قلعه حاج وکیل اراک

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

قلعه حاج وکیل اراک یکی از جاهای دیدنی اراک بوده که از زمان حکومت قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته و در همان زمان نیز به بهره برداری رسید است. این قلعه که با نام دیگر خود یعنی عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می شود. سالانه هزاران گردشگر را به خود می بیند.

قلعه حاج وکیل که به عنوان یکی از آثار تاریخی و باستانی ایران شناخته می شود، در سال 1375 به عنوان یکی از آثار ملی ارزشمند کشور با شماره ۱۷۷۱ به ثبت رسید. از همان موقع نیز تا به حال زیر نظر نهاد های مربوطه بوده تا در صورت نیاز مرمت و بازسازی روی آن انجام گیرد.

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک
منبع :گوگل مپ قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

بنای قلعه

ساختمان قلعه حاج وکیل دارای ۹۰۰ متر مربع مساحت بوده و کل محوطه دارای ۳۸۰۰ متر مربع مساحت است. این ساختمان که قسمت کوچکی از کل قلعه اولیه به حساب می آید، دارای حیاط، شبستان ، ایوان ، همکف و بالاخانه است.

بنای اصل این سازه از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده که به قسمت شمالی آن برون گرا و به قسمت جنوبی آن درون گرا گفته می شود. یکی از نکاتی که زیبایی این قلعه را دو چندان می کند، کاشی های لعاب داری است که با آن دیواره ها و بدنه بیرونی این بنا تزئین شده است. اما داخل بنا فاقد هر گونه تزئینات لعاب کاری شده است.

از تزئینات قلعه وکیل می ‌توان ستون ‌های طراحی شده آن، آجر کاری، نقش‌ و نگار های هندسی و کاشی‌ های هفت رنگی اشاره کرد که نمای بیرونی این قلعه را غرق در زیبایی و نشاط کرده اند. همین امر نیز سبب شده تا نمای خارجی این بنا کمی از نمای داخلی زیبا تر به نظر برسد.

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک
منبع :گوگل مپ قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

تاریخچه قلعه حاج وکیل اراک

 این سازه که در زمان ناصرالدین شاه قاجار و همزمان با تاسیس کمپانی فرش زیگلر در اراک، برای این شرکت ساخته شد ، بعدها به عنوان قلعه محمد حسین وکیل معروف شد و تا امروز نیز این بنا به عنوان یکی از جاهای دیدنی اراک به نام این بزرگ مرد است.

قلعه حاج وکیل یکی از چندین جاهای دیدنی اراک است که نمایانگر دوران حضور و نفوذ انگلیسی‌ ها در ایران است. همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، این بنا در دوران قاجار با هدف انحصاری کردن تولید فرش احداث شد که پس از فرو پاشی شرکت زیگلر، و از بین رفتن کنسولگری انگلیس و خریده شدن توسط حاج وکیل، به این نام معروف شد.

قلعه حاج وکیل امروزه با تغییر کاربری به عنوان دانشگاه جامع علمی کاربردی صنایع دستی فعالیت دارد. و از صنایع دستی که در آن مشاهده می شود می توان به گلیم، فرش دست ‌بافت ، آثار چوبی ، آثار قلم ‌زنی، تابلو فرش، تابلو خطاطی اشاره کرد که هر کدام توسط دستان پر توان بزرگان اراک، تهیه و گرد آوری شده است.

قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک
منبع :گوگل مپ قلعه حاج وکیل اراک جاهای دیدنی اراک

مسیر دسترسی

برای دسترسی به جاهای دیدنی اراک از جمله قلعه حاج وکیل اراک، ابتدا می بایست راهی شهر دیدنی و تاریخی اراک شده و پس رسیدن به مقصد خود، با استفاده از اپلیکیشن های مسیریاب یا پرس و جو از مردم محلی، به سمت الکه بروید. پس از رسیده به الکه می توانید با ورود به خیابان هاشمی نژاد، بنای این قلعه را مشاهده کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

چشمه چپقلی اراک

چشمه چپقلی اراک یکی از جاهای دیدنی اراک است که در فاصله ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اراک در استان مرکزی واقع شده؛ آب و هوای پاک و طبیعت بکرو دست نخورده دامنه کوه، در کنار چشمه های جوشان و خروشان که آب بسیار سردی دارد، امروزه این مکان را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اراک بدل کرده است.

روستای هزاوه

روستای هزاوه، روستایی پر از حس شادابی و سر زندگی؛ مکانی که حس زیبای آرامش را تلقین می کند؛ یکی از جاهای دیدنی اراک که با ورود به آن تمام مشغله های خود را از یاد برده و فقط به زیبایی بی همتای آن می نگرید.

بازار اراک

بازار اراک که امروزه علاوه بر داد و ستد در آن، به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته مهم ترین مرکز تجاری این شهر بوده و در آن تجار زیادی مشغول به خرید و فروش کالا های داخلی و خارجی خود بوده اند.

موزه مفاخر اراک

موزه مفاخر اراک که یکی از جاهای دیدنی اراک نیز به شمار می رود ،گنجینه ای از سیر و سفر در زندگینامه نویسندگان و بزرگان این شهر تاریخی است. این موزه که در کاخ حاج حسین خاکباز محسنی بنا شده ، در اواخر حکومت قاجاریه و توسط سید حسین خاکباز یکی از پسران حاج آقا محسن اراکی ساخته شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها