Search

عمارت سالار سعید

جاهای دیدنی کردستان عمارت سالارسعید کردستان

سیرتاریخی عمارت سالار سعید کردستان

از جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید کردستان است.عمارتی خانوادگی که بخشی بزرگ از تاریخ کرد را در خود جای داده است و روح قاجار درمعماری آن حلول کرده است.سالها پیش عمارتی که متعلق به ملالطف الله شیخ الاسلام بودو بعدها به نوادگان ایشان واگذارشد،به دو بخش تقسیم و به مالکیت دو خانواده ی دیگر درآمد که حالا هرکدام از آن بخش ها به عنوان واحدی مستقل و یکپارچه با مالکیت صاحبان جدید اش شناخته میشود.

جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید کردستان
منبع:گوگل مپ

نقطه عطف این خانه این بود که بخش بیرونی این عمارت به اداره ی فرهنگ واگذار گردید و برای استفاده هایی مثل کتابخانه،و فرهنگسرا و …مورد توجه قرار گرفت.این عمارت از سال 1354 تا 1371به عنوان موزه شناخته میشد.جاهای دیدنی کردستان فراوان است.

پس ازمرمت و ایجاد تغییراتی کاربری آن به موزه ی شهر سنندج تغییر پیدا کرد.این بخش تحت مالکیت میراث فرهنگی قرار گرفت و اهمیت تاریخی و کاربری این موزه در این است که گنجینه ی ارزشمندی از سه دوره ی تاریخ در این مجموعه قرار گرفته است.

جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید کردستان
منبع:گوگل مپ

گشت و گذار داخل عمارت

بازی نور ها کف تالا رو شیشه های رنگی عمارت یکی از اولین چیزهایی است که روح زیبایی طلب انسنانهارا به وجود می آورد و دریچه ی نگاه را به سمت خود میکشاند.ارسی های بزرگی که با نهایت زیبایی و توانمندب ساخته شده اند و حوضخانه ای که در زیر زمین این بنا قرار دارد همراه با سقفی گنبدی که هویت و زیبایی اینبنا را تکمیل میکند.

در این زیر زمین هنرهای خارجی و مجسمه های برنزی و ظروف شیشه ای قراردارد.در قسمت راهروی ورودی به نمایش آثار باستانی از قبیل مجموعه ظروف سفالی که از منطق مختلف کردستان یافت شده است،نگهداری میشود.در یکی از اتاق هایی که در کنار سالن قرارداردعمده ترین اشیاء موزه که اشیاء یافت شده از تپه ی زیویه است قرار گرفته و به نمایش گذاشته شده است.

جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید کردستان
منبع: گوگل مپ

این اشیائ شامل ظروف سفالی و زیورآلات زنانه و اشیاءمفرغی ،تیر و سنجاق  واشیایی که از حفاری غار کرفتو یافت شده است.همچنین خمره های دفن شده و بسیاری از اشیاءدیگر که در مطالعه ی تاریخ به ما کمک میکند.آثاری که در این موزه وجود دارد تنها اثار یافت شده در کردستان نیست بلکه اشیائی است که از نقاط مختلف کشور به دستمان رسیده است.از شهر هایی مثل کاشان و نیشابور و ری.

برخی اشیائی که در این موزه وجود دارد از شهر کنگاور و معبد آناهیتا جمع اوری شده است.و بخش سوم که هنرهنرمندان دوره ی اسلامی در آن نگهداری میشودبخش ی از این موزه به آثار موقت اختصاص داده شده که با توجه به برنامه ی موزه تغییر پیدا میکند.در بخش محوطه و فضای باز هم کتیبه ها و سنگ قبر ها به نمایش گذاشته شده اند.و این عمارت جزو آثار ملی ایران است.

از شبهاتهای این عمارت این است که میتوان گفت شبیه به عمارت و باغ امیرسمنان است.

جاهای دیدنی کردستان عمارت سالار سعید کردستان
منبع:گوگل مپ

زمان بازدید از عمارت سالار سعید کردستان

جاهای دیدنی کردستان فروان است که برای بازدید از آنها باید وقت گذاشت .این عمارت روزهای تعطیل از جمله  تاسوعا و عاشورا  و رحلت امام خمینی(ره) و شهادت امام علی(ع)و شهادت امام جعفر صادق(ع)و رحلت پیامبر(ص) دایر نمیباشدو در باقی روزها  در ساعات 9 تا 13 و عصر ها ساعت 15:30 تا 20  پذیرای شما عزیزان میباشد.

مسیردسترسی

راه های ورد به عمارت کردستان-سنندج-خیابان امام-کوچه ی حبیبی

دیگر مکان‌های تفریحی استان کردستان

حمام شیشه ای

از جاهای دیدنی سنندج حمام شیشه ای است. زنده بودن بخشی از  معماری سنتی هرکشوری به حمام های محلی آن بستگی دارد. بازدید از آنها کنجکاوی آدمها در زمینه ی سبک زندگی پیشینیان را اقناع میکند.

عمارت خسروآباد

ازجاهای دیدنی سنندج مکانهای تاریخی این شهر است .عمارت اعیانی و با شکوه خسرو آباد پیش از همه بیانگر سبک زندگی و فرهنگ اعیانی نشینی در دوره ای تاریخ است. درمورد پیشینه ی تاریخی این عمارت دو دسته اطلاعات وجود دارد،اطلاعاتی که از تاریخ نویسان محلی و سفرنامه ها به دست ما رسیده است و مدارک نوشته شده و سنگ نوشته ها.

غار کرفتوسنندج

جاهای دیدنی سنندج فرواون است .غارها هدیه ی طبیعت به انسان ها به عنوان اولین سکونتگاه های بشر است.

کلیسای کردستان

از جاهای دیدنی کردستان کلیسای این شهر است.بعداز کشته شدن مسیحیان عراقی به دست حکومت عثمانی  با توجه به اینکه کردستان موقعیت جغرافیایی نزدیکی به عراق داشت والیان اردلان این کلیسا را برای پناهنده های عراق به ایران بنا کرد و ساختار آن را براساس معماری ایرانی اصفهان در زمان صفویه طراحی کرد، هنر دست هنرمندان ایرانی در حجاری سنگ های ورودی این کلیسا مشهود است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search