پل خواجو اصفهان

شهر زیبای اصفهان که تقریبا در مرکز نقشه ی ایران عزیز قرار گرفته، علاوه بر غذاهای معروف سنتی و سوغات پر آوازه اش، جاذبه های دیگری در خود دارد که شمار آن ها و تاریخی که با خود حمل می کنند سالانه گردشگران زیادی را به ایران می کشاند. برخی از جاهای دیدنی اصفهان با رودخانه ی زاینده رود که از مهمترین و بزرگترین رودخانه های مرکزی ایران است در ارتباطند. طی تاریخ، روی این رودخانه که از میان شهر اصفهان می گذرد و از عوامل سرسبزی و حاصلخیزی زمین های استان اصفهان است پل های متعددی احداث شده است که یکی از آن ها پل خواجو است.

همانند بیشتر بناهای ساخته شده دراستان اصفهان، پل خواجو هم محصول شکوفایی هنر ایرانیان در دوره ی صفوی و درست زمانی بوده که اصفهان به پایتخت تبدیل شده بود. این پل که ابتدا به منظور ایجاد راه ارتباطی ساخته می شود و سپس عملکرد سد هم برای آن در نظر گرفته می شود از جهات بسیاری حائز اهمیت است. روایت شده که این پل روی باقی مانده ی خرابه ای از پلی با نام حسن بیک درست در همین مکان و متعلق به دوره ی تیموریان ساخته شده است.

معماری پل خواجو

از لحاظ تاریخی و معماری، پل خواجو نمادی با شکوه از اصالت و استعداد هنرمندان ایرانی از گذشته تا کنون است. این پل با ارتفاع حدودا صدو سی متر و در دو طبقه به شکلی ساخته شده که بار سنگینی سازه بسیار هماهنگ در دو طرف تقسیم شود و این از عواملی ست که بعد از گذشت سال ها سازه همچنان مستحکم و پا برجا باقی مانده.

اگر طاق های پل خواجو را بشمارید بیست و چهار طاق دارد که از دهانه ی آن ها آب به شکل مثلثی عبور می کند و در هنگام پر آبی، این پل مانند سد زیرزمینی برای ذخیره ی آب و همینطور جلوگیری از به راه افتادن سیلاب عمل می کند. از زیبایی های چشم نواز این پل که حتی در عکس ها و تصاویر هم خیره کننده است قرینه بودن تمام اجزای سازه است که اگر عمارت شاه نشین وسط را محوری برای قرینه قرار دهیم تمامی بخش ها از جمله طاق و دهانه ها و شیرهای سنگی در طرف دیگر گویی تکرار شده اند. صحبت از عمارت وسط پل شد.

این عمارت با نام شاه نشین برای اقامت و تفریح درباریان ساخته شد که گاهی هم شاه و میهمانانش در آن به تماشای مسابقات آبی که در رودخانه برگزار می شد می نشستند. برخی سازه ها در معماری از قدیم به گونه ای طراحی می شدند که اگر از بالا و در ارتفاع به پلان آن ها نگاه می کردید به چیز دیگری شباهت داشت و این از خصوصیات معمارانه و خلاقانه ی طراح آن بود. پل خواجو هم به همین ترتیب است، طوری که با نگاه کردن به آن از بالا، اگر عمارت شاه نشین را سر عقاب در نظر بگیریم پل شبیه عقابی ست با بال های گشوده در پرواز.

ازدیگر اِلِمان های قرینه که در دو طرف پل رو به روی هم قرار گرفته اند دو شیر سنگی است که اگر از چشمان یکی از آن ها به دیگری بنگرید چشمانش درخشان به نظر می رسد، این ها ویژگی هایی ست که هر گردشگری را به حیرت وا می دارد. کتیبه ها و تصاویر حکاکی شده روی تخته سنگ ها و بدنه ی شیرهای سنگی با نماد هایی از حروف نیز در این مکان وجود دارد و این ها به همراه سنگ قبرهای باستانی با تصاویر مبهم که روی شان حکاکی شده بود و در زمان مرمت پل کشف شدند نشان از داستان هایی دارد که تاریخْ آن ها را به امروز منتقل کرده اند.

زمان بازدید

اگر در هنگام غروب یا نیمه شب ها به این مکان بیایید خواهید دید زیبایی های رودخانه زیر نورپردازی ماه و البته چراغ های موجود در اطراف با هوای مطبوع اصفهان که در تمام فصل ها به خصوص بهار و اوایل پاییز چه حال و هوای آرامش بخش و عجیبی دارد. در واقع این مکان مورد علاقه ای برای اصفهانی ها و البته گردشگران و مسافران است که هر شب عده ی زیادی را به سوی خود می کشاند.اصفهان دارای پارکهای متعددی هست که از این پارکها پارک ملی کلاه قاضی هست.

مسیر دسترسی

پل خواجو اصفهان در مسیر رود زاینده رود قرار گرفته است.آدرس پل خواجو خیابان چهارباغ خواجو یا فلکه فیض میتوانید مسیر دسترسی را پیدا کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اصفهان

کویر مصر اصفهان

کویر مصر یکی از جاهای دیدنی اصفهان و یکی از جاذبه های تاریخی این شهر به حساب می اید.که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و سالانه گردشگران زیادی از نفاط مختلف کشور برای دیدین این کویر سفر می کنند. کویر گردی در رمل های شنی کویر مصر، تفریحات متنوع، سکوت و ارامش و چشم اندازهای بی نظیر ان مواردی هستند که شما را مدیون این جاذبه گردشگری می کند.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت را میتوان گفت یکی از جاهای دیدنی اصفهان که جذاب است.اگر از گردشگران و تاریخ شناسان سراغ از شاهکارهای معماری ایرانی را بگیرید، بی شک به شما سفر به اصفهان را برای دیدن نمونه های بی نظیر معماری و هنر ایرانی در اوج شکوفایی اش توصیه می کنند. گوشه گوشه ی اصفهان پر است از یادگارهایی که از دوران سلطنت صفویان به جا مانده و هرکدام از این بناها تاریخ و هویتی در خود نهفته دارد. کاخ هشت بهشت از آخرین بازمانده های سلطنت صفویان است که به ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

خانه ی امین التجار

جاذبه های گردشگری در ایران و تمام دنیا به دسته ها و انواع مختلف تقسیم می شوند. از آن جا که جاهای دیدنی اصفهان فراوان است برخی مکان ها گاها به دلیل فردی که در آن ها می زیسته یا اتفاقاتی که در آن مکان به وقوع پیوسته و یا به علت سبک معماری و ساختارشان در تاریخ ماندگار می شوند

خانه قزوینی ها

صفهان جاهای دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.گردشگران و جهانگردانی که به ایران سفر می کنند، با دیدن بناها و آثار مختلف تاریخی که صدها سال پیش در ایران ساخته شده حیرت زده می شوند
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها