طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه در جوار ئ همسایگی یکی جاهای دیدنی کرمانشاه، یعنی مجموعه تاریخی طاق بستان، واقع شده است و در جانب شمالی شهر کرمانشاه و در دامنه کوه ( پرآو ) قرار دارد. پارکی که با سر سبزی و زیبایی تمام برای گردشگران بهترین مکان برای تفریح است .

با رفتن و دیدن از این مکان دیدنی شاهد عناصر طبیعی مانند کوهستان، چشمه، فضای سبز و دریاچه‌ های مصنوعی خواهید بود که در کنار وجود نقش برجسته‌ هایی از زمان حکومت ساسانیان، محیطی جذاب و دیدنی‌ را در این منطقه به وجود آورده است.

طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع :گوگل مپ طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

یکی از زیبایی های این مکان که آن را از دیگر جاهای دیدنی کرمانشاه برجسته تر کرده، وجود سنگ نگاره ‌ها و سنگ نوشته‌ های متعلق به دوران  ساسانیان است که در قرن سوم میلادی ساخته شده و از نظر هنری و تاریخی ارزشی بسیار دارد.

محوطه تاریخی طاق بستان که در آن می توان پارک جنگلی طاق بستان را مشاهده کنید، در دامنه کوه و در کنار چشمه ای در شمال شرق شهر کرمانشاه بنا شده است. به گونه ای که در این محوطه ،آثاری از دوره حکومت ساسانیان وجود دارد و این آثار شامل دو ایوان سنگی به نام های ایوان بزرگ و کوچک و سنگ نگاره اردشیر دوم وجود دارد.

طاق بستان کرمانشاه

همانطور که میدانید پارک جنگلی طاق بستان یکی از قسمت های محوطه تاریخی طاق بستان است که از سالیان گذشته که به گفته برخی به زمان هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد پا بر جا بوده و امروزه مورد توجه بسیاری  از افراد قرار گرفته است.

طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع :گوگل مپ طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

ایوان بزرگ که در وسط این بنای دیدنی است، مهم ترین اثر در طاق بستان بوده و به شکل فضایی مستطیلی به عرض7.85 متر و 7.65 متر و ارتفاعی  11.90 ساخته شده است. بر روی این ایران نیز طرح هایی از درختان خیالی و فانتزی طراحی شده که شاید نشان دهنده داستان های تاریخی و شاید فقط نماد زیبایی در افسانه ها باشد.

در لچکی های ایوان نیز نقش دو الهه بال دار توسط دستان توانمند هنرمندان ایرانی کشیده شده که هر کدام از آن ها در یک دست یک حلقه روبان داشته و در دست دیگر نیز جامی پر از مروارید گرفته و شده که انتهای دیوار را مشخص می کنند.

دیدنی های پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه

یکی از نکات شایان ذکر در مورد این پارک جنگلی که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، این است که در این منطقه غاری عمودی وجود دارد که در دامنه کوه پرآو وجود داشته و به عنوان خطرناک ترین غار ایران از یاد می شود.

این غار که در پارک جنگلی طاق بستان است به عنوان دومین اثر ملی کرمانشاه شناخته می شود و سالانه بسیاری از غارنوردان به این مکان می روند و با تجهیزات کامل شروع به گشت و گذار در آن جا می کنند. البته باید توجه داشته باشید که این کار بسیار خطرناک بوده و برای همه اقشار جامعه ورود به آن توصیه نمی شود.

طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه
منبع :گوگل مپ طاق بستان کرمانشاه جاهای دیدنی کرمانشاه

محل اقامت

اگر شما نیز برای دیدن از جاهای دیدنی کرمانشاه به این استان سفر کرده اید و در آخر مسیر خود را به پارک جنگلی طاق بستان کرمانشاه کج کرده اید و قصد دیدن از آن را کرده اید، بهتر است در این پارک به برپایی چادر پرداخته و از شب های زیبای این پارک نهایت استفاده را ببرید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

تکیه معاون الملک

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه یکی از تاثیر گذار ترین جاهای دیدنی کرمانشاه محسوب شده که خود را در دل تاریکه بازار سنتی کرمانشاه جای داده است. این مسجد تاریخی و کهن که در اواخر قرن ۱۳ هجری قمری و در زمان حکومت قاجاریه احداث شد، فاقد هرگونه گنبد و گلدسته بوده و تنها یک برج ساعت با ارتفاع ۱۱ متر دارد.

مجسمه هرکول کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در نزدیکی کتیبه بیستون کرمانشاه  بنا شده و با عظمتی که دارد چشم ها را به خود می دوزد. اما برخی از نظریه شناسان باستان بر این باورند که این مجسمه در اصل مجسمه هرکول که از جنگاوران و خدایان روم باستان است نبوده و متعلق به ( ورثرغنه ) خدای جنگاوری ایران باستان است؛ ( اما اختلافات نیز در این مورد بسیار است ).
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها