موزه ایران باستان

موزه ملی ایران یا موزه ایران باستان یکی از جاهای دیدنی تهران است که در خیابان سی تیر قرار گرفته است. این موزه جزء قدیمی ترین موزه‌های ایران است که قدمت اشیاء قرار گرفته در آن به دوران قبل از اسلام می‌رسد. این موزه در حال حاضر بزرگترین و غنی‌ترین موزه ایران به شمار می‌رود که توسط معماران فرانسوی طراحی شده است.

درباره موزه ایران باستان

موزه ملی ایران در اصل یکی از بخش‌های مدرسه دارالفنون بود که در سال 1295 به دستور ممتازالملک کاربری آن را به موزه تغییر دادند. از همین زمان بود که حدود 270 اشیای بسیار قدیمی در آن قرار گرفت.

با گذشت زمان و پیدا شدن آثار باستانی بیشتر، نیاز به یک موزه بزرگ و رسمی در کشور احساس می‌شد. در همین زمان‌ها بود که از آندره گدار، معمار نام‌آشنای فرانسوی، درخواست شد تا طراحی این موزه را بر عهده بگیرد. در سال 1314 آندره گدار با همکاری حاج عباس قلی و مراد تبریزی شروع به ساخت این موزه کردند.

در طراحی موزه ایران باستان از کاخ تیسفون و طاق کسری الهام گرفته شده است و معماری آن کاملا مشابه معماری ایران باستان است. تزئینات در این موزه حذف شده است و برای زیبایی آن از تکنیک‌های طراحی مانند سایه روشن و جلوآمدگی‌ها استفاده شده است.

موزه ایران باستان
موزه ایران باستان

بخش‌های موزه ایران باستان

طبقه همکف (دوران تاریخی)

اشیائی که در این طبقه قرار دارند متعلق به دوران پس از ثبت تاریخ و شروع تمدن هستند و از زمان پیدایش خط تا انتهای سلسله‌ی ساسانی در این طبقه وجود دارند. چند مجسمه نام آشنا مانند مرد نمکی، داریوش اول و مرد زاوی نیز در همین طبقه قرار گرفته‌اند.

طبقه اول (دوران پیش از تاریخ)

قدمت اشیاء قرار گرفته در این بخش به دوران پارینه سنگی تا هزاره چهارم قبل از میلاد بازمی‌گردد. موارد تاریخی بسیار زیادی در این طبقه قرار گرفته‌اند و بهتر است برای شروع بازدید به این طبقه مراجعه کنید.

موزه ایران باستان
موزه ایران باستان

موزه هنر اسلامی

این موزه به دلیل گستردگی زیادی که دارد به صورت جداگانه در کنار موزه ایران باستان قرار گرفته و تاریخ افتتاح آن به سال 1375 بازمی‌گردد. خود این مجموعه در سه طبقه طراحی شده است که طبقات اول و دوم آن مختص اشیای تاریخی متعلق به این دوره است. طبقه اول مربوط به دوران تیموریان تا قاجاریه و طبقه دوم مربوط به صدر اسلام تا دوران ایلخانی است.

بخش‌های دیگر

در موزه ملی ایران بخش‌های تفریحی و هنری دیگری مانند کتابخانه، گالری و کافه رستوران هم وجود دارد که می‌توانید از این بخش‌ها هم استفاده کنید.

موزه ایران باستان
موزه ایران باستان

بهترین زمان بازدید از موزه ایران باستان

تهران شهری چهار فصل است و به همین دلیل مشکلی برای بازدید از مکان‌ها و جاهای دیدنی تهران ندارید. پس اگر قصد مسافرت به این کلان شهر را دارید در هر زمان از سال می‌توانید کوله بار سفر خود را ببندید.

نحوه بازدید از موزه ایران باستان

قیمت بلیط برای بازدید از این مجموعه 10 هزار تومان و برای توریست‌های خارجی 100 هزار تومان است. همچنین ساعات کاری این مجموعه در بهار و تابستان از ساعت 9 تا 19 و پاییز و زمستان 9 تا 17 است.

راه‌های دسترسی به موزه ایران باستان

موزه ملی ایران در خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن قرار گرفته است که با تاکسی، بی آر تی و مترو می‌توانید به این موزه تاریخی و غنی دسترسی پیدا کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان تهران

بام تهران

بام تهران یکی از جاهای دیدنی تهران است که در یکی از مرتفع ترین بخش‌های تهران واقع شده است. این مکان به دور از هرگونه آلودگی شهری است و هوای پاک و مناظری که دارد باعث شده تا خلوتگاهی باشد تا افراد برای دوری از استرس، مدتی را با آرامش در این مکان سپری کنند.

کاخ سعد آباد تهران

کاخ سعدآباد تهران یکی از بناهای تاریخی معاصر و از جاهای دیدنی تهران است که به دوران قاجار و پهلوی تعلق دارد. این کاخ یکی از بزرگترین و زیباترین کاخ‌های ایران است که در شمال شهر تهران گرفته و هر ساله میزبان تعداد بسیار زیادی توریست از سرتاسر جهان است. کاخ سعد آباد به این دلیل در منطقه شمیرانات قرار گرفته تا به عنوان یک اقامتگاه ییلاقی مورد استفاده شاهان و اشرافیان قرار گیرد.

دربند تهران

دربند تهران یکی از مکان‌های تفریحی-گردشگری و از جاهای دیدنی تهران است که به خوش آب و هوا بودن معروف است. این مکان از همان ابتدا یکی از گزینه‌های تفریحی و گردشگری برای شاهان و اشراف زادگان بوده است. دربند رستوران‌‌ها و ترشی فروشی‌های زیادی دارد که اگر قصد شکم گردی هم داشته باشید باز هم کاری می‌کند تا انتخاب اولتان باشد.

بازار تهران

بازار بزرگ تهران یکی از بنا‌های تاریخی و از جاهای دیدنی تهران است. این بازار یکی از مهم‌ترین مراکز خرید ایران است که تنوع بسیار زیادی در فروش اجناس و کالاهای مختلف دارد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها