Search

روستای خراشاد بیرجند

جاهای دیدنی بیرجند کجاست؟

پیشینه ی تاریخ و تمدن ایران زمین به قدری غنی و کهن است که از دیرباز در هر گوشه از خاکش اثری از هنر و هنرمندان بوده است. از پایتخت گرفته تا دور افتاده ترین مناطق روستایی ایران همه ی مردم مستعد و تلاشگر برای سربلندی این مرز و بوم در کوشش اند. روستای خراشاد از توابع بیرجند یکی از همین مناطق است که به قطب گردشگری و صنایع دستی مهمی در ایران و دنیا تبدیل شده. در این مطلب با ما همراه باشید.

روستای خراشاد کجاست؟

روستای خراشاد بیرجند در ناحیه ی ییلاقی کوهستان های اطراف بیرجند با فاصله ی 25 کیلومتر از بیرجند قرار گرفته است.

تاریخچه

روستای دیدنی خراشاد که از جهات مختلف مورد توجه گردشگران و علاقه مندان به تاریخ و تمدن است، در نواحی ییلاقی و کوهستان های اطراف بیرجند قرار دارد و باستان شناسان با تحقیق و بررسی دقیق این منطقه قدمت آن را به هزاران سال پیش تخمین می زنند.

بقایای قلعه ای تاریخی در خراشاد و تونل های زیرزمینی و گورستان های باستانی متعلق به زرتشتیان در روستای خراشاد گواه این ادعای باستان شناسان است. خانه های سنتی و قدیمیِ گِلی قرار گرفته در بافتی سراسر سبز و پر از دار و درخت در روستای خراشاد باعث شده این منطقه به تفرجگاهی ییلاقی و خوش آب و هوا برای گردشگران تبدیل شود.

منبع:خبرگزاری مهر

اما آنچه خراشاد را به روستایی دورافتاده اما جهانی بدل کرده هنر دست بانوان توانمند و اصیل آن است. پیشه ی اصلی اغلب اهالی روستای خراشاد بیرجند دامداری و کشاورزی ست اما زنان هنرمند روستایی، اعم از پیر و جوان، نام این منطقه و آوازه ی هنرش را تا عرش رسانده اند. “توبافی” که به تولید محصولات مختلف از پنبه و ابریشم است هنری ست که در خراشاد به اوج شکوفایی رسیده است و اقتصاد این روستا بر پایه ی این هنر تداوم یافته است.

این هنر که تکنیک ها و تخصص خاص خود را دارد از حرفه های اصلی بانوان خراشادی ست و مستندهای بسیاری در این زمینه ساخته شده است. بازرسان بین المللی سازمان میراث و صنایع دستی و گردشگری پس از تحقیقات و بررسی های گسترده عنوان روستای جهانی را به خراشاد داده اند و این عنوان برازنده را مدیون تلاشگران عرصه ی هنر و اقتصاد این منطقه می دانیم.

وجه تسمیه

عبارت خراشاد در زبان پهلوی به معنی طلوع خورشید است و احتمالا به دلیل چشم انداز زیبای این منطقه این نام را برازنده ی آن دانسته اند.

بهترین زمان سفر

برای سفر به ییلاق های خراسان جنوبی و روستای خراشاد بیرجند که در ارتفاعات خوش آب و هوا قرار دارند می توانید فصل بهار یا تابستان را در نظر بگیرید و تا ماه مهر و پیش از سرمای شدید و به خواب رفتن درختان به آن سفر کنید و از طراوت طبیعت لذت ببرید.اگر قصد سفر به خراسان جنوبی را دارید حما سری به روستای ماخونیک هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

باغ و عمارت رحیم آباد

ه غیر از مکانهای باستانی بیرجند جاهای دیدنی بیرجند در تابستان هم هست. باغ های ایرانی از جمله جاذبه های معمارانه و هنرمندانه ی دوره های مختلف تاریخ ایران هستند که در جای جای این سرزمین نمونه هایی از آن ها وجود دارد،

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

بسیاری از ابنیه ی تاریخی و گاه مدرن دارای قسمتی هستند که نام آن در تمام آنها مشترک است و “کلاه فرنگی” خطاب می شوند. در واقع سازه ای گنبد مانند اما کوچک و سبک، با قاعده ی مخروطی، چندضلعی یا مدور و معمولا در مرکز ساختمان است که برای تزیین یا کاربردهای فرعی ساخته می شود

قلعه ی بیرجند

از جاهای دیدنی بیرجند میتوان به قلعه های این اشاره کرد.قلعه ها از بناهای مهم در دوره های مختلف تاریخی به حساب می آمده اند که با اهداف نظامی و دفاعی ساخته می شدند و در جنگ ها نقش مهمی ایفا می کرده اند. از انبار کردن آذوقه و دیده بانی گرفته تا پناه دادن به حاکمان و خانواده های شان.

باغ اکبریه بیرجند

اغ اکبریه بیرجند را میتوان به یکی از جاهای دیدنی بیرجند نام برد.در مکالمات روزمره معمولا به تمام فضاهای سرسبز شخصی یا عمومی عنوان “باغ” اطلاق می شود اما در علم هنر و معماری باغ ایرانی ویژگی های مشخص و منحصر به فردی دارد که همه ی آن ها در کنار هم باعث می شوند تا بتوانیم مکانی را “باغ ایرانی” خطاب کنیم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search