موزه قصر آیینه یزد

موزه قصر آینه یزد جاهای دیدنی یزد به گردی

موزه قصر آیینه یزد یکی از جاهای دیدنی یزد است که در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد و درب های آن به روی گردشگران کوچک و بزرگ از سراسر جهان باز شد. این بنای زیبا در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. طرح ها متنوع که در سراسر این موزه زیبا میبینید، هنر دستان توانمند هنرمندان کشور پهناورمان است.

هرچه از زیبایی این موزه برایتان بگوییم کم گفته ایم. یا به گفته بعضی دوستان زیبایی موزه قصر آیینه یزد در سخن نمی گنجد چرا که این موزه دارای آینه‌ کاری‌ های خیره کننده، گچ ‌بری‌ های گوناگون، طرح و نقش های متفاوت، درهای چوبی عظیم الجثه و مشبک‌ کاری های متنوع بر روی درب ها و دیوار های آن است.

حتی اگر تمامی وسایل کهن درون موزه را کنار بگذاریم زیبایی بی نظیر این موزه خود یک دنیای متفاوت است که سالانه میلیون ها گردشگر را گرد هم می آورد. علاوه بر تمامی زیبایی هایی که در یکی از جاهای دیدنی یزد یعنی موزه قصر آیینه مشاهده می کنید،‌ آثاری کهن مانند اسلحه‌، مجموعه‌ های خطی‌، سکه‌، تمبر، قفل‌ و نمونه ‌هایی‌ از برنز های‌ ساخته شده به دست مردم لرستان‌ در آن جا وجود دارد.

موزه قصر آینه یزد جاهای دیدنی یزد به گردی
منبع:گوگل مپ

سازندگان

عمارت موزه قصر آیینه یزد، در گذشته به ‌عنوان مهمان سرای خصوصی توسط صراف زاده در سال 1320 هجری شمسی در دست احداث سپرده شد. صراف زاده یکی از بازرگانان و وکلای عالی رتبه یزدی بوده که پدر او نیز فرد معروفی به نام حاج علی صراف یزدی بوده است.

معماری موزه قصر آیینه یزد

معماری این موزه بسیار خاص بوده و ترکیبی از معماری سنتی و اروپایی دارد؛ ای ویژگی هایی که این عمارت دارد می توان به بخش ‌های مختلفی همچون اتاق‌ های رو به استخر یا نشیمن بهاری، شاه‌ نشین ، اتاق خواب و حوض‌ خانه اشاره کرد.

 تزییناتی که در این اتاق ها صورت گرفته ، همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، شامل گچ‌ بری ، نقاشی و آینه‌ کاری می‌ باشد؛ نکته شایان ذکر در رابطه با این عمارت این است که حوض‌ خانه بیشترین تزیینات را در خود جای داده است.

از یک طرف درب هایی که طرح مشبک دارند به علاوه پنجره های کوچک رنگی و پنجره‌ هایی که توسط لولا جدا شده اند، بهترین چیدمان را برای نام موزه قصر آیینه یزد برای خود برگزیده اند. از طرفی دیگر آیینه کاری زیاد در سقف باعث می شود تا نور در فضای درون موزه به دام بیفتد و به تمامی نقاط موزه روشنی بی حد و اندازه تابیده شود.

موزه قصر آینه یزد جاهای دیدنی یزد به گردی
منبع:گوگل مپ

محل قرار گیری

اگر شما نیز در سفر ه یزد برای دیدن این عمارت سر از پا نمی شناسید، به شما توصیه می کنم در ابتدا به خانه هنر یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد رفته و در کافه آن دمنوش گل گاو زبان را برای آرام شدن امتحان کنید و با آرامش کامل به خیابان آیت الله کاشانی رفته و پس از آن در رو به روی پارک هفت تیر یزد ، به بازدید از این عمارت با شکوه که در جهان زبان زد خاص و عام است بپردازید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد کجاست؟خانه ای دیدنی و زیبا که در دل محله های خشتی و تاریخی شهر یزد خود را پنهان کرده است. خانه هنر بی تردید یکی از جاهای دیدنی یزد است که دیدن از آن باید در لیست مکان های سفر شما قرار گیرد.

آتشکده بهرام یزد

آتشکده بهرام یزد که از گذشتگان بسیار دور محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد بوده است، امروزه به یکی از جاهای دیدنی یزد بدل شده و کمتر کسی آن را به عنوان نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر به یاد می آورد.

میدان خان یزد

میدان خان یزد نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد است که، علاوه بر تاریخ کهنی که دارد، زیبایی های فراوانی را در گوشه و کنار خود جای داده است. این میدان که قلب تپنده محله گودال مصلی به شمار می رود، از زمان حکومت قاجاریه در این مکان بوده است.

موزه مارکار یزد

بهتر است که پس از بازدید از دیگر جاهای دیدنی یزد، سری هم به موزه مارکار یزد بزنید چرا که این موزه معروف به گل سرسبد موزه های زرتشتیان بوده و آثار کهن و بسیار حیرت انگیزی از دین زرتشت کبیر  را برای شما به نمایش می گذارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها