دریاچه حوضچه سلطان

جاهای دیدنی قم دریاچه حوضچه سلطان قم

دریاچه حوضچه سلطان را می شناسید ؟ آیا تا به حال به از این دریاچه زیبا دیدن کرده اید؟

شهر قم از شهرهای ژئوتوریستی ایران به شمار می رود و دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است. دریاچه حوض سلطان یکی از جاهای دیدنی قم می باشد. این دریاچه که به بزرگترین آیینه طبیعی ایران معروف است. مساحت آن تقریبا 249 کیلومتر مربع تخمین زده شده و رشته کوه‌های زیبای البرز در شمال آن خود نمایی می کنند. آب دریاچه حوضچه سلطان شور است زیرا رودهایی که به آن وارد می شوند از شوره زارهای مختلفی عبور می کنند و سطح آب آن در فصول مختلف سال با توجه به میزان بارش ها متغییر است.

جاهای دیدنی قم  دریاچه حوضچه سلطان قم
منبع:گوگل مپ

بهترین زمان برای بازدید دریاچه حوضچه سلطان

جاهای دیدنی قم فراوان است که می توان گفت که بهترین زمان برای سفر به دریاچه آب شور حوض سلطان، اوایل بهار و اواسط پاییز است زیرا با بارش باران ، سطح روی دریاچه حالت صیقلی و آیینه گونه بسیار زیبایی به خود می گیرد. گرچه حتی اگر در فصل های کم باران سال باشیم باز هم بازدید از دریاچه خالی از لطف نیست، چون سطح نمکین و سفید این دریاچه که روی لایه خاک رُس با رنگ قرمز قرار دارد، بسیار چشم نواز و دیدنی است.

حتی با کمی کنار زدن نمک‌های سفید و خیس می‌توانید، خاک رس را با دست لمس کنید. در مجموع در تمام چهار فصل می توانید به دریاچه حوضچه سلطان سفر کنید اما این گردش در زمستان و تابستان اتفاق بیافتاد، مسلما از سرمای سوزناک و گرمای طاقت فرسا در امان نخواهید بود.

جاهای دیدنی قم  دریاچه حوضچه سلطان قم
منبع:گوگل مپ

گونه های جانوری دریاچه حوضچه سلطان

در حومه حوضچه سلطان پرندگان، پستانداران و خزندگان مختلفی زیست می کنند. از میان پرندگان می توان: هوبره (پرنده بزرگی از راستۀ میش‌مرغ‌سانان)، انواع کبوتر و برخی پرندگان مهاجر مثل غاز خاکستری، لک‌لک، عقاب  را نام برد. همچنین پستاندارانی نظیر خرگوش، موش(موش صحرایی)، روباه و گاهی اوقات آهو نیز در این منطقه دیده می‌شوند و خزندگان حاضر در آن جا بیش تر مارها و سوسمارها هستند که در کنترل بیولوژیک آفات نقش مهمی را ایفا می کنند.

در حومه حوضچه سلطان حشرات گونان و فراوانی در اطراف دریاچه رفت و آمد می کنند، نظیر گونه های مختلف عنکبوت، رتیل ها، موریانه و مورچه‌های نادر. از نظر پوشش گیاهی، در این منطقه بیش تر از ۴۰ گونه گیاهی یافت می شود، از قبیل: اشنان، درمنه بیابانی تاغ ، سودا و حتی اسفناج .

توصیه های سفر به حوضچه سلطان قم

به یاد داشته باشید که به دلیل نمکین بود سطح دریاچه، امکان عبور از دریاچه با قایق وجود ندارد و برای پیشروی تا مرکز دریاچه حتما به گل خواهید نشست. پس برای سیر و سیاحت در آن باید پیاده قدم بزنید. البته به یاد داشته باشید که حتما کفش و لباس مناسب پوشیده باشید. استشمام هوای اطراف دریاچه احتمالا شما را بیش از اوقات دیگر تشنه خواهد کرد و همراه داشتن قمقمه آب به گردشگران توصیه می شود.

مسیر دسترسی به دریاچه حوضچه سلطان

این حوضچه در 40 کیلومتری استان قم و کنار اتوبان تهران-قم قرار گرفته است. اگر به قصد سیاحت به شهر قم سفر کردید، توصیه می کنیم از دیگر جاذبه های توریستی آن غافل نشوید. قم دارای اماکن دیدنی دیگر از جمله: غاروشنوه، محوطه باستانی قلی درویش، کاروانسرای حوض سلطان، کاروانسراس پاسنگان و.. می باشد.

دیگر مکان‌های تفریحی استان قم

کاروانسرای پل دلاک

از جاهای دیدنی قم کارونسرای پل دلاک یا خشتی است. بنایی آجری است که در نزدیکی روستای ملک آباد قم واقع شده است. قدمت این کاروانسرا به دوره صفویه برمی گردد و به خاطر مجاورت با پل دلاک، به این نام شهرت یافت.

کاروانسرای حوض سلطان

کاروانسرای حوض سلطان از تازه‌ ساز‌ترین کاروان‌سراهای ایران به شمار می رود. می‌شود. این کاروان سرا یکی جاهای دیدنی قم و در کنار روستای چشمه شور قرار گرفته است. قدمت آن به دوره صفوی و قاجار برمی گردد.

بازار قدیم قم

از جاهای دیدنی قم میتوان به بازار قدیم قم اشاره کرد. همانطور که از نام آن می توان فهمید،  مکانی دارای قدمت تاریخی 400 ساله است. ساخت و ساز آن از دوره قبل از صفویان آغاز و تقریبا تا پایان دوره قاجار ادامه داشته است.

کاروانسرای پاسنگان

کاروانسرای پاسنگان که نماد روستای جنت‌آباد و زنبورک محسوب می شود، از جاهای دیدنی قم است و قدمت آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۲۱ خورشیدی به عنوان یک اثر ملی در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها