Search

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری

خانه رئیس علی دلواری از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می آید.هر جنگ با تمام تلخی ها و ویران گری، روزی به پایان می رسد اما خاطره اش تا همیشه در ذهن وطن می ماند. آثاری که از جنگ های مختلف و جنگجویان غیور در ایران ما به جا مانده تداعی گر دلیری و پیروزمندی برای ماست. از جاهای دیدنی بوشهر خانه ای ست که روزی متعلق به یکی از سرداران پیروز و شجاع ایرانی بوده. در اینجا به توصیفی از خانه ی رئیس علی دلواری پرداخته ایم.

خانه رئیس علی دلواری کجاست؟

از نامش هویداست که این خانه در شهر دلوار قرار گرفته که تا استان بوشهر 35 کیلومتر فاصله دارد. دلوار یکی از شهرهای کوچک شهرستان تنگستان استان بوشهر است که در جنوب آن قرار دارد.

خانه رئیس علی دلواری
خانه رئیس علی دلواری

تاریخچه

رئیس علی دلواری جوانی شجاع و مشروطه خواه بود که دوره ی قاجار زندگی می کرد. او از مبارزان مشروطه خواه بود و بعدها با تعرض انگلیسی ها در جنگ جهانی اول به خاک ایران، فرمانده ی مبارزه کنندگان علیه استعمارگران شد و پیروزی های درخشانی رقم زد از جمله غلبه بر نیروهای سپاه 5000 نفری انگلیس که در تنگستان رخ داد و از این ماجرا فیلمی ساخته شد با نام دلیران تنگستان که احتمالا دیده اید.

خانه ی رئیس علی دلواری که امروز به موزه و مکانی تاریخی و دیدنی برای عموم مردم بدل شده، از زیبایی های خاصی برخوردار است. اولین حسی که با دیدن آن به شما القا می شود شکوهمندی در عین سادگی ست. این خانه بدون هیچ تزیینات و نمای پرطمطراقی ساخته شده و سپیدی رنگ ساختمان و نمای یکپارچه اش آرامش خاصی به مخاطب می دهد.

خانه رئیس علی دلواری
خانه رئیس علی دلواری

دو ستون قطور سفید که دری چوبی و دو لنگه در میان آن هاست و در هر طرف در روی دیوارهای یکرنگ و سفید پنجره ای چوبی با نیم دایره ای در بالای آن و شیشه های رنگی ست. تناقضی که رنگ آفتاب سوخته ی چوب در و پنجره ها با سپیدی نما بوجود آورده از اِلِمان های جذاب این خانه است.

این بنا بیش از صد سال پیش در مساحتی به اندازه ی حدودی 4000 متر مربع ساخته شده و 23 اتاق در آن وجود دارد.در حیاط خانه نخل بلندی ست که امضای طبیعت جنوب است. تزیینات مختصر اتاق ها گچ بری های آن هاست و روی دیوارها چراغ های لاله ای نصب شده. این بنا که امروز موزه ی مردم شناسی بوشهر به حساب می آید پر است از تندیس دلیران تنگستان، نامه ها و وصیت نامه ها و کلکسیونی از تمبر های آن دوران است.

خانه رئیس علی دلواری
خانه رئیس علی دلواری

رئیس علی دلواری عمر زیادی نکرد اما در همین زمان کوتاه نامش جاودانه شد. او در سی و سه سالگی در حالی که از مرزبانان دریای جنوب بود در شبیخونی ناجوانمردانه کشته شد و در شهر نجف به خاک سپرده شد.البته در کنار موزه ها و مکانهای دیدنی بوشهر میتوانید سری هم به رستورانهای این شهر از جمله رستوران گرگور بوشهر هم بزنید.

بهترین زمان سفر

انتخاب زمان سفر به بوشهر احتمالا کار سختی نیست و همه از شرایط آب و هوایی جنوب کشور و گرمای بیش از حد تحملش اطلاع دارند، برای تجربه ی لذت بخشی از سفر به بوشهر بهتر است نیمه ی دوم سال را انتخاب کنید تا آفتاب سوزان و شرجی های بوشهر مانع از لذت بردنتان از سفر نشود.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

عمارت دهدشتی

عمارت دهدشتی یکی از جاهای دیدنی یوشهر است .همانطور که امروزه ساختن ویلاها و خانه های گران قیمت کنار سواحل در میان ثروتمندان محبوب و پرطرفدار است، در گذشته نیز اشخاص متمول و به خصوص تجار عمارت های مجلل خود را در کنار ساحل می ساختند. در خیابان ساحلی بندر زیبای بوشهر عمارت های این چنینی که روزگاری متعلق به بازرگانان و تاجران بوده بسیار است. یکی از آن ها عمارت دهدشتی ست که از نمونه های بی نظیر هنر ایرانی است.

گورستان شغاب

گورستان شغاب یکی از جاهای دیدنی بوشهر هست البته بوشهر مکانهای گردشگری بسیار فروان است.در تمام مناطقی که نشانی از زندگی در هر زمانی بوده است، نشانی از مرگ هم وجود دارد. گورستان ها جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند که از گذشته های دور تا کنون در هر اقلیم و سرزمین کوچک یا بزرگی جایی به خود اختصاص داده اند. جالب است بدانید این گورستان ها با تمام سکوت و سکونی که دارند همواره جاذبه ای جذاب برای تاریخ نویسان و محققان بوده اند زیرا از بررسی عوامل مختلف در آن ها به اطلاعات شگرفی از مردمان مدفون در آن ها و دوره ی تاریخی مربوط به آن ها می رسیم. استان بوشهر یکی از استان هایی ست که گورستان های تاریخی زیادی دارد که در این جا به بررسی یکی از آن ها به نام گورستان شغاب می پردازیم.

برج خان

برج خان یکی از جاهای دیدنی بوشهر در تابستان می باشد که از آن به عناون یکی از جاهای تاریخی این شهر نیز یاد می شود. این عمارت برای زیبایی معماری خود و تاریخی بودن، هر ساله جمعیت قابل توجهی از گردشگران به خود جذب کرده و باعث رونق اقتصادی و گردشگری در این منطقه شده است.

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search