مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان یکی از جاهای دیدنی کرمان می‌باشد که در نزدیکی بنای تاریخی گنجعلی خان و در مجاورت میدان گنجعلی خان می‌باشد. چرا به آن مجموعه میگویند؟ این مکان بزرگ تاریخی تنها یک بنا نیست بلکه شامل مکان های متعدد تاریخی مانند آب انبار، مدرسه، حمام و همچنین بازار است که همین موضوع باعث شده تا به یکی از بزرگترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی کرمان شناخته شود. این مجموعه نزدیک به دویست سال قدمت تاریخی دارد و ساخت آن به دوران فتحعلی شاه قاجار برمیگردد. 

تاریخچه مجموعه ابراهیم خان کرمان

این بنای تاریخی به دستور حاکم شهر کرمان در زمان فتحعلی شاه یعنی ابراهیم خان ظهیرالدوله ساخته شده است. او یکی از افراد نزدیک به شاه قاجار بود که به فردی به نام استاد اسماعیل قصاع دستور ساخت این بنای زیبا را داد. معماری این مکان به سبک معماری در زمان صفوی می‌باشد. ساخت حمام و بازار در کنار این بنا نشان می‌دهد که ظهیرالدوله این مکان را به منظور رفاه مردم در زمان قاجار بنا کرده است. طبق شواهد تاریخی مردم وقت کرمان او را حاکم خوبی می‌دانستند. این مجموعه در زمان قبل از انقلاب و در دهه چهل به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. 

مجموعه ابراهیم خان کرمان
مجموعه ابراهیم خان کرمان

معماری مجموعه ابراهیم خان کرمان

همانطور که گفته شد طراحی و معماری این مکان زیبا با الهام از آثار زمان صفویه که در زمینه معماری شهرت بسیاری دارند، انجام گرفته است. شما زیبایی و هنر معماری آن زمان را میتوانید در بخش های مختلف این مجموعه مشاهده کنید. برای مثال استفاده از کاشی هفت رنگ در ساخت نمای مدرسه، استفاده از کاشی کاری خشتی به همراه طرح های منحصر به فرد بر سر در حمام، وجود مقرنس کاری و طرح های طبیعی زیبا در کاشی کاری ورودی آب انبار و بهره گیری از تکنیک معماری صفویه در ساخت طاق بازار مجموعه از زیبایی های معماری یکی از جاهای دیدنی کرمان یعنی مجموعه ابراهیم خان می‌باشد.

همچنین مساحت این مجموعه در حدود چهار هزار ‌و پانصد متر مربع است که آنرا به مکانی بسیار بزرگ تبدیل کرده است. 

یکی دیگر از زیبایی های معماری در این مجموعه گچ بری بی نظیر آن است که شما میتوانید به محض ورود به مدرسه واقع در این مجموعه معجزه معماری زمان قاجار را گچ بری های سقف مدرسه مشاهده کنید.  

بخش های مختلف مجموعه

همانطور که گفته شد این مجموعه بزرگ دارای بخش های مختلفی است که شامل مدرسه، مسجد، بازار، حمام و آب انبار میشود. 

مدرسه ابراهیم خان شاید زیباترین مدرسه از لحاظ معماری در ایران باشد. این مدرسه دارای دو طبقه بوده و دارای حجره های در اطراف می‌باشد. جالب اینجاست که این مدرسه هم اکنون نیز فعال بوده و محل درس و بحث طلاب می‌باشد. 

حمام این مجموعه نیز زیبا بوده و دارای حوضی در وسط آن می‌باشد. همچنین این حمام به دلیل نگه داشتن گرما درون خود کمی پایینتر نسبت به سطح زمین بنا شده است. این حمام هم اکنون نیز فعال است. 

بازار صد متری مجموعه مکانی بزرگ است که ورودی سایر مکان ها نیز از درون آن عبور می‌کنند. هم اکنون نیز در این بازار خرید و فروش انجام می‌شود.بازدید از این مجموعه زیبا را از دست ندهید. 

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های جذاب و تاریخی این شهر زیبا، آتشکده زرتشتیان کرمان است. این بنا در دوران رضا شاه پهلوی ساخته شده است و مکانی مخصوص عبادات زرتشتیان می‌باشد. همچنین این مکان در ابتدای دهه هشتاد به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. آتشکده زرتشتیان در خیابان شهدای شهر کرمان واقع می‌باشد و هر سال تعداد بسیاری از گردشگردان ایرانی و خارجی از این مکان بازدید میکنند. 

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 

کویر شهداد کرمان

یکی از مقاصد منحصربه‌فرد برای سفر در اواخر پاییز و زمستان، کویر شهداد کرمان می باشد و از جاهای دیدنی کرمان میباشد.این کویر زیبا با مساحت ۱۱ کیلومتر در غرب کویر لوت واقع شده است و علاوه ‌بر جاذبه‌های طبیعی، تفریحات منحصربه‌فردی مانند آفرود، موتورسواری و کویرگردی را در هم اختیارتان قرار می‌دهد.

یخدان مویدی کرمان

حتما الان که در حال خواندن این متن هستید، قصد سفر به شهر تاریخی کرمان و یا کسب اطلاعات درباره این شهر را دارید. این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری می‌باشد که یخدان مویدی کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها