حمام گنجعلی خان کرمان

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که قدمت بالایی داشته و ساخت آن به دوران صفویه برمیگردد، حمام گنجعلی خان کرمان است. این حمام بخشی از مجموعه بزرگی به نام مجموعه گنجعلی خان می‌باشد. ساخت مجسمه ها از اقشار مختلف آن زمان، فضایی زنده و جذاب به این حمام بخشیده است.

این بنای تاریخی در نزدیکی بازار بزرگ کرمان و میدان گنجعلی خان شهر کرمان است. جالب است بدانید که این مکان تاریخی تا سال ۱۳۱۶ به‌عنوان حمام عمومی استفاده می‌شده است اما پس از ترمیم و مرمت در سال ۱۳۴۷، این حمام در سال ۱۳۵۰ به عنوان یک موزه و مکان تاریخی برای بازدید ثبت و شناخته شد. این حمام و همچنین این مجموعه از آثار ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی و تاریخی ایران می‌باشد. 

حمام گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ حمام گنجعلی خان کرمان

ساخت و نام گذاری حمام گنجعلی خان کرمان

این حمام بزرگ که مساحتی بالغ بر هزار و سیصد متر مربع دارد، از جاهای دیدنی کرمان است که در زمان شاه عباس صفوی به دستور فرمانروای وقت کرمان ساخته شده است. نام حاکم کرمان در آن زمان گنجعلی خان بوده است. به همین دلیل نام خود را بر روی این مکان گذاشته است.

گنجعلی خان به معماری زبر دست و توانا به نام سلطان محمد، اهل شهر هنرپرور یزد، دستور ساخت این بنای زیبا را می‌دهد و او کار ساخت این بنا را آغاز می‌کند و در ساخت آن از کاشی کاری های بی نظیر و فوق العاده زیبا استفاده می‌کند. البته گفته می‌شود که پسر گنجعلی خان یعنی علی مردان خان کار ساخت حمام را به اتمام رسانده است. ساخت این مکان تنها کار عمرانی گنجعلی خان نبوده است، او به همراه این مکان به ساخت بازار، مسجد، مدرسه، آب انبار و میدانی بزرگ حوالی حمام نیز اقدام نموده است. 

حمام گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ حمام گنجعلی خان کرمان

معماری حمام گنجعلی خان یکی از جاهای دیدنی شهر کرمان

طراحی و معماری این مکان با استفاده از کاشی های معرق انجام شده است که هنری بسیار زیبا از دوران صفویه است. سبک قرینه سازی در قسمت رختکن و غرفه های این حمام این مکان را به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. بخش حیرت انگیز و عجیب این بنا سر در آن است که به گونه ای طراحی شده که از خروج هوای گرم از حمام و وارد شدن شرکت به داخل جلوگیری می‌کند.

ساخت حوض در میانه ی حمام و ساخت غرفه ها دور تا دور این حوض فضایی زیبا و زنده ایجاد کرده است. این حمام دارای شش غرفه بوده که هر غرفه مخصوص طبقه خاصی از مردم آن زمان بوده است. از دیگر بخش های دیدنی حمام خزینه آن است که مخصوص استحمام حاکمان و افراد سرشناس بوده است. 

حمام گنجعلی خان کرمان
منبع:گوگل مپ حمام گنجعلی خان کرمان

نور پردازی این حمام فوق العاده است. معمار با ایجاد پنجره های در بخش سقف حمام نور را به داخل متمرکز کرده است و این نور در داخل حوضچه میان حمام جمع شده و سقف کاشی کاری شده رو روشن و زیبا می‌سازد. اکنون حمام گنجعلی خان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که به عنوان موزه مردم شناسی در شهر کرمان شهرت دارد و همه روزه به غیر از روزهای تعطیل، این موزه پذیرای بازدید کنندگان است. 

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

کویر شهداد کرمان

یکی از مقاصد منحصربه‌فرد برای سفر در اواخر پاییز و زمستان، کویر شهداد کرمان می باشد و از جاهای دیدنی کرمان میباشد.این کویر زیبا با مساحت ۱۱ کیلومتر در غرب کویر لوت واقع شده است و علاوه ‌بر جاذبه‌های طبیعی، تفریحات منحصربه‌فردی مانند آفرود، موتورسواری و کویرگردی را در هم اختیارتان قرار می‌دهد.

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 

یخدان مویدی کرمان

حتما الان که در حال خواندن این متن هستید، قصد سفر به شهر تاریخی کرمان و یا کسب اطلاعات درباره این شهر را دارید. این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری می‌باشد که یخدان مویدی کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

مجموعه ابراهیم خان کرمان

مجموعه ابراهیم خان کرمان یکی از جاهای دیدنی کرمان می‌باشد که در نزدیکی بنای تاریخی گنجعلی خان و در مجاورت میدان گنجعلی خان می‌باشد. چرا به آن مجموعه میگویند؟ این مکان بزرگ تاریخی تنها یک بنا نیست بلکه شامل مکان های متعدد تاریخی مانند آب انبار، مدرسه، حمام و همچنین بازار است که همین موضوع باعث شده تا به یکی از بزرگترین و پر بازدید ترین جاهای دیدنی کرمان شناخته شود. این مجموعه نزدیک به دویست سال قدمت تاریخی دارد و ساخت آن به دوران فتحعلی شاه قاجار برمیگردد. 
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها