غار علیصدر

جاهای دیدنی همدان غار علیصدر همدان

بدون تردید یکی از معروف ترین و پر مسافر ترین جاهای دیدنی همدان، غار علیصدر است. غاری که حدود 14 سال است به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. غاری که برای سفر در دل آن نیاز به قایق و همراه است.

یکی از نکات شایان ذکر درباره غار علیصدر این است که این مکان شامل بزرگترین مسیر قایقرانی داخل غار در دنیاست. همچنین این غار بالغ بر 190 میلیون سال قدمت داشته و امروزه به یکی از جاهای دیدنی همدان تبدیل شده است.

جاهای دیدنی همدان غار علیصدر همدان
منبع:جاهای دیدنی همدان

معرفی غار علیصدر

غار علیصدر که به زمان دایناسور ها یعنی دوران دوم زمین شناسی باز می گردد، عمری در حدود 136 تا 190 میلیون سال دارد. این غار در ابتدا برای نگهداری و ذخیره آب و گاها برای پناه در مقابل حملات دشمنان بود.

برای دیدن از این غار به شدت بی نظیر شما می توانید به دو صورت نیمه مسیر و تمام مسیر بلیط تهیه کنید که ول مسیر هر کدام به ترتیب 1250 و 4000 متر است. برای شروع مسیر ابتدا می بایست یک مسیر را پیاده روی کرده و در دل پیچ و خم های این غار مسیر خود را که توسط نور و راهنما علامت گذاری شده در پیش بگیرید. پس پیمودن این مسیر دیگر قادر به ادامه مسیر نیستید چرا که باید با استفاده از قایق ها مخصوص باقی مسیر را پشت سر بگذارید.

منبع:گوگل مپ

مسیر

در تمام طول مسیر، قندیل ‌ها، سنگ‌ ها و مجسمه‌  هایی با اشکال عجیب و غریب یا شبیه به حیوانات مشاهده می کنید. قایق وارونه، مجسمه آزادی، شیر دو سر، خوشه انگور،  پنجه عقاب، کبوتر و گل‌ کلم از جمله این اشکال هستند. دلیل پیدایش این مجسمه ها و اشکال گوناگون کاملا علمی بوده و به دلیل فرسایش درونی سنگ های آهکی و پدید آوردن این اشکال در دل خود است.

پیدایش

این غار در ابتدای پیدایش توسط اهالی روستا دهانه ای به اندازه 50 سانتی متر داشته که فقط غارنوردان حرفه ای قادر به وارد شدن به آن بوده اند. اما پس از آن در سال ۱۳۵۳ عبدالله حاجی لو، رئیس هیئت کوهنوردی همدان، دهانه غار علیصدر را به عرض 5 و ارتفاع 3 متر باز کرد.

غار علیصدر یکی از جاهای دیدنی همدان با اینکه دارای آبی زلال بوده اما به دلیل وجود املاح معدنی زیاد قابل آشامیدن نبوده و همین امر مزیده بر علت شده تا موجودات زنده ی زیادی در آن وجود نداشته باشد. استالاگمیت‌ ها که به شکل صخره های نوک تیز از درون آب بیرون آمده  و استالاکتیت‌ ها که به شکل قندیل از سقف آویزان بوده، هر کدام به صورت جدا جلوه ای از تاریخ و زیبایی است.

جاهای دیدنی همدان غار علیصدر همدان
منبع:گوگل مپ

بهترین فصل سفر

بی شک که فصل‌ های بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر رفتن و لذت بردن از زیبایی‌ های طبیعت است. غار علیصدر از جاهای دیدنی همدان نیز در این فصل‌ ها آب‌ و هوای خنک و مطبوعی دارد. البته نکته شایان ذکر در مورد غار علیصدر این است که این مکان در فصول مختلف دمایی تقریبا یکسان دارد به صورتی که در زمستان نیز با وجود دریاچه هوای گرم تری را به نسبت خود همدان دارد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان همدان

روستای ورکانه همدان

یکی از جاهای دیدنی همدان که بدون تردید می بایست از آن دیدن کنید، روستای ورکانه است. روستایی که قدمتی 400 ساله داشته و معروف به روستای صخره ای است. با ورود به این روستا خانه هایی را مشاهده می کنید که با سنگ های کوچک و بزرگ ساخته شده اند و رنگ هایی طبیعی از دل طبیعت را در خود گنجانده اند.

گنبد علویان

گنبد علویان که یکی از جاهای دیدنی همدان تلقی می شود، واقع در میدان امام زاده عبدالله است. از این بنا به عنوان یکی از متحیر کننده ترین و خیره کننده ترین نمونه های گچبری پس از اسلام در همدان است. این گنبد به دلیل زیبایی و تاریخی که در دل خود گنجانده، در تاریخ 1310 هجری شمسی، در ردیف 94 فهرست آثار ملی ایران به ثبت و تایید رسید.

آرامگاه بوعلی سینا

ابن سینا یا بهتر است بگوییم ابوعلی سینا کسی که به او لقب شیخ الرئیس را داده بودند. یکی از انسان هایی که هر چه در مورد آن بگوییم کم گفته ایم چرا که در تمامی زمینه ها متخصص و صاحب نظر بود. کسی که امروزه در آرامگاه بوعلی سینا به خاک سپرده شده که به یکی از جاهای دیدنی همدان بدل شده است.

بازارهمدان

جاهای دیدنی همدان فراوان است.زمینی 30 هکتاری که بی شک تمامی گردشگران و مردم ساکن همدان را حداقل یکبار به سمت خود روانه کرده ، جایی نیست جز بازارهمدان ، بازاری کهن و بزرگ که امروزه در ردیف 2027 آثار ملی زنده ایران قرار گرفته است. این بازار که در زمان قاجار ساخته شده،
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها