Search

قلعه بردوک

جاهای دیدنی ارومیه قلعه بردوک

تاریخچه قلعه

قلعه بردوک را میتوان یکی از جاهای دیدنی ارومیه نام برد که این قلعه در سال ۱۰۴۶ هجری شمسی توسط تقی سلطان بیگ بن غازی در دوران صفویه ساخته شده است. این قلعه به عنوان یک دژ مستحکم و استوار با موقعیت جغرافیایی مناسب و دید کافی به دشت های اطراف در دوران حکومت صفویه ساخت شد. این موضوع از اهمیت این منطقه در آن زمان خبر میدهد‌‌.از دیگر جاذبه ها دیگر ارومیه میتوان به کلیسای مارسرگیز اشاره کرد.

دسترسی به قلعه بردوک

برای بازدید از این قلعه باید از ارومیه به سمت صومای برادوست حرکت کرد و از جاده بین المللی سرو به چهار راه معروف  چره رسید و از آنجا به طرف گنگچین تغییر مسیر داد و از این مسیر به روستای مرنه و در ادامه به روستای مرزی بردوک رسید. سپس می توانید با کمک مردم محلی به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی به قلعه بردوک بروید.

جاهای دیدنی ارومیه قلعه بردوک
منبع:تسنیم نیوز

مشخصات دژ

این قلعه از بخشهایی تشکیل شده که در ادامه به آنها می پردازیم.

حصار تدافعی

قلعه بردوک دارای حصاری از سنگهای لاشه همراه با  ملات ماسه و اهک در فواصلی که از دیوار قلعه ساخته شده است

منبع:گوگل مپ

ابنیه مرکزی

این بنا چهارگوش هست و مصالح آن سنگهای چهار گوش و ملاط آن شن و آهک است.بالای ورودی سنگی آن لا قوس های کوچک از سنگ آهن سفید و سیاه تزئین شده است

مسجد

مسجدی در کنار قلعه بردوک قرار دارد که از سنگهای حجازی سیاه و سفید ساخته شده است. در ورودی مسجد سنگهای سیاه رنگی دیده میشود که بر روی آنها قوس های سه کولی قرار گرفته است. روی این ورودی کتیبه ای از جنس مرمر قرار دارد که با توجه به ابیات و آیات قرآن روی آن متوجه میشویم که ساخت مسجد در سال ۱۰۸۰ هجری قمری انجام گرفته است.

قلعه

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این قلعه بردوک اشاره کرد.قلعه بزرگ روبه روی مسجد قرار دارد. راه دسترسی به قلعه شیب تندی دارد.در بخش مرکزی قلعه چند بنای دیگر ساخته شده است که فقط یکی از آنها سالم مانده است

منبع:گوگل مپ

در ایران قلعه های تاریخی فراوانی است که هر نقطه از این سرزمین دارای مکانهای تاریخی فراوان است از قلعه های دیگر میتوان به قلعه شاه دژ اصفهان،قلعه شمس آباد شهرکرد،قلعه سورک شهر کرد و هزاران قلعه های دیگر که بازدید از این مکانها خالی از لطف نیست و به ما تاریخ را دوباره به تصویر می کشنند این قلعها.

مسیر دسترسی

قلعه تاریخی بردوک در ۹۶ کیلومتری شمال غربی ارومیه میباشد. این قلعه در ۶ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته است.این روستا از توابع صومای برادوست می باشد.این قلعه در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان آذربایجان غربی

برج سه گنبد

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان به این برج که در جنوب شرقی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی میباشد باتوجه به قرار گرفتن برج در خیابان جانبازان میتوان گفت که این برج در یکی از قسمت های شلوغ شهر قرار دارد.

دریاچه دالامپر

از جاهای دیدنی ارومیه میتوان مجوعه دریاچه های این شهر اشاره کرد.معمولا وقتی صحبت از دریاچه میاید ما دریاچه ها را در کنار کوه ها و جنگلها فرض میکنیم، اما یکی از جالبترین جاذبه های ارومیه دریاچه دالامپر می باشد، دریاچه ای که در بالای کوهی با همین نام قرار گرفته است.

آبشار سولک ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه آبشار سولک می باشد.آبشار سولک در استان آذربایجان غربی یکی از جاذبه های طبیعی ایران و شهر ارومیه می باشد.مسیر دسترسی و نحوه بازدید را از به گردی بخواهید

دریاچه ارومیه

از جاهای دیدنی ارومیه دریاچه ارومیه هست .این دریاچه در شمال غربی ایران، بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته است. فاصله این دریاچه با شهر ارومیه حدود ۲۱ کیلومتر میباشد
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search