عمارت گلشن

عمارت گلشن بوشهر

عمارت گلشن یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.دریا و ساحل از جاذبه های بی نظیر طبیعت هستند و مناطقی که در کنار دریا قرار دارند مانند شهرهای ساحلی، چیزی از زیبایی طبیعی کم ندارند. اما برخی شهرهای ساحلی در ایران علاوه بر جذابیت طبیعت ساحل و دریا از جاذبه های دیگری مانند ساختمان ها و بناهای تاریخی و هنری هم برخوردارند. شهرستان بوشهر از جمله همین مناطق است. یکی از جاذبه های تاریخی و توریستی موجود در بوشهر عمارت گلشن است. برای آشنایی بیشتر با این خانه ی کم نظیر همراه ما باشید.

عمارت گلشن کجاست؟

در بافت تاریخی شمال شهرستان بوشهر و درست پشت اداره ی بندر، عمارت زیبای گلشن واقع شده است. این محله با نام محله ی بهبهانی ها نیز شناخته می شود.

عمارت گلشن بوشهر
عمارت گلشن بوشهر

تاریخچه

در شهرستان بوشهر عمارت های زیبا و تاریخی زیادی از دوره های مختلف تاریخی ایران وجود دارند. عمارت دهدشتی، عمارت امیریه، عمارت ملک و کوتی و بسیاری خانه ها و عمارت های دیگر که یکی از زیباترین آن ها عمارت گلشن نام دارد. این خانه که نامش بسیار برازنده ی آن است متعلق به تاجری نامی و صاحب اعتبار به نام میرزا غلام حسین گلشن بوده که از بازرگانان ثروتمند دوره ی خود به حساب می آمده.

معماری عمارت

معماری خانه به سبک چشم نواز میلانی است که از ویژگی های آن پشت بام مسطح و دیوار های مشبک و کوتاه در اطراف آن است که در عمارت گیرای گلشن این امر به زیبایی قابل مشاهده است. در هر چهار طرف عمارت گلشن پلکانی برای رسیدن به پشت بام خانه ساخته شده که در دوره ی قاجار در تمام پلان ها تقریبا این موضوع رعایت می شده. در و پنجره های چوبی به تعداد زیاد و وجود پنجره های مشبک برای تهویه ی هوا و نفوذ نور مطلوب از دیگر ویژگی های این ساختمان است. وسط حیاط عمارت حوض مستطیلی شکلی قرار دارد که از اِلِمان های فرح بخش معماری سنتی ایران است.

مصالح ساختمانی که در استان بوشهر برای ساخت بناها استفاده می شده عمدتا از مصالح بومی منطقه بوده است و در این خانه همین اصل حفظ شده و عمده ی مصالح شامل چوب صندل برای پوشش سقف ها و چوب ساج برای پنجره ها و درب بنا و سنگ مرجانی هستند.

عمارت گلشن بوشهر
عمارت گلشن بوشهر

این خانه یا عمارت تجاری مسکونی دوره ی قاجار در سه طبقه و یک زیر زمین ساخته شده که آب انبار، سرویس های بهداشتی، مطبخ و محل سکونت خدمتکاران در طبقه ی اول بوده، و طبقه های دوم و سوم برای امور تجارت و سکونت اعضای خانواده استفاده می شدند. این عمارت در نزدیکی دریا ساخته شده و هوای ساحلی و منظره ی دریا زیبایی آن را دو چندان کرده است. به محض ورود به خانه حس صمیمیت و رنگ و بوی تاریخی و قدیمی حال و هوای دلپذیری به بازدیدکنندگان می بخشد.

بهترین زمان بازدید

سفر به استان بوشهر و آب و هوای گرم و سوزانش و البته مردم خونگرم و مهمان پذیرش در فصل های پاییز و زمستان دلپذیرتر است و تجربه ی بهتری برایتان رقم می زند. در نیمه ی اول سال گرما به قدری شدید است که ممکن است برای بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی فرصت مناسبی دست ندهد.اگر به یوشهر سفر کردید حتما سری هم به عمارت ملک بزنید و این مکان هم بازدید کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

عمارت امیریه

معرفی جاهای دیدنی بوشهر بسیار است شهرهای ساحلی در سراسر دنیا مقصد محبوب گردشگران داخلی و خارجی هستند. در ایران هم وجود سواحل فیروزه ای شمال و جنوب کشور باعث شده اند این دو منطقه برای مسافرت و تفریح جذاب تر به نظر برسند.

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.

گورستان شغاب

گورستان شغاب یکی از جاهای دیدنی بوشهر هست البته بوشهر مکانهای گردشگری بسیار فروان است.در تمام مناطقی که نشانی از زندگی در هر زمانی بوده است، نشانی از مرگ هم وجود دارد. گورستان ها جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند که از گذشته های دور تا کنون در هر اقلیم و سرزمین کوچک یا بزرگی جایی به خود اختصاص داده اند. جالب است بدانید این گورستان ها با تمام سکوت و سکونی که دارند همواره جاذبه ای جذاب برای تاریخ نویسان و محققان بوده اند زیرا از بررسی عوامل مختلف در آن ها به اطلاعات شگرفی از مردمان مدفون در آن ها و دوره ی تاریخی مربوط به آن ها می رسیم. استان بوشهر یکی از استان هایی ست که گورستان های تاریخی زیادی دارد که در این جا به بررسی یکی از آن ها به نام گورستان شغاب می پردازیم.

بندر سیراف

بندر سیراف از جاهای دیدنی بوشهر است البته میتوان به بنادر این شهر هم اشاره کرد.شهرهای بندری در تمام دنیا میان افراد از محبوبیت خاصی برخوردارند. این محبوبیت بیشتر به لحاظ حال و هوای بندر و ساحل و طبیعت زیبای دریاست. اما برخی بنادر از اهمیت ویژه ای از لحاظ ارتباطی و تجاری و یا تاریخی برخوردارند. در ایران، بندر سیراف با نام دیگر بندر طاهری از جمله بنادری ست که علاوه بر زیبایی های طبیعی، روزگاری مهم ترین بندر ایران از لحاظ تجاری و بازرگانی بوده. با ویژگی های این منطقه بیشتر آشنا شوید.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها