موزه مارکار یزد

موزه مارکار یزد جاهای دیدنی یزد

بهتر است که پس از بازدید از دیگر جاهای دیدنی یزد، سری هم به موزه مارکار یزد بزنید چرا که این موزه معروف به گل سرسبد موزه های زرتشتیان بوده و آثار کهن و بسیار حیرت انگیزی از دین زرتشت کبیر  را برای شما به نمایش می گذارد.

آشنایی با دین زرتشت، توسط کتاب مقدس گاتا از بخش های بسیار مهم موزه به شمار می رود. در کنار آشنایی با دین زرتشت ، در این موزه می توانید با آیین پوشش و انواع لباس های زرتشتیان، مراسمات مذهبی و تفریحی متنوع زرتشتیان آشنا شوید. علاوه بر همه موارد گفته شده نیز در موزه مارکار از جاهای دیدنی یزد، می توانید با زیارتگاه معروف زرتشتیان یعنی چک چک آشنا شده.

علاوه بر زیارتگاه ها ، دیگر بناهای برجسته زرتشتیان همانند برج ‌های سکوت و آتشکده نیز از قسمت ‌های این موزه بوده که گردشگران و بینندگان محترم می توانند از آن ها بازدید کرده و در گوشه و کنار هر کدام، تکه از دین و آیین زرتشت کبیر را مطالعه کنند.

موزه مارکار یزد جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

شکل گیری موزه

این مکان که به موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان شهرت دارد ، در میدان فرهنگ ایران و باستان یزد بنا شده است. این مکان تا سال 1394 یک پرورشگاه ساکت بود که زیر زمینی متروکه و بلا استفاده داشت، همین موضوع مزیده بر علت شده بود تا تعداد اندکی از نام آن اطلاع داشته باشند.

اما به صورت ناگهانی پس سال 1394، آقای اسفندیار اختیاری، این زیر زمین بلا استفاده را سر و سامان داد و موزه ای از هنر و تاریخ زرتشتیان را در آن راه اندازی کرد.

تاریخچه

تاریخچه موزه مارکار به سال ۱۳۱۲ شمسی باز می گردد در زمانی که مهندس برزو سهراب از مارکار دستور داشت تا آغاز پروژه ساخت این بنا را اجرا کند. پس از گذشت یک سال نیز خود شخص مارکار با سفر به ایران این مجموعه را راه اندازی کرد.

موزه مارکار یزد از دو ساختمان تشکیل شده که هر دو از جاهای دیدنی یزد می باشند؛ ساختمان جلویی این بنا دارای 18 اتاق و یک سالن بزرگ برای محصلان دبستانی و دبیرستانی بوده و قابلیت گنجاندن ظرفیتی بالغ 800 دانش آموز را در خود دارد.

و اما ساختمانی که بسیار معروف شده است ساختمان پشتی این بنا می باشد که همانطور که گفته شد پرورشگاهی بزرگ با 3  سالن جمعی خواب و 9 اتاق دارد. و اما مهم ترین بخش این ساختمان زیر زمین آن می باشد.

موزه مارکار یزد جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

مجموعه مارکار

این مجموعه شامل مدرسه شبانه روزی، پرورشگاه، دبیرستان، مدرسه ابتدایی و برج ساعت بوده که در میدان مارکار از جاهای دیدنی یزد واقع شده است.

آثار برجسته موزه مارکار یزد پس از ورود به زیر زمین ساختمان پرورشگاه، می توان با آثار فاخر و برجسته آیین زرتشت رو برو شوید که هر کدام داستانی جدا را در دل خود جای داده اند. با گشتن در اطراف این موزه، می توان آثاری در زمینه گوشه‌ ای از آموزه‌ های اشو زرتشت اسپنتمان، پوشش‌های دینی و سنتی، آیین‌ ها و جشن‌ های زرتشتی، آتشکده، عبادت و موبدان، خانه‌ های زرتشتیان و درگذشتگان و زیارتگاه‌ های زرتشتیان ببینید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

آتشکده بهرام یزد

آتشکده بهرام یزد که از گذشتگان بسیار دور محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد بوده است، امروزه به یکی از جاهای دیدنی یزد بدل شده و کمتر کسی آن را به عنوان نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر به یاد می آورد.

قنات زارچ یزد

قنات زارچ یزد یکی از جاهای دیدنی یزد که اگر به دنبال زیبایی او بر روی سطح شهر بگردید چیزی نخواهید یافت چرا که تمام زیبایی خود را در زیر پای شهر و جایی که کمتر کسی آن را می بیند ، پنهان نگاه داشته است.

بازار خان یزد

امروز به یکی از بازار های بسیار قدیمی ایران رفته و قرار است گوشه ای از تاریخ ایران را برایتان بازگو کنیم. بازار خان یزد که از زمان قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته، امروزه و پس از گذشت حدود یک قرن، تبدیل به یکی از جاهای دیدنی یزد شده است. لازم به ذکر است که این بنا در تاریخ ۱۳۸۲، با شماره ردیف ۸۵۴۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی کشور، در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

موزه قصر آیینه یزد

موزه قصر آیینه یزد یکی از جاهای دیدنی یزد است که در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد و درب های آن به روی گردشگران کوچک و بزرگ از سراسر جهان باز شد. این بنای زیبا در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. طرح ها متنوع که در سراسر این موزه زیبا میبینید، هنر دستان توانمند هنرمندان کشور پهناورمان است.
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها