توجه به هوای گرم اهواز فصل بهار و پاییز میباشد و در فصول تابستان و زمستان دمای هوا به ترتیب بالای ۶۰ درجه و در زمستان تا ۱۰ درجه بالای صفر میرسد اما علت این موضوع وجود این پل در بخش جلگه ای اهواز میباشد پس حتما فصل بهار و پاییز مناسب ترین آب و هوا برای بازدید از این جاذبه گردشگری-توریستی را دارد

دیگر مکان‌های تفریحی استان خوزستان

سرای معین التجار

از جاهای دیدنی اهواز میتوان به سرای معین التجار نام برد.این بنا به دوره ی قاجار برمیگردد که در خیابان کاوه ی غربی در اهواز واقع شده و در آثار ملی نیز ثبت شده است این بافت قدیمی بسیار ارزشمند میباشد در سال های گذشته بازدید کنندگان نمیتوانستند از این بنا دیدن کنند ولی در چند سال اخیر اجازه بازدید داده شده است

پل سفید اهواز

از جاهای دیدنی اهواز پل سفید است که یکی از معروف ترین پل های اهواز بین ده پل میباشد نام دیگرش پل معلق است بسیار زیبا و دیدنی میباشد

خانه ماپار اهواز

خانه ماپار اهواز از جاهای دیدنی اهواز هست که قدمت این خانه به زمان حکومت پهلوی برمیگردد هم اکنون آن را بازسازی کرده اند این خانه بسیار قدیمی میباشد نزدیو رودخانه کارون قرار گرفته؛نشستن کنار حوض قدیمی با گلدان های زیبا و سفالی در اطراف حوض و خوردن شربتی خنک لذت بودن در آنجا را دو چندان میکند.

پل طبیعت کیانپارس اهواز

از جاهای دیدنی اهواز پل طبیعت کیانپارس است. این پل پارک ساحلی و پارک لاله در اهواز را به هم مرتبط می کند که عابران از این پل برای رفت و آمد استفاده میکنند؛بسیار مشهور میباشد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search