Search

خانه رجبی سمنان

جاهای دیدنی سمنان

خانه رجبی، یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی سمنان است که از دوران حکومت قاجاریه، به جای مانده است. توصیه می‌کنیم اگر به استان سمنان سفر می‌کنید، بازدید از این بنای تاریخی را از دست ندهید. این خانه قدیمی، در دوران قاجار، متعلق به کلانتر سمنان بود و به همین دلیل تحت عنوان خانه کلانتر نیز شناخته می‌شود. با این حال شاید جالب باشد که بدانید نام کلانتر سمنان، علی اصغر مداح بوده و این خانه، به نام داماد خانواده کلانتر، تحت عنوان خانه رجبی شناخته می‌شود. ویژگی برجسته این خانه قدیمی و دیدنی، بادگیر منحصربه‌فرد آن است. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه این خانه‌ی تاریخی به شما همراهان گرامی ارائه کنیم.

درباره خانه رجبی سمنان

وسعت خانه رجبی در حدود 2400 متر بوده و قسمت‌های مختلفی مانند حیاط مرکزی، بخش اداری، حوض‌خانه، قراول‌خانه، اصطبل، اتاق‌های مختلف، راهرو و… را در خود جای داده است. بادگیر فوق‌العاده این خانه، در بخش جنوبی آن قرار گرفته و طول آن حدوداً 12 متر است. مهم‌ترین موردی که خانه کلانتر را از سایر خانه‌های قدیمی متمایز می‌سازد همین بادگیر منحصربه‌فرد است. لازم به ذکر است سازه‌های نواحی جنوبی، شرقی و غربی این بنا، به دلیل برخورداری از تزئینات زیباتر، نسبت به نواحی شمالی، جذابیت بیشتری دارند.

جاهای دیدنی سمنان+خانه رجبی سمنان
منبع:ویکی پدیا

قسمت‌های مختلف خانه رجبی

1- ورودی: این بنای قدیمی، دارای دو در ورودی بوده که یکی در غرب و یکی در جنوب خانه قرار گرفته‌ است. مسیر در ورودی غربی، به سمت مطبخ و میان‌سرای اندرونی بوده و مسیر در ورودی جنوبی، در جهت هدایت مهمانان به میان‌سرای بیرونی‌ است.

2- حیاط: در واقع این خانه جالب، سه حیاط داشت که با نام‌های حیاط مرکزی، حیاط اندرونی و حیاط بیرونی شناخته می‌شدند. جالب است بدانید که در حیاط مرکزی این خانه قدیمی، دو اتاق مقرنس کاری شده، به صورت قرینه احداث شده‌اند.

3- اتاق‌ها: خانه رجبی مجموعا 17 اتاق مختلف را در خود گنجانده است که با عناوین اتاق‌های تابستانی و زمستانی از یکدیگر متمایز می‌شوند. اتاق‌های تابستانی رو به غرب، و اتاق‌های زمستانی رو به جنوب ساخته شده‌اند.

4- راهرو: راهروی این خانه بسیار طویل بوده و به عنوان یکی از ویژگی‌های خاص این خانه به شمار می‌رود. این راهرو، بخش‌های مختلف خانه را به هم مرتبط کرده و در نهایت به حیاط مرکزی می‌رسد.

5- سقف: سقف‌های خانه رجبی، از انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی‌ها و زیبایی‌های خاص خود را دارد. از جمله این سقف‌ها می‌توان به طاق کلنبو، طاق چهار بخش، طاق کژاوه، نیم گنبد، تخت و طاق آهنگ اشاره کرد.

6- زیر زمین: زیر زمین خانه کلانتر که کف آن از آجر کار شده ، در سمت شمالی حیاط مرکزی واقع گردیده است.

چگونه به خانه رجبی برویم؟

برای این که از خانه کلانتر بازدید کنید، لازم است به محله اسفنجان که در نواحی جنوبی شهر سمنان قرار دارد بروید. پس از آن می‌توانید در نبش میدان ابوذر که به پاچنار نیز معروف است، خانه رجبی را مشاهده کنید. ناگفته نماند که هم‌اکنون از خانه رجبی به عنوان یک سفره خانه سنتی استفاده می‌شود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان سمنان

عمارت و باغ امیرسمنان

یکی از جاهای دیدنی سمنان عمارت و باغ امیر است که از دوران سلطنت حکومت قاجاریه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی نیز مانند هر اثر تاریخی دیگری، جاذبه‌ها و زیبایی‌های زیادی دارد که موجب جلب توجه بیننده می‌شود.

برج چهل دختردامغان

دامغان که یک از شهرهای استان سمنان است، جاذبه‌های تاریخی متعددی را در خود گنجانده است. از جمله این جاذبه‌های تاریخی می‌توان به برج های این شهر اشاره کرد.برج پیر علمدار و برج چهل دختر اشاره کرد که قدمتی بیش از هزار سال دارد

چشمه علی دامغان

گر قصد دارید به جاهای دیدنی سمنان سفر کنید، به شما توصیه می‌کنیم که حتما از چشمه علی دامغان نیز بازدید کنید. این منطقه تفریحی یکی از زیباترین مناطق کشور به شمار می‌رود و از آن به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری نیز یاد شده است.

برج پیر علمدارسمنان

جاهای دیدنی سمنان فراوان است .دامغان یکی از شهرهای استان سمنان است که قبلا، به عنوان صد دروازه نیز از آن یاد می‌شد. این شهر زیبا آثار تاریخی متعددی را در دل خود جای داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به برج پیر علمدار اشاره کر
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search