مسجد خانم هفتاد ساله زنجان

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان یکی از جالب ترین جاهای دیدنی زنجان است که به خوبی هنر اصیل ایرانی را به رخ می کشد.مسجد خانم هفتاد ساله زنجان هنر دست معمارو بنای اصیل ایرانی می باشد.که این معمار ایرانی به زیبایی تمام، هنر اسلامی و هنر زیبای ایرانی را با هم تلفیق کرده است.

این بنای تاریخی و زیبا قدمتی هفتاد ساله دارد.زمانی که وارد مسجد خانم بشوید حس و حال عجییب معنوی سرتاسر وجودتان را فرا می گیرید. و تمام وجودتان پر از شعف و شورمعنوی می شود.اگر به جاهای دیدنی زنجان و مسجد خانم هفتادساله زنجان سفر کرده باشید چیزی که می گویم را کاملا درک می کنید و اگر تابحال به جاهای دیدنی زنجان سفر نکرده اید، زودتر برنامه ی سفر خود را به این شهر زیبا را بچینید تا شما هم از زیبایی این بنا لذت ببرید.در ادامه اطلاعات بیشتری را درباره ی این بنا در اختیار شما میگذاریم.

مسجد خانم هفتاد ساله زنجان توسط چه کسی ساخته شد؟

مسجد خانم که در حال حاضر جزو زیبایی از جاهای دیدنی زنجان است، توسط معمار اصیل ایرانی به نام اسماعیل بنا در سال 1323 هجری قمری ساخته شده است.آنقدر این مسجد زیبا حس خوب و صمیمی ای دارد که انگار اسماعیل بنا تکه ای از روح خود را درون این بنا به جای گذاشته است. سفارش ساخت این بنا را مهربانویی توانگر به نام جمیله بانو دختر حسین قلی خان افشار ذوالفقاری که از طبقه مرفه جامعه زمان خود بود به اسماعیل بنا این معمار هنرمند سپرد. و دلیل نام گذاری این مسجد همین بوده است.پدر این بانو ملقب به اسعدالملک و شاعر دوران  فتحعلی شاه بود.این بانو و اسماعیل نجار در اواخر دوره ی قاجاریه زندگی می کردند.اگر جمیله خانم  دور اندیش نبود و سفارش ساخت این بنا را نمیداد الان مسجد خانوم جزو جاهای دیدنی زنجان نبود.

جاهای دیدنی زنجان مسجد خانم 70 ساله
منبع:گوگل مپ

معماری مسجد خانم چگونه بوده است؟

از آنجایی که مسجد خانم هفتاد ساله زنجان دراواخر دوره ی قاجار ساخته شده است،مانند اکثر جاهای دیدنی زنجان.این مسجد به گونه ای خاص و بدون گنبد ساخته شده است.این مسجد و بنای تاریخی دارای دو منار زیبای پهن با قدی حدودا متوسط است.روی این مناره ها را با کاشی هایی به رنگ آبی ، زرد ، سورمه ای و فیروزه ای تزئین کرده اند.برای تزئین این مسجد از تکنیک زیبای آجر کاشی استفاده کرده اند.شبیه به این تزئینات را میتوان در مدرسه سپهسالار تهران مشاهده کرد.

این نوع تزئینات منحصرا برای دوران قاجار می باشد.این مسجد دارای یک میان سرای هشت ضلعی است.که در ضلع های شمالی ، غربی و شرقی آن 12 حجره برای سکونت و رفاه حال طلاب ساخته شده است.این مسجد هم مانند مسجد جامع سید (یکی از جاهای دیدنی زنجان)  مدرسه ی دینی می باشد.

نکات بازدید از مسجد خانم هفتاد ساله زنجان:

زمان دسترسی به مسجد خانم زنجان که یکی از مهمترین جاهای دیدنی زنجان است با ماشین یا تاکسی حدودا 17 دقیقه می باشد.

مسیر دسترسی:

استان زنجان-خیابان امام خمینی(ره)-کوچه فخیم الدوله

هزینه ورودی:

رایگان است.

ساعات بازدید: همه روزه بین ساعت 4:00 صبح تا 23:00 شب

تنگه سازبن ایلام

تنگه سازبن ایلام از جاهای دیدنی ایلام میباشد.روان به دلیل عبور رود سیمره از آن جزء شهرهای حاصلخیز استان ایلام بشمار می آید که در تمام فصل های سال دارای آب فراوران می باشد. علاوه بر تنگه سازبن ایلام وجود تنگه شمشه و قلعه سازبن و دیگر بناهای تاریخی این منطقه در کنار آب وهوای بی نظیر در فصل بهار و تابستان جزء زیباترین مکان های جاذبه های گردشگری ایلام محسوب می شود.

موزه ایران باستان

موزه ملی ایران یا موزه ایران باستان یکی از جاهای دیدنی تهران است که در خیابان سی تیر قرار گرفته است. این موزه جزء قدیمی ترین موزه‌های ایران است که قدمت اشیاء قرار گرفته در آن به دوران قبل از اسلام می‌رسد. این موزه در حال حاضر بزرگترین و غنی‌ترین موزه ایران به شمار می‌رود که توسط معماران فرانسوی طراحی شده است.

باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد را میتوان یک جاذبه گردشگری نام برد.زائران برای بازدید ازجاهای دیدنی مشهد و تاریخی و ارزشمند به جز بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) زمان زیادی نیاز است تا بتوانید علاوه بر زیارت مفصل از حرم حضرت امام رضا علیه السلام به مناطق مختلف آن سری بزنید و اصطلاحا مشهد گردی کنید. یکی از این مکان های دیدنی باغ ملی شهر مشهد است که بد نیست از آن بیشتر بدانیم.

غار علیصدر

بدون تردید یکی از معروف ترین و پر مسافر ترین جاهای دیدنی همدان، غار علیصدر است. غاری که حدود 14 سال است به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. غاری که برای سفر در دل آن نیاز به قایق و همراه است.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها