خانه هرندی کرمان

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

البته بنای موجود در این باغ ۲۰۰۰ متر مربع از این وسعت را به خودش اختصاص داده است. این بنا در دهه پنجاه به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است. این بنا علاوه بر اینکه خودش دارای پیشینه و قدمت تاریخی است، اشیاء تاریخی بسیاری را در قالب یک موزه در خود جای داده است. 

خانه هرندی کرمان
منبع :گوگل مپ خانه هرندی کرمان

پیشینه تاریخی خانه هرندی کرمان

همانطور که گفته شد ساخت این مکان به زمان قاجار و حدود یک قرن پیش یعنی سال ۱۲۵۲ هجری شمسی برمیگردد.  دستور ساخت خانه هرندی را یک فرد نظامی وابسته به حکومت قاجار به نام عدل السلطان صادر کرد. ساخت این خانه در زمان قاجار در خارج از شهر کرمان انجام گرفته است. عدل السلطان بیشتر این خانه را به سبک خانه های فرانسوی ساخته است. البته سبک معماری این عمارت ترکیبی از معماری ایرانی و فرانسوی می‌باشد.

این خانه باغ که از جاهای دیدنی کرمان است، که حدود شصت سال پس از ساختش، توسط فردی به نام ابوالقاسم هرندی که از سرمایه‌داران و تاجران شهر کرمان بود، خریداری شد. این مکان به دلیل نام صاحبش، خانه هرندی نامیده شده است. بنای این خانه باغ در دهه هشتاد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. 

معماری بخش های مختلف خانه هرندی کرمان

همانطور که گفته شد معماری این مکان زیبا و قدیمی، به سبکی زیبا و ترکیبی از معماری غیر ایرانی(فرانسوی) و ایرانی می‌باشد. به همین دلیل معماری این خانه به سبک مدرنیته نزدیک تر است. این بنا بصورت دو طبقه ساخته شده، در طبقه بالا اتاق های متعددی داشته و در طبقه پایین فضایی بزرگ به منظور سالن راحتی در نظر گرفته شده است. این عمارت شامل قسمت های مختلفی میشود که عبارتند از:

  • قسمت مرکزی عمارت
  • ساختمان خدمتکاران 
  • محلی برای استحمام
  • آشپزخانه
  • اصطبل
  • گاوگرد
  • محوطه باغ
  • موزه باستان شناسی
خانه هرندی کرمان
منبع :گوگل مپ خانه هرندی کرمان

از میان مکان های بالا که جزئی از خانه هرندی یکی از جاهای دیدنی کرمان است، شاید گاوگرد برایتان ناآشنا باشد. در زمان قاجار از گاوگرد به منظور کشیدن آب از چاه کمک گرفته می‌شد. که در این خانه باغ گاوگرد در قسمت انتهایی فضای سبز باغ قرار دارد. 

همچنین موزه باستان شناسی باغ هرندی دارای قسمت های مختلفی است که آنرا به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. از این قسمت ها میتوان موارد زیر را نام برد:

  • غرفه شهداد
  • غرفه جازموریان
  • موزه سازهای سنتی

شما میتوانید از ساعت نه صبح تا پنج بعد از ظهر از این مکان تاریخی و زیبا دیدن کنید. 

دسترسی به این عمارت بسیار ساده می‌باشد. این مکان در خیابان بهشتی شهر کرمان بوده و نزدیک ایستگاه اتوبوس است و شما میتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی نیز برای رفت و آمد استفاده کنید. 

خانه هرندی کرمان
منبع :گوگل مپ خانه هرندی کرمان

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

آتشکده زرتشتیان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های جذاب و تاریخی این شهر زیبا، آتشکده زرتشتیان کرمان است. این بنا در دوران رضا شاه پهلوی ساخته شده است و مکانی مخصوص عبادات زرتشتیان می‌باشد. همچنین این مکان در ابتدای دهه هشتاد به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. آتشکده زرتشتیان در خیابان شهدای شهر کرمان واقع می‌باشد و هر سال تعداد بسیاری از گردشگردان ایرانی و خارجی از این مکان بازدید میکنند. 

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

کرمان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بی مثالی را در خود جای داده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان می‌باشد. این مکان یکی از شاهکارهای دوران صفویه است که هم اکنون در قسمت شرق میدان گنجعلی خان واقع شده است. دلیل اینکه نام مدرسه و کاروانسرا را در کنار هم قرار داده اند این است که از این بنا در ابتدا به عنوان مدرسه و برای تحصیل علم استفاده می‌شده است اما به مرور زمان به کاروانسرا تبدیل شد.

یخدان مویدی کرمان

حتما الان که در حال خواندن این متن هستید، قصد سفر به شهر تاریخی کرمان و یا کسب اطلاعات درباره این شهر را دارید. این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری می‌باشد که یخدان مویدی کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها