موزه باستان شناسی و مردان نمکی

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

موزه باستان شناسی و مردان نمکی جاذبه ای ترسناک و جالب در استان زنجان می باشد.این موزه یکی از پرطرفدارترین و مهیج ترین جاهای دیدنی زنجان است.در این موزه جسد 6 مرد که به صورت طبیعی مومیایی شده اند وجود دارد. برخی از این اجساد به قدری خوب مومیایی شده اند که صورتشان به خوبی حسی که قبل از مرگ داشتند را به نمایش می گذارد.در ادامه همراه ما باشید تا داستان های جالب و بیشتری درباره ی موزه باستان شناسی و مردان نمکی این جاذبه ای ترسناک به شما بگوییم.

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
منبع :گوگل مپ

گذشته مردان نمکی چیست؟

در زمان هخامنشیان 3 مرد در معدن نمک چهرآباد واقع در استان زنجان مشغول به کار و بهره برداری از این معدن بودند که متاسفانه معدن بر روی آن ها ریزش می کند و آن ها جان خود را از دست می دهند.پس از گذشت چندین سال این اتفاق در همین معدن دوباره برای 3 کارگر دیگر نیز می افتد.سپس در زمستان سال 1372 هنگامی که کارگران معدن در حال بهره برداری از این معدن نمک بودند، با نیم تنه ی بالایی یک جسد روبه رو می شوند.حالا به این جسد، مرد نمکی شماره یک می گویند.چیزی که کاشفان این جسد را متحیر کرد تازگی این جسد بود این جسد به قدری تازه بود که که روی سر و صورت آن ریش و موهای بلندش قابل مشاهده بود.

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
منبع :گوگل مپ

مردان نمکی چگونه به صورت طبیعی مومیایی شده اند؟

بدلیل اینکه معدن چهرآباد یک معدن نمک می باشد این کارگران پس از ریزش معدن زیر نمک مدفون میشوند و رطوبت اجساد آن ها توسط نمک گرفته و سپس بطور طبیعی مومیایی و روند تجزیه اجساد به شدت کم می شود.بطوریکه تا به امروز این جسد ها به همان شکل باقی مانده اند. می توانید زمانی که به جاهای دیدنی زنجان رفتید به این موزه هم سری بزنید و از دیدن مردان نمکی متحیر شوید.

تاریخچه موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان

این موزه که یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زنجان است قبلا با نام عمارت ذوالفقاری شناخته می شد.ساخت عمارت ذوالفقاری به اواخر دوران قاجار بر میگردد.این عمارت دارای دو بخش اندرونی و بیرونی بوده که حالا فقط بخش عمارت بیرونی آن باقی مانده است. این محله به نام محله دالان آتی معروف است و جزء منطقه ی اعیان نشین زنجان قدیم بوده. پس از انقلاب اسلامی این عمارت در اختیار یکی از نهاد های انقلابی قرار گرفت و حالا بعد از گذشت چند سال امروزه به موزه ی باستان شناسی زنجان تبدیل شده است.

جاهای دیدنی زنجان موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
منبع:گوگل مپ

موزه ی باستان شناسی زنجان بخش ها و آثار باستانی جالب دیگری هم دارد و محدود به مردان نمکی نیست.پس اگر به زنجان سفر کردید به جاهای دیدنی این شهر و موزه باستان شناسی و مردان نمکی جاذبه ای ترسناک (در زنجان) هم  سر بزنید و از آن دیدن کنید.

مسیردسترسی:

زنجان،میدان انقلاب،خیابان زینبیه شرقی عمارت ذوالفقاری (موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان)

زمان دسترسی به این موزه از مرکز شهر حدود 9 دقیقه می باشد.

ساعت بازدید از این مجموعه در نیمه اول سال از 8:30 الی 13:00 و 15:00 الی 19:00 می باشد.

در نیمه دوم سال از  8:30 الی 13:00 و 15:00 الی 18:30 می باشد.

توجه داشته باشید موزه زنجان و مردان نمکی در روزهای سه شنبه تعطیل است.

8:30الی

تلفن:

02433334717

هزینه بلیط:

برای توریست های عزیز خارجی 30000 تومان می باشد. برای توریست های عزیز ایرانی 4000 تومان می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان زنجان

موزه رختشویخانه زنجان ورود آقایان ممنوع

یکی اززیباترین جاهای دیدنی زنجان رختشویخانه آن است. که ورود آقایان به آن ممنوع بوده است. حالا بریم قصه جالب این ممنوعیت را باهم بخوانیم.

آبشار آرانا زنجان

آبشار آرانا زنجان یکی از جاهای دیدنی زنجان می باشد.این آبشار زیبا از دل کوه بیرون آمده و انگار زمین این آبشار را به شهر زنجان هدیه داده است.در اطراف این ابشار فضای سرسبز وسیعی وجود دارد که اگر شما اهل طبیعت و کمپینگ هستید،رفتن به این طبیعت و کمپ کردن در فضای سرسبز آن کاملا برای شما مناسب است

بنای تاریخی میل خویین زنجان

بنای تاریخی میل خویین زنجان یکی از جاهای دیدنی زنجان است.این بنا واقع در شهرستان ایجرود،روستای خویین از توابع زنجان می باشد.این بنای تاریخی بالغ بر 10 متر ارتفاع دارد و به گفته باستان شناسان یکی از بزرگترین ساخته های دستی انسان در زیر زمین است

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود

پل حاج سید محمد، تاج زنجان رود است. این پل تاریخی و زیبا روی رودخانه ی زنجان رود قرار گرفته است.و حالا جزو جاهای دیدنی زنجان است.این پل قدمتی تاریخی دارد.پل حاج سید محمد در تاریخ 18 مهرماه سال 1356 با شماره  ثبت 1486 جزو یکی از آثار باستانی ملی ایران به ثبت رسیده است
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها