روستای هزاوه

روستای هزاوه

روستای هزاوه، روستایی پر از حس شادابی و سر زندگی؛ مکانی که حس زیبای آرامش را تلقین می کند؛ یکی از جاهای دیدنی اراک که با ورود به آن تمام مشغله های خود را از یاد برده و فقط به زیبایی بی همتای آن می نگرید.

این روستا که علاوه بر جاذبه های طبیعی، جاذبه های تاریخی و باستانی را در دل خود جای داده، سفر شما را به یکی از به یاد ماندنی ترین سفر های طول عمرتان تبدیل خواهد کرد و لذت دیدن از این مکان را برای شما دو چندان می کند.

روستای هزاوه
منبع:گوگل مپ روستای هزاوه

روستای هزاوه، یکی از جاهای دیدنی اراک است، که در استان مرکزی واقع شده است پیشینه ای تاریخی و فرهنگی غنی و سرشار از پستی ها و بلندی ها دارد. و در دل خود مردمانی خون گرم و زحمت کش را جای داده است که هر کدام با دست رنج خود، زندگی ساده ای برای خود دست و پا کرده اند.

روستای هزاوه

شهر اراک یکی از توابع استان مرکزی، جاذبه های تاریخی و کهن فراوانی دارد که روستای هزاوه یکی از آن هزار مورد است. این روستا که با فاصله 18 کیلومتری از غرب اراک قرار گرفته و یکی از مناطق خوش آب و هوا و کوهستانی است. یکی از اصلی ترین ویژگی های طبیعی این روستا، باغات سرسبز و درختان پر از انگور و غوره است که مشاهده آن ها خالی از لطف نبوده و سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن باغات و خرید از آن ها در این روستا گرد هم می آیند.

روستای هزاوه
منبع:گوگل مپ روستای هزاوه

تاریخچه

طبق گفته نظریه شناسان باستان، نام این روستای پنج هزار ساله از کلمه ” زاو ” به معنی دره گرفته شده است.  و وجود این روستا در دره نیز تایید کننده این ادعا است. به گفته برخی از افراد محلی نیز ” ه ” موجود در اسم این روستا به معنای خوب بوده و معنی لغوی خاصی ندارد اما می توان آن را ” روستای خوب ” در نظر گرفت.

شایان ذکر است که نام قدیمی این روستا هزار آبه بوده و اگر درمورد نام قدیمی این روستا که یکی از جاهای دیدنی اراک است جست و جو کنید، در می یابید که روستای هزاوه چشمه های آب فراوان و پر آبی داشته که باعث شناخته شدن آن به این نام شده است.

معماری

یکی از ویژگی های برجسته ای که در وحله اول به چشم گردشگران می خورد، بافت و چینش خاص خانه ها در این روستا است. به طوری که اکثر خانه ها به صورت پلکانی و شیب دار بر روی یکدیگر بنا شده اند.

از مواد به کار رفته در ساخت خانه های روستای هزاوه از جاهای دیدنی اراک می توان به سنگ و گل اشاره کرد که زیبایی و اصالت این روستا را چندین برابر می کند. بام خانه ها به صورت مسطح طراحی و ساخته شده و بام هر خانه حیاط خانه بالایی به حساب می آید.

روستای هزاوه
منبع:گوگل مپ روستای هزاوه

مسیر دسترسی

برای دسترسی به این روستا و بازدید از مناطق طبیعی و تاریخی آن میبایست ابتدا سفر خود را به اراک شروع کره و در این شهر از مناطقی چون حمام چهار فصل و قنات ابراهیم آباد دیدن کنید. پس از به بخش مرکزی اراک رفته و در دهستان امیریه، با پرس و جو روستای هزاوه را بیابید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان مرکزی

بازار اراک

بازار اراک که امروزه علاوه بر داد و ستد در آن، به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته مهم ترین مرکز تجاری این شهر بوده و در آن تجار زیادی مشغول به خرید و فروش کالا های داخلی و خارجی خود بوده اند.

قلعه حاج وکیل اراک

قلعه حاج وکیل اراک یکی از جاهای دیدنی اراک بوده که از زمان حکومت قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته و در همان زمان نیز به بهره برداری رسید است. این قلعه که با نام دیگر خود یعنی عمارت کلاه فرنگی نیز شناخته می شود. سالانه هزاران گردشگر را به خود می بیند.

قنات ابراهیم آباد اراک

بی شک یکی از راه و روش های معماری اصیل ایرانی که در زمان های گذشته بسیار کاربرد داشته، ساخت قنات ها بوده است. به عنوان مثال قنات ابراهیم آباد اراک که امروزه به یکی از جاهای دیدنی اراک بدل شده، در گذشته توسط مردم محلی آبی که در زمان بارش باران جاری می شده، در آن ذخیره می شده و در فصول کم آب سال از این آب استفاده می شده است.

موزه حمام چهار فصل

یکی از زیباترین آثار تاریخی یکی از جاهای دیدنی اراک، موزه حمام چهار فصل این استان است. موزه ای که امروزه به نام موزه مردم شناسی اراک نیز نام برده می‌ شود. این حمام که یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی ایران است، با تزئینات خیره کننده، به یک جاذبه گردشگری معروف بدل شده است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها