موزه مارکار یزد

موزه مارکار یزد جاهای دیدنی یزد

بهتر است که پس از بازدید از دیگر جاهای دیدنی یزد، سری هم به موزه مارکار یزد بزنید چرا که این موزه معروف به گل سرسبد موزه های زرتشتیان بوده و آثار کهن و بسیار حیرت انگیزی از دین زرتشت کبیر  را برای شما به نمایش می گذارد.

آشنایی با دین زرتشت، توسط کتاب مقدس گاتا از بخش های بسیار مهم موزه به شمار می رود. در کنار آشنایی با دین زرتشت ، در این موزه می توانید با آیین پوشش و انواع لباس های زرتشتیان، مراسمات مذهبی و تفریحی متنوع زرتشتیان آشنا شوید. علاوه بر همه موارد گفته شده نیز در موزه مارکار از جاهای دیدنی یزد، می توانید با زیارتگاه معروف زرتشتیان یعنی چک چک آشنا شده.

علاوه بر زیارتگاه ها ، دیگر بناهای برجسته زرتشتیان همانند برج ‌های سکوت و آتشکده نیز از قسمت ‌های این موزه بوده که گردشگران و بینندگان محترم می توانند از آن ها بازدید کرده و در گوشه و کنار هر کدام، تکه از دین و آیین زرتشت کبیر را مطالعه کنند.

موزه مارکار یزد جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

شکل گیری موزه

این مکان که به موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان شهرت دارد ، در میدان فرهنگ ایران و باستان یزد بنا شده است. این مکان تا سال 1394 یک پرورشگاه ساکت بود که زیر زمینی متروکه و بلا استفاده داشت، همین موضوع مزیده بر علت شده بود تا تعداد اندکی از نام آن اطلاع داشته باشند.

اما به صورت ناگهانی پس سال 1394، آقای اسفندیار اختیاری، این زیر زمین بلا استفاده را سر و سامان داد و موزه ای از هنر و تاریخ زرتشتیان را در آن راه اندازی کرد.

تاریخچه

تاریخچه موزه مارکار به سال ۱۳۱۲ شمسی باز می گردد در زمانی که مهندس برزو سهراب از مارکار دستور داشت تا آغاز پروژه ساخت این بنا را اجرا کند. پس از گذشت یک سال نیز خود شخص مارکار با سفر به ایران این مجموعه را راه اندازی کرد.

موزه مارکار یزد از دو ساختمان تشکیل شده که هر دو از جاهای دیدنی یزد می باشند؛ ساختمان جلویی این بنا دارای 18 اتاق و یک سالن بزرگ برای محصلان دبستانی و دبیرستانی بوده و قابلیت گنجاندن ظرفیتی بالغ 800 دانش آموز را در خود دارد.

و اما ساختمانی که بسیار معروف شده است ساختمان پشتی این بنا می باشد که همانطور که گفته شد پرورشگاهی بزرگ با 3  سالن جمعی خواب و 9 اتاق دارد. و اما مهم ترین بخش این ساختمان زیر زمین آن می باشد.

موزه مارکار یزد جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

مجموعه مارکار

این مجموعه شامل مدرسه شبانه روزی، پرورشگاه، دبیرستان، مدرسه ابتدایی و برج ساعت بوده که در میدان مارکار از جاهای دیدنی یزد واقع شده است.

آثار برجسته موزه مارکار یزد پس از ورود به زیر زمین ساختمان پرورشگاه، می توان با آثار فاخر و برجسته آیین زرتشت رو برو شوید که هر کدام داستانی جدا را در دل خود جای داده اند. با گشتن در اطراف این موزه، می توان آثاری در زمینه گوشه‌ ای از آموزه‌ های اشو زرتشت اسپنتمان، پوشش‌های دینی و سنتی، آیین‌ ها و جشن‌ های زرتشتی، آتشکده، عبادت و موبدان، خانه‌ های زرتشتیان و درگذشتگان و زیارتگاه‌ های زرتشتیان ببینید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد کجاست؟خانه ای دیدنی و زیبا که در دل محله های خشتی و تاریخی شهر یزد خود را پنهان کرده است. خانه هنر بی تردید یکی از جاهای دیدنی یزد است که دیدن از آن باید در لیست مکان های سفر شما قرار گیرد.

کویر کاراکال یزد

استان یزد یکی از  استان های  وسیع کشور با مساحتی حدود ۷۵۰۰۰ کیلومتر مربع است که در مرکز فلات ایران و حاشیه دشت های کویر و لوت قرار دارد. استان یزد از جمله استان هایی هستند که جاهای دیدنی یزد زیادی دارد

باغ دولت آباد یزد

یکی از جاهای دیدنی یزد که تاریخ را در دل خود جای داده و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود می بیند، باغ دولت آباد می باشد. باغی که در گذشته محل زندگی یکی از حاکمان یزد و خانواده ‌اش بوده، ولی امروزه به یکی از سخنوران تاریخ کهن تبدیل شده است.

قنات زارچ یزد

قنات زارچ یزد یکی از جاهای دیدنی یزد که اگر به دنبال زیبایی او بر روی سطح شهر بگردید چیزی نخواهید یافت چرا که تمام زیبایی خود را در زیر پای شهر و جایی که کمتر کسی آن را می بیند ، پنهان نگاه داشته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها