رودخانه بالیقلوچای اردبیل

رودخانه بالیقلوچای اردبیل یکی از رودخانه‌هایی است که از اردبیل عبور می‌کند و جلوه خاصی به این شهر بخشیده است. بالیقلوچای یکی از جاذبه های تفریحی و گردشگری و از جاهای دیدنی اردبیل است که تاریخ عظیمی را در خود جای داده و پل هایی بر روی آن جا خوش کرده‌اند که بعضا قدمت آن‌ها به دوران صفویه می‌رسد.

نام بالیقلوچای

در زبان ترکی بالیق به معنای ماهی و چای هم به معنای رودخانه است. چون در این رودخانه ماهی به وفور یافت می‌شده و ماهیگیری هم در این منطقه رواج داشته به آن، بالیقلوچای، بالیقلی چای یا بالیخلی چای هم می‌گویند.

در حال حاضر به خاطر مشکلات زیست محیطی، این رودخانه با کم آبی دست و پنجه نرم می‌کند و به همین دلیل هم ماهی زیادی ندارد اما باز هم ماهیگیری در سرتاسر آن جریان دارد.

منبع:ایرنا

پل‌های قرار گرفته بر روی بالیقلوچای

پل‌های زیادی با قدمت‌های چند صد ساله بر روی این رودخانه ساخته شده‌اند که معروف ترین آن‌‌ها پل هفت چشمه است. قدمت این پل به دوران صفویه برمی‌گردد و طراحی بسیار زیبایی دارد. پل‌های دیگری مانند پل سیدآباد، پل یعقوبه و پل آبروان هم بر روی این رودخانه قرار گرفته‌اند که هر کدام از آن‌ها قدمتی چند صد ساله دارند و متعلق به دوران صفویه هستند.

البته پل هایی با سازه‌های جدید در چند سال اخیر هم بر روی این رودخانه‌ زیبا ساخته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها هم نمایی متفاوت، دلنشین و مدرن به شهر اردبیل و رودخانه بالیقلوچای داده‌اند.

منبع:ایرنا

کمی درباره‌ی بالیقلوچای

رودخانه بالیقلوچای از دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه های شمال غربی رشته کوه های بزغوش شروع می‌شود و به رودخانه قره سو می‌ریزد و در همین مسیر از شهر اردبیل نیز عبور می‌کند. این رودخانه طولی 75 کیلومتری دارد.

چرا بالیقلوچای اهمیت زیادی دارد؟

این رودخانه با گذر از اردبیل باعث شده تا این شهر حال و هوایی متفاوت و پرنشاط داشته باشد و همین امر دلیلی است بر پارک‌های زیادی که در کنار آن افتتاح شده‌اند. همچنین محل بسیار خوبی برای پیک نیک‌های خانوادگیست.

دلیل دیگر اهمیت این رودخانه، ویژگی‌های زیست محیطی بالیقلوچای است. از طرفی دیگر منبعی بسیار عالی برای رونق زمین‌های کشاورزی است.

بالیقلوچای در گذشته محل زندگی سمور آبی بوده که متاسفانه چند سالی است که خبری از این حیوان رو به انقراض نیست. همچنین در فصول بهار و تابستان هم زیستگاهی عالی برای پرندگان مختلفی است که به این مکان کوچ می‌کنند.

منبع:ایرنا

بهترین زمان بازدید از بالیقلوچای

در فصول بهار و تابستان بازدید از این رودخانه روح شما را تازه می‌کند. در فصل بهار این رودخانه پررونق و پرآب است و همچنین در تابستان هم باعث شده تا دمای شهر اردبیل به مقدار قابل توجهی متعادل و خنک بماند. پس بهترین مکان برای گذر از گرماست.

در فصل زمستان هم فضای برفی و یخ زده این رودخانه نمایی بسیار دیدنی دارد که می‌توانید از آن بهره ببرید.

نحوه بازدید از بالیقلوچای

بازدید از این جاذبه گردشگری و تاریخی رایگان است و در سرتاسر آن می‌توانید از امکانات مختلفی که قرار دارد، استفاده‌های لازم را ببرید.

مسیرهای دسترسی به بالیقلوچای

از آنجایی که این رودخانه درسرتاسر اردبیل حضور دارد، نمی‌توان مسیر خاصی را برای بازدید از آن مشخص کرد اما قرار گرفتن بر روی پل‌های تاریخی که در مسیر این رودخانه قرار دارد یا توقفی کوتاه در پارک‌ها و مکان‌های گردشگری کنار بالیقلوچای، می‌تواند تجربه‌ای به یادماندنی از این رودخانه را در ذهن شما ثبت کند.

دیگر مکان‌های تفریحی استان اردبیل

خانه مناف زاده اردبیل

یکی از جاهای دیدنی اردبیل خانه مناف زاده هست.این سازه توسط حسین قلی صادقی بنا شده است . مسیر دسترسی زمان بازدید نحوه بازدید تخمینه هزینه سفر با به گردی راحت سفر کنید

پل یعقوبیه اردبیل

از جاهای دیدنی اردبیل میتوان به پل یقوبیه اشاره کرد که به پل پنچ چشمه معروف است زمان بازدید مسیر دسترسی و نحوه بازدید اشاره کرد و تخمین هزینه سفر

خانه تاریخی صادقی

خانه تاریخی صادقی یکی از جاهای دیدنی اردبیل است.اردبیل به‌عنوان یکی از شهرهای قدیمی و با قدمت طولانی در ایران شناخته می‌شود که آثار تاریخی و گردشگری زیادی هم دارد و همین جاهای دیدنی اردبیل ، سفر به این منطقه را برای شما لذت‌بخش و به یاد ماندنی می‌کند.

دریاچه شورابیل اردبیل

جاهای دیدنی اردبیل در بهار میتوان به دریاچه شورابیل اشاره کرد که مسیر دسترسی نحوه بازدید و بهترین زمان بازدید با به گردی راحت سفر کن
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها