خانه زینت الملک شیراز

جاهای دیدنی شیراز+خانه زینت الملک

از جاهای دیدنی شیراز میتوان به آثار تاریخی فراوانی که دراین شهر هست برای بازدید رفت.سفر به شیراز، شهر بهار نارنج­ها، حتماً سفری فوق­العاده و خاطره‌انگیز خواهد بود. سفری که تا مدت­ها با دیدن عکس­ها و مرور خاطراتش، لبخند عمیقی بر چهره شما نقش خواهد بست. این سفر برگی در دفتر خاطرات شما می­نگارد که با دیگر سفرهایتان بسیار متفاوت خواهد بود.

هدف از نگارش این مقاله، معرفی خانه زینت الملک، به عنوان یکی از آثار تاریخی و بناهای بسیار زیبای شیراز است. خانه­ای که تاروپودش با تاریخ معاصر شیراز گره خورده است و خود برگی از تاریخ شیراز محسوب می­شود.

جاهای دیدنی شیراز+خانه زینت الملک شیراز
منبع:گوگل مپ

صاحبِ خانه زینت الملک چه کسی است؟

جاهای دیدنی شیراز خانه زینت الملک شیراز میباشد.خانه زینت الملک، واقع در ضلع غربی نارنجستان قوام، متعلق به خانم زینت الملک قوامی، دختر حبیب الله خان قوام (قوام الملک چهارم) است. خانواده قوام از خانواده­های بزرگ و اصیل شیراز محسوب می­شوند که نسلشان به حاج ابراهیم‌خان کلانتر (اعتمادالدوله شیرازی) می­رسد که در دوره‌های مختلف به عنوان والی و کلانتر در شیراز و فارس حکومت می‌کرده‌اند.

خانم زینت الملک، زنی خیر بوده و در دهه‌های محرم مراسم عزاداری و سفره‌های خیریه در منزلش برپا بوده است. هم­چنین ایشان علاقه زیادی به مشاهیر شیراز داشته­اند، به همین دلیل موزه مشاهیر فارس در خانه ایشان قرار دارد و اهمیت خانه نیز از این جهت است.

جاهای دیدنی شیراز+خانه زینت الملک شیراز
منبع:گوگل مپ

تاریخ ساخت خانه زینت الملک

خانه زینت الملک شیراز در سال 1290 هجری قمری، در دوران قاجار، ساخته شده است.

گشتی در خانه زینت الملک

خانه زینت الملک شیراز نیز مانند سایر بناهای تاریخی شیراز از معماری کم­نظیری برخوردار است. نقاشی­ها و طرح­های زیبای نقش بسته بر سقف چوبی برخی از بخش­های خانه، بسیار زیبا و چشم نواز است. طرح­هایی چون خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصر من ‌الله و فتح‌ قریب، که اصالت خانه را چندین برابر کرده است.

زیباترین و جالب­ترین بخش خانه، مربوط به تالار شاه­نشین خانه است که آیینه­کاری­ها و گچ­بری­های آن، بسیار ماهرانه و با ظرافت انجام شده­اند. به تالار شاه­نشین که پای می‌گذاری، در میان آیینه­کاری­های تالار گم می­شوی.

تکه­ای از روحت به ستایش این حد از چیره­دستی و مهارت معماران آن زمان می­نشیند، تکه­ای در نقاشی­ها و پیچ‌وخم طراح­های اسلیمی محو می­شود و تکه­ای به یک صده پیش از این سفر می­کند. آن زمان که در این خانه زندگی جاری بوده است، ده­ها خدمه، با لباس­های زیبای محلی و لهجه­های شیرینی شیرازیشان، در هر کدام از بخش­های این خانه در تکاپو بوده­اند.

و شاید پاسخ به این سؤال سخت باشد که دوست داشتی در آن دوران می­زیستی، یا همین دنیای ماشین و هوش مصنوعی و شبکه­ای اجتماعی را ترجیح می­دهی!

جاهای دیدنی شیراز+خانه زینت الملک شیراز
منبع:گوگل مپ

موزه مشاهیر استان فارس در خانه زینت الملک (موزه مادام توسو)

یکی از مهم­ترین بخش­های خانه زینت الملک در که در زیر زمین تالار شاه­نشین قرار دارد، موزه مشاهیر استان فارس یا موزه مادام توسو است. در این موزه، مجسمه تمام مشاهیر و افراد نامدار استان فارس، از جمله خانم زینت الملک وجود دارد و تاریخ چند صد ساله استان فارس را پیش چشمان شما ورق می­زند.

مسیرهای دسترسی به خانه زینت الملک

خانه زینت الملک شیراز در محله گودعربان قرار دارد و شما برای بازدید از آن باید خودتان را به خیابان معروف لطفعلی خان زند برسانید و به سمت جنوب خیابان حرکت کنید تا محله گودعربان برسید.

اگر قصد استفاده از قطار شهری را دارید، نزدیک­ترین ایستگاه مترو، ایستگاه ولی­عصر (عجل­الله) است.

ساعات بازدید

ساعات بازدید از خانه زینت الملک از ساعت 8-19 است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان فارس

بازار وکیل شیراز

گاهی بعضی از شهرها و مکان­ها، خاصیت ماشین زمان را دارند. زمانی که شما در آن­ شهر حضور دارید، احساس می­کنید نه در قرن و سال حاضر، بلکه در قرن­های پیش زندگی می­کنید.جاهای دیدنی شیراز و بازار وکیلش از این دسته هستند.

حافظیه آرامگاه حافظ

یکی ازجاهای دیدنی شیرازکه خیلی هم پر بازدید هست حافظیه شیراز است. همه مردم در ایران و شاید جهان، شیراز را به ادب و فرهنگ می­شناسند. ادب و فرهنگی که ریشه تاریخی­اش به قرن هفتم هجری و دوران زندگی شیخ اجل، سعدی شیرازی، می­رسد

مسجد وکیل شیراز

یکی از مهم­ترین و زیباترین مکان­های تاریخی و جاهای دیدنی شیراز، که عموماً مورد استقبال اکثر گردشگران و مسافران قرار می­گیرد، مجموعه وکیل است. این مجموعه که شامل بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل است در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

مسجد نصیرالملک

اگر قصد سفر به جاهای دیدنی شیراز را دارید، به شما توصیه می­کنیم تا یک لیست از مکان­های تاریخی، تفریحی و فرهنگی شیراز تهیه کنید و برنامه سفر خود را طبق این لیست بچینید. تا بتوانید به تمام این مکان­های دیدنی و خاطره‌انگیز سری بزنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها