عمارت گلشن

عمارت گلشن بوشهر

عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.دریا و ساحل از جاذبه های بی نظیر طبیعت هستند و مناطقی که در کنار دریا قرار دارند مانند شهرهای ساحلی، چیزی از زیبایی طبیعی کم ندارند. اما برخی شهرهای ساحلی در ایران علاوه بر جذابیت طبیعت ساحل و دریا از جاذبه های دیگری مانند ساختمان ها و بناهای تاریخی و هنری هم برخوردارند. شهرستان بوشهر از جمله همین مناطق است. یکی از جاذبه های تاریخی و توریستی موجود در بوشهر عمارت گلشن است. برای آشنایی بیشتر با این خانه ی کم نظیر همراه ما باشید.

عمارت گلشن کجاست؟

در بافت تاریخی شمال شهرستان بوشهر و درست پشت اداره ی بندر، عمارت زیبای گلشن واقع شده است. این محله با نام محله ی بهبهانی ها نیز شناخته می شود.

عمارت گلشن بوشهر
عمارت گلشن بوشهر

تاریخچه

در شهرستان بوشهر عمارت های زیبا و تاریخی زیادی از دوره های مختلف تاریخی ایران وجود دارند. عمارت دهدشتی، عمارت امیریه، عمارت ملک و کوتی و بسیاری خانه ها و عمارت های دیگر که یکی از زیباترین آن ها عمارت گلشن نام دارد. این خانه که نامش بسیار برازنده ی آن است متعلق به تاجری نامی و صاحب اعتبار به نام میرزا غلام حسین گلشن بوده که از بازرگانان ثروتمند دوره ی خود به حساب می آمده.

معماری عمارت

معماری خانه به سبک چشم نواز میلانی است که از ویژگی های آن پشت بام مسطح و دیوار های مشبک و کوتاه در اطراف آن است که در عمارت گیرای گلشن این امر به زیبایی قابل مشاهده است. در هر چهار طرف عمارت گلشن پلکانی برای رسیدن به پشت بام خانه ساخته شده که در دوره ی قاجار در تمام پلان ها تقریبا این موضوع رعایت می شده. در و پنجره های چوبی به تعداد زیاد و وجود پنجره های مشبک برای تهویه ی هوا و نفوذ نور مطلوب از دیگر ویژگی های این ساختمان است. وسط حیاط عمارت حوض مستطیلی شکلی قرار دارد که از اِلِمان های فرح بخش معماری سنتی ایران است.

مصالح ساختمانی که در استان بوشهر برای ساخت بناها استفاده می شده عمدتا از مصالح بومی منطقه بوده است و در این خانه همین اصل حفظ شده و عمده ی مصالح شامل چوب صندل برای پوشش سقف ها و چوب ساج برای پنجره ها و درب بنا و سنگ مرجانی هستند.

عمارت گلشن بوشهر
عمارت گلشن بوشهر

این خانه یا عمارت تجاری مسکونی دوره ی قاجار در سه طبقه و یک زیر زمین ساخته شده که آب انبار، سرویس های بهداشتی، مطبخ و محل سکونت خدمتکاران در طبقه ی اول بوده، و طبقه های دوم و سوم برای امور تجارت و سکونت اعضای خانواده استفاده می شدند. این عمارت در نزدیکی دریا ساخته شده و هوای ساحلی و منظره ی دریا زیبایی آن را دو چندان کرده است. به محض ورود به خانه حس صمیمیت و رنگ و بوی تاریخی و قدیمی حال و هوای دلپذیری به بازدیدکنندگان می بخشد.

بهترین زمان بازدید

سفر به استان بوشهر و آب و هوای گرم و سوزانش و البته مردم خونگرم و مهمان پذیرش در فصل های پاییز و زمستان دلپذیرتر است و تجربه ی بهتری برایتان رقم می زند. در نیمه ی اول سال گرما به قدری شدید است که ممکن است برای بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی فرصت مناسبی دست ندهد.اگر به یوشهر سفر کردید حتما سری هم به عمارت ملک بزنید و این مکان هم بازدید کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند.

عمارت دهدشتی

عمارت دهدشتی یکی از جاهای دیدنی یوشهر است .همانطور که امروزه ساختن ویلاها و خانه های گران قیمت کنار سواحل در میان ثروتمندان محبوب و پرطرفدار است، در گذشته نیز اشخاص متمول و به خصوص تجار عمارت های مجلل خود را در کنار ساحل می ساختند. در خیابان ساحلی بندر زیبای بوشهر عمارت های این چنینی که روزگاری متعلق به بازرگانان و تاجران بوده بسیار است. یکی از آن ها عمارت دهدشتی ست که از نمونه های بی نظیر هنر ایرانی است.

بندر گناوه

بندر گناوه، یکی از جاهای دیدنی بوشهر می باشدکه شهری جذاب و زیبا در استان بوشهر بوده که در ساحل جنوبی خلیج فارس، واقع شده است این بندر که از جاهای دیدنی بوشهر به شمار می رود، دارای مناظر خیره کننده و چشم نوازی بوده که سبب شده تا سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها