مسجد خانم هفتاد ساله زنجان

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زنجان است که به خوبی هنر اصیل ایرانی را به رخ می کشد.مسجد خانم هفتاد ساله زنجان هنر دست معمارو بنای اصیل ایرانی می باشد.که این معمار ایرانی به زیبایی تمام، هنر اسلامی و هنر زیبای ایرانی را با هم تلفیق کرده است.

این بنای تاریخی و زیبا قدمتی هفتاد ساله دارد.زمانی که وارد مسجد خانم بشوید حس و حال عجییب معنوی سرتاسر وجودتان را فرا می گیرید. و تمام وجودتان پر از شعف و شورمعنوی می شود.اگر به جاهای دیدنی زنجان و مسجد خانم هفتادساله زنجان سفر کرده باشید چیزی که می گویم را کاملا درک می کنید و اگر تابحال به جاهای دیدنی زنجان سفر نکرده اید، زودتر برنامه ی سفر خود را به این شهر زیبا را بچینید تا شما هم از زیبایی این بنا لذت ببرید.در ادامه اطلاعات بیشتری را درباره ی این بنا در اختیار شما میگذاریم.

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان توسط چه کسی ساخته شد؟

مسجد خانم که در حال حاضر جزو زیبایی از جاهای دیدنی زنجان است، توسط معمار اصیل ایرانی به نام اسماعیل بنا در سال 1323 هجری قمری ساخته شده است.آنقدر این مسجد زیبا حس خوب و صمیمی ای دارد که انگار اسماعیل بنا تکه ای از روح خود را درون این بنا به جای گذاشته است. سفارش ساخت این بنا را مهربانویی توانگر به نام جمیله بانو دختر حسین قلی خان افشار ذوالفقاری که از طبقه مرفه جامعه زمان خود بود به اسماعیل بنا این معمار هنرمند سپرد. و دلیل نام گذاری این مسجد همین بوده است.پدر این بانو ملقب به اسعدالملک و شاعر دوران  فتحعلی شاه بود.این بانو و اسماعیل نجار در اواخر دوره ی قاجاریه زندگی می کردند.اگر جمیله خانم  دور اندیش نبود و سفارش ساخت این بنا را نمیداد الان مسجد خانوم جزو جاهای دیدنی زنجان نبود.

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد خانم چگونه بوده است؟

از آنجایی که مسجد خانم هفتاد ساله زنجان دراواخر دوره ی قاجار ساخته شده است،مانند اکثر جاهای دیدنی زنجان.این مسجد به گونه ای خاص و بدون گنبد ساخته شده است.این مسجد و بنای تاریخی دارای دو منار زیبای پهن با قدی حدودا متوسط است.روی این مناره ها را با کاشی هایی به رنگ آبی ، زرد ، سورمه ای و فیروزه ای تزئین کرده اند.برای تزئین این مسجد از تکنیک زیبای آجر کاشی استفاده کرده اند.شبیه به این تزئینات را میتوان در مدرسه سپهسالار تهران مشاهده کرد.

این نوع تزئینات منحصرا برای دوران قاجار می باشد.این مسجد دارای یک میان سرای هشت ضلعی است.که در ضلع های شمالی ، غربی و شرقی آن 12 حجره برای سکونت و رفاه حال طلاب ساخته شده است.این مسجد هم مانند مسجد جامع سید (یکی از جاهای دیدنی زنجان)  مدرسه ی دینی می باشد.

نکات بازدید از مسجد خانم هفتاد ساله زنجان:

زمان دسترسی به مسجد خانم زنجان که یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان است با ماشین یا تاکسی حدودا 17 دقیقه می باشد.

مسیر دسترسی:

استان زنجان-خیابان امام خمینی(ره)-کوچه فخیم الدوله

هزینه ورودی:

رایگان است.

ساعات بازدید: همه روزه بین ساعت 4:00 صبح تا 23:00 شب

خانه تاریخی دهدشتی

از جاهای دیدنی اصفهان میتوان به خانه تاریخی دهدشتی اشاره کرد. حال و هوای خانه های قدیمی و تاریخی برای ما امروزی ها که در چاردیواری های سرد و بسته بزرگ شده ایم و چشممان به دیدن برج ها و آپارتمان های بلند و باریک عادت دارد، حال و هوای عجیب و دلپذیری ست. بس

قنات ابراهیم آباد اراک

بی شک یکی از راه و روش های معماری اصیل ایرانی که در زمان های گذشته بسیار کاربرد داشته، ساخت قنات ها بوده است. به عنوان مثال قنات ابراهیم آباد اراک که امروزه به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته توسط مردم محلی آبی که در زمان بارش باران جاری می شده، در آن ذخیره می شده و در فصول کم آب سال از این آب استفاده می شده است.

محوطه باستانی قلی درویش

از جاهای دیدنی قم محوطه باستانی قلی درویش یا همان تپه قلی درویش ، است که در ورودی جمکران قرار دارد.  اسناد و مدارک موجود، حاکی از این هستند که هسته اولیه شهر باستانی و تاریخی استان قم در این منطقه بوده است و حیات اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی این شهر از هزاره چهارم پیش از میلاد تا به حال بطور مستمر جریان داشته است.

حسینیه جاجرمی بجنورد

بنایی دیدنی و جاهای دیدنی بجنورد قرار دارد دارای معماری سنتی بی نظیر و بسیار زیبایی است این حسینیه بسیار دیدنی است و به شدت پیشنهاد می شود و معمولا حسینیه ها محل برگزاری تعزیه و مراسم از جمله هیئت ها و عاشورا حسینی و … میباشد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها