روستای خراشاد بیرجند

جاهای دیدنی بیرجند کجاست؟

پیشینه ی تاریخ و تمدن ایران زمین به قدری غنی و کهن است که از دیرباز در هر گوشه از خاکش اثری از هنر و هنرمندان بوده است. از پایتخت گرفته تا دور افتاده ترین مناطق روستایی ایران همه ی مردم مستعد و تلاشگر برای سربلندی این مرز و بوم در کوشش اند. روستای خراشاد از توابع بیرجند یکی از همین مناطق است که به قطب گردشگری و صنایع دستی مهمی در ایران و دنیا تبدیل شده. در این مطلب با ما همراه باشید.

روستای خراشاد کجاست؟

روستای خراشاد بیرجند در ناحیه ی ییلاقی کوهستان های اطراف بیرجند با فاصله ی 25 کیلومتر از بیرجند قرار گرفته است.

تاریخچه

روستای دیدنی خراشاد که از جهات مختلف مورد توجه گردشگران و علاقه مندان به تاریخ و تمدن است، در نواحی ییلاقی و کوهستان های اطراف بیرجند قرار دارد و باستان شناسان با تحقیق و بررسی دقیق این منطقه قدمت آن را به هزاران سال پیش تخمین می زنند.

بقایای قلعه ای تاریخی در خراشاد و تونل های زیرزمینی و گورستان های باستانی متعلق به زرتشتیان در روستای خراشاد گواه این ادعای باستان شناسان است. خانه های سنتی و قدیمیِ گِلی قرار گرفته در بافتی سراسر سبز و پر از دار و درخت در روستای خراشاد باعث شده این منطقه به تفرجگاهی ییلاقی و خوش آب و هوا برای گردشگران تبدیل شود.

منبع:خبرگزاری مهر

اما آنچه خراشاد را به روستایی دورافتاده اما جهانی بدل کرده هنر دست بانوان توانمند و اصیل آن است. پیشه ی اصلی اغلب اهالی روستای خراشاد بیرجند دامداری و کشاورزی ست اما زنان هنرمند روستایی، اعم از پیر و جوان، نام این منطقه و آوازه ی هنرش را تا عرش رسانده اند. “توبافی” که به تولید محصولات مختلف از پنبه و ابریشم است هنری ست که در خراشاد به اوج شکوفایی رسیده است و اقتصاد این روستا بر پایه ی این هنر تداوم یافته است.

این هنر که تکنیک ها و تخصص خاص خود را دارد از حرفه های اصلی بانوان خراشادی ست و مستندهای بسیاری در این زمینه ساخته شده است. بازرسان بین المللی سازمان میراث و صنایع دستی و گردشگری پس از تحقیقات و بررسی های گسترده عنوان روستای جهانی را به خراشاد داده اند و این عنوان برازنده را مدیون تلاشگران عرصه ی هنر و اقتصاد این منطقه می دانیم.

وجه تسمیه

عبارت خراشاد در زبان پهلوی به معنی طلوع خورشید است و احتمالا به دلیل چشم انداز زیبای این منطقه این نام را برازنده ی آن دانسته اند.

بهترین زمان سفر

برای سفر به ییلاق های خراسان جنوبی و روستای خراشاد بیرجند که در ارتفاعات خوش آب و هوا قرار دارند می توانید فصل بهار یا تابستان را در نظر بگیرید و تا ماه مهر و پیش از سرمای شدید و به خواب رفتن درختان به آن سفر کنید و از طراوت طبیعت لذت ببرید.اگر قصد سفر به خراسان جنوبی را دارید حما سری به روستای ماخونیک هم بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

غار چهل چاه بیرجند

ازجاهای دیدنی بیرجند در تابستان می توان به غارهای این شهر اشاره کرد.از تاریخی ترین و قدیمی ترین و البته اسرار آمیزترین بناهای تاریخی غارها هستند. غارها یا با ریزش کوه ها و یا به دست انسان ها ساخته می شدند و به مامنی برای سکونت و ادامه ی حیات تبدیل می شدند.

باغ و عمارت رحیم آباد

ه غیر از مکانهای باستانی بیرجند جاهای دیدنی بیرجند در تابستان هم هست. باغ های ایرانی از جمله جاذبه های معمارانه و هنرمندانه ی دوره های مختلف تاریخ ایران هستند که در جای جای این سرزمین نمونه هایی از آن ها وجود دارد،

آبشار گیوک بیرجند

برای افراد علاقه مند به سفر و گردشگری و بازدید از جاذبه های دیدنی نقاط مختلف، جاذبه های طبیعی رنگ و بوی دیگری دارند.از جاهای دیدنی بیرجند می توان به آبشارگیوک اشاره کرد. دست بخشنده ی طبیعت و خالق این زیبایی ها همیشه بهترین نمونه ها

روستای ماخونیک بیرجند

از جاهای دیدنی بیرجند روستای قد کوتاه هست .بارها در کارتون ها یا فیلم های تلویزیونی با شخصیت های کوتاه قد یا سرزمین لی لی پوت ها مواجه شده ایم اما احتمالا این مفهوم را از نزدیک و در دنیای واقعی ندیده ایم.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها