ساحل بندر گز

جاهای دیدنی گلستان بندر گز

شهر فانوس دریایی، شهری که زیبایی هایی را در خود جای داده که مثال زدنی نیست. بدون تردید ساحل بندر گز یکی از جاهای دیدنی گلستان به شمار می رود که با توجه به زیبایی طبیعی که دارد، کم لطفی عظیمی در حقش صورت گرفته است.

متاسفانه به دلیل کم توجهی هایی که طی سالیان گذشته علیه این ساحل صورت گرفته، زباله های زیادی در این  مکان جمع شده که خوشبختانه در سال های اخیر با اعتراض و گردهمایی های که توسط دوستداران طبیعت صوت گرفته، توجه مسئولان را به سمت و سوی خود کشانده و به جمع آوری زباله ها پرداخته اند.

ساحل بندر گز که در همین شهر که خود نیز یکی از جاهای دیدنی گلستان است قرار دارد، در فاصله ۴۸ کیلومتری از شهر دیدنی و خوش آب و هوای گرگان و در ۲۰ کیلومتری بندر ترکمن یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان واقع شده است.

جاهای دیدنی گلستان بندر گز
منبع:گوگل مپ

گذشته بندر گز

جاهای دیدنی گلستان فراوان است .بندر گز که ساحل بندر گز را با ماسه های خوش رنگ در خود جای داده، تاریخی دیرینه و خوش از خود بر جای گذاشته که در سالیان متمادی این تاریخچه باعث افتخار این شهر شده است. تاریخچه ای که از زمان کریم خان زند شروع شد و تا به امروز ادامه دارد.

ساحل بندر گز یا بهتر است با نام قدیمی آن یعنی بندر کناره از آن یاد کنیم، در زمان کریم خان زند تبدیل به یکی از قطب های اقتصادی ایران شده بود که روابط دریای را با روسیه بر قرار کرده بود.

فانوس ساحل بندر گز

فانوس دریایی این ساحل، یکی دیگر از بناهای تاریخی این شهر است که معماران شوروی در زمان حکومت قاجاریه، آن را در دست ساخت قرار دادند. این فانوس دریایی که در واقع کمک کننده کشتی های شوروی بود، برای مسیر یابی و پیدا کردن لنگر گاه استفاده می شد. از دیگر نکات شایان ذکر درباره این فانوس دریایی تاریخی، این است که این اثر با شکوه، در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۵۶۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در فهرست آثار به ثبت رسید.

جاهای دیدنی گلستان بندر گز
منبع:گوگل مپ

اگر از من بپرسید به شما گوش زد می کنم که در منطقه ساحلی بندر گز به دلیل وجود دریای آبی رنگ خزر، مناطق گردشگری دیگری به وجود آمده که در آن جا پوشش گیاهی و جانوری متعددی را  خواهید دید.

دیدن حیواناتی مثل گراز‌، خرس، گرگ‌ و شغال و انواع پرندگان شکاری و غیر شکاری مانند مرغابی وحشی‌، قرقاول‌، سار‌، تیهو‌، پولا و کبک در ساحل بندر گز مورد عجیبی نیست و علت آن ها وجود جنگل های سرسبز و خوش آب و هوا است. اما شما می بایست مواظب خود و فرزندان خودتان باشید چرا که این حیوانات ذاتی وحشی دارند.

و همچنین از پوشش گیاهی این منطقه می توانیم به درختان راش‌، بلوط‌، توسکا، ازگیل‌، نمدار‌، ممرز و گیاهان دارویی چون گل ختمی‌، گل‌‌ گاوزبان‌ و بارهنگ اشاره کرد.

جاهای دیدنی گلستان بندر گز
منبع:گوگل مپ

و در آخر به امکانات رفاهی منطقه ساحلی بندر گز از جاهای دیدنی گلستان می توانیم اشاره کنیم که طی سالیان سال پیشرفت کرده و در حال حاظر بهترین رستوران های، کافه ها، استراحتگاه ها و مناطق شنا را شامل می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

کاخ موزه گرگان

اگر بخواهیم به مجموعه ای از زیبا ترین بناهایی که بشر توانسته در طول سالیان طولانی  از خود بر جای بگذارد، کاخ ها هستند که یکی از آن ها کاخ موزه گرگان است؛ این کاخ موزه که به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرگان به شمار می رود، توانسته تا در سال های متمادی استحکام و زیبایی خود را حفظ کند.

آبشار رنگو

آبشار رنگو در میان جنگل‌ ها‌ی سرسبز در استان گلستان بوده که به عنوان جاهای دیدنی گرگان نیز شناخته می شود. و با زیبایی که به منطقه اطراف بخشیده، بهترین مکان برای سپری کردن تعطیلات و آخر هفته ها می باشد.

ساحل جزیره آشوراده

قرار است در مورد جاذبه‌ی خاص طبیعی و توریستی صحبت کنیم که شاید کمتر کسی آن را در لیست ذهنی خود از جاهای دیدنی گرگان قرار داده باشد. جزیره آشوراده، یکی از 5 جزیره‌ی دریای خزر و تنها جزیره‌ی ایرانی این دریا است.

سرای باقری ها

سرای باقری ‌‌ها یکی از جاهای دیدنی گرگان که با نام و یا  خانه باقری ها شناخته می‌شود، جزو یکی از معدود بناهای مسکونی بر جای مانده از معماری بومی در گذشته است؛ اما بر خلاف سالیان درازی که این بنا ساخته شده، همچنان استوار و پا برجاست.
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها