مجسمه هرکول کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در نزدیکی کتیبه بیستون کرمانشاه  بنا شده و با عظمتی که دارد چشم ها را به خود می دوزد. اما برخی از نظریه شناسان باستان بر این باورند که این مجسمه در اصل مجسمه هرکول که از جنگاوران و خدایان روم باستان است نبوده و متعلق به ( ورثرغنه ) خدای جنگاوری ایران باستان است؛ ( اما اختلافات نیز در این مورد بسیار است ).

مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع : گوگل مپ مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

مجسمه ای که ساخت آن به زمان اشکانیان و سلوکیان باز می گردد مجسمه ای که بر خلاف دیگر دوران ها جزو اندک آثار به جای مانده از این دوره ‌های تاریخی است. مجسمه ای که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است سالانه هزاران گردشگر را به تماشای خود دعوت می کند.

مجسمه هرکول در سال 1337 و در زمان یک عملیات عمرانی در کرمانشاه کشف شد و متاسفانه قسمتی از مجمه در همین  عملیات عمرانی آسیب جدی دید. اما مجسمه ای که امروز بر جای مانده است، در سازمان میراس فرهنگی و سازمان یونسکو به عنوان یکی از آثار تاریخی زنده به ثبت رسیده است.

مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع : گوگل مپ مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

هرکول

نام هرکول در ریشه لغت رومی بوده و از هراکلس گرفته شده است. هراکلس که در زمان کهن یکی از قهرمانان اسطوره ‌ای یونان و رم باستان بوده، در حقیقت فرزند خدایان یونان به نام های زئوس و آلکمنه است.

طراحی مجسمه هرکول کرمانشاه

اگر به پشت مجسمه هرکول کرمانشاه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است نگهی دقیق تر بیندازید، نقش های برجسته ای حکاکی شده که هر کدام داستانی جدا برای خود بازگو می کنند. به عنوان مثال نقش حک شده از درخت زیتونی را خواهید دید که به زیبایی هرچه تمام بر روی کوه حک شده است.

مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع : گوگل مپ مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

و اما روی شاخه ‌های درخت زیتون نیز آثاری از تیردان و کمان قابل ‌مشاهده است. علاوه بر درخت نیز گرز مخروطی شکلی وجود دارد با برجستگی قابل توجهی بر روی دیواره کوه حکاکی شده است. اما خالی از لطف نیست که کتیبه نوشته شده پشت مجسمه را نیز از یاد نبریم.

کتیبه ‌ای که به خط یونان باستان بر روی یکی از طرح های یونانی کهن نوشته شده است، ابعادی به اندازه ۴۳ در ۳۳ متر داشته و در هفت خط کنده کاری شده. و اما زیر مجمسمه هرکول نیز طرح شیری کشیده شده که طولی ۲۰۰ سانتی‌ متری و ارتفاعی ۱۱۴ سانتی ‌متری را دارا می باشد و این مجسمه را با افزودن زیبایی دو چندان، به یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه بدل کرده است.

تاریخچه

عده کثیری از نظریه شناسان باستان و تاریخ دانان بزرگ، زمان ساخت مجسمه هرکول را به ۱۵۳ سال پیش از میلاد مسیح نسبت داده ‌اند و این زمان با حکمرانی مهرداد اول یکی از شاهان سلسله اشکانیان برابری می کند.

مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع : گوگل مپ مجسمه هرکول کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

مجسمه هرکول مردی با مو و ریش فرفری را به تصویر کشیده است که با در دست داشتن پیاله ‌ای به پهلوی سمت چپ خود روی پوست شیر دراز کشیده است. این سازه بر روی سکویی به ارتفاع ۲٫۲۰ متر قرار گرفته و طول خود سازه حدود ۱٫۴۷ متر است که از با تراشیدن سنگ های دل کوه درسته شده و به کوه متصل است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

حمام شهباز خان کرمانشاه

اما یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که بسیار برای گردشگران جالب توجه بوده و سالانه برای دیدن آن به این استان سفر می کنند، جایی نیست بجز حمام شهباز خان کرمانشاه. حمامی که علاوه بر استفاده ای که از آن می شده، به عنوان یک مکان گردشگری نیز قلمداد می شود.

تکیه معاون الملک

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

گوردخمه صحنه

گوردخمه صحنه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، که با نام گوردخمه دربند نیز شناخته می شود این مقبره که در بدنه کوه شوق علی بنا شده است، در قسمت شمالی شهر صحنه بنا شده است. از طرفی دیگر نیز در نزدیکی رود دربند می باشد.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها