مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی بنا شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بناهای تاریخی در بافت شهر گرگان به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از خود گرد جمع می کند.

این بنای تاریخی و کهن در تاریخ ۱۹ مهر ماه ۱۳۷۸ هجری شمسی با شماره ثبت ۲۴۶۵ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید و از آن پس در حفاظت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و برای بازدید عموم بازگشایی شد.

اما امروزه از این بنا به عنوان حوزه علمیه استفاده شده و بر خلاف کاربردی که در قبل داشته، به عنوان محلی برای تدریس طلبه های جوان شده است که در گرگان اقامت دارند، اما این امر سبب نشده تا جلوی بازدید عموم از این بنای زیبا گرفته شود.

مدرسه عمادیه
منبع :گوگل مپ مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه که نام‌ های دیگری مانند مدرسه آقا حسین عمادیه یا دروازه نو دارد، از سازه های قدیمی شهر گرگان بوده و از جاذبه‌ های گردشگری استان گلستان نیز به شمار می رود که در سال ۹۵۲ هجری قمری و در دوره حکمرانی سلیمان صفوی توسط استاد روح‌ الله حسینی استر آبادی تاسیس شد.

قسمت های مختلف

 این مدرسه تاریخی با 1550 متر وسعت از قبرستان، مسجد گلشن، حمام، مغازه‌ های مختلف، آب ‌انبار و مجموعه چند تکیه در بافت کهنه و قدیمی گرگان ساخته شده است که باعث شده امروزه  به یکی از جاهای دیدنی گرگان بدل شود.

ورودی این مدرسه تاریخی مزین به درب چوبی بوده و  زیبایی خاصی را در دل خود پنهان کرده است که در ضلع غربی قابل مشاهده است. پس از گذر از درب چوبی، به حیاط سنگفرش شده مدرسه وارد می‌ شوید که بی تردید می توان گفت یکی از زیباترین بافت های سنتی شهر را رو بروی چشمان شما قرار می دهد.

مدرسه عمادیه
منبع :گوگل مپ مدرسه عمادیه

اما نباید از حوض بزرگی که در میان این مدرسه قرار دارد غافل شویم چرا که با درختان نارنجی که در کنار خود پرورش داده است، یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل و حتی زندگی است و شما با ایستادن در کنار این حوض می توانید زیبایی منحصر به فرد مدرسه عمادیه را مشاهده کنید.

علاوه بر حوض تمامی موارد فوق در این بنا 19 حجره وجود دارد که از گذشته تا کنون محلی برای تحصیل دانش آموزان قدیم و طلاب امروزی است که همانطور که به آن اشاره شد، منظره ای بی نظیر را در مقابل چشمان دانش آموزان قرار می دهد.

معماری مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه پلانی به‌ شکل مستطیل داشته و به ‌صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده است که همه عناصر آن به ‌طور یکسان قرینه و با شکل و ترتیب خاص و منظمی  در کنار یکدیگر قرار گرفته است. در گوشه غربی مدرسه، و در کنار درب چوبی، ورودی مسقف وجود دارد که پوشیده از تیرهای ضخیم چوبی بوده و زیبایی این مدرسه را دو چندان می کند.

مدرسه عمادیه
منبع :گوگل مپ مدرسه عمادیه

باغچه ها و حوض های این بنا باعث شده تا این مکان به یکی از جاهای دیدنی گرگان بدل شده و از طرفی دیگر نیز یکی از بهترین مکان ها برای دانش آموختن شده که با چهار ایوان و حجره های یکسان و یک اندازه، توجه بیشتری به این امر جلب می کند.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

آبشار نومل

همانطور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید، آبشار ها همواره بهترین مکان های گردشگری برای سفر بوده و از گذشته تا کنون گفته شده هر جا آب هست آبادی نیز هست به همین دلیل اگر انتخاب شما آبشار نومل یکی از جاهای دیدنی گرگان باشد، یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است.

کاخ موزه گرگان

اگر بخواهیم به مجموعه ای از زیبا ترین بناهایی که بشر توانسته در طول سالیان طولانی  از خود بر جای بگذارد، کاخ ها هستند که یکی از آن ها کاخ موزه گرگان است؛ این کاخ موزه که به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، توانسته تا در سال های متمادی استحکام و زیبایی خود را حفظ کند.

ساحل بندر گز

شهر فانوس دریایی، شهری که زیبایی هایی را در خود جای داده که مثال زدنی نیست. بدون تردید ساحل بندر گز یکی از جاهای دیدنی گلستان به شمار می رود که با توجه به زیبایی طبیعی که دارد، کم لطفی عظیمی در حقش صورت گرفته است.

آبشار رنگو

آبشار رنگو در میان جنگل‌ ها‌ی سرسبز در استان گلستان بوده که به عنوان جاهای دیدنی گرگان نیز شناخته می شود. و با زیبایی که به منطقه اطراف بخشیده، بهترین مکان برای سپری کردن تعطیلات و آخر هفته ها می باشد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها