Search

حمام وکیل کرمان

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد. نکته جالب این است که حمام وکیل هم اکنون نیز فعال است، اما این بار با کاربری متفاوت. این حمام در حال حاضر به عنوان چایخانه فعال است اما هرگز جنبه تاریخی خود را از دست نداده است.

حمام وکیل کرمان
منبع :گوگل مپ حمام وکیل کرمان

تاریخچه حمام وکیل کرمان

حمام وکیل کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که ساخت آن از سال ۱۲۷۰ هجری شمسی شروع شده است. معماری این مکان تاریخی الهام گرفته از معماری در دوران زندیه می‌باشد که بسیار چشمگیر و قابل تحسین است. همانطورکه گفته شد این حمام در ابتدا کاربری حمام داشته اما به تدریج و با گذر زمان به چایخانه تبدیل شده است.

با گذشت این همه سال این حمام همچنان زیبایی خودش را از دست نداده است، اما با این وجود بخشی از معماری این مکان مانند سر در یا دروازه به علت تخریب جزئی، کمی بازسازی شده است. این بازسازی بعد از انقلاب و به همان سبک زندیه انجام گرفته است. این مکان تاریخی جزو آثار ملی ایران چند سال قبل از انقلاب به ثبت رسیده است.

معماری حمام وکیل کرمان

طراحی و معماری این مکان زیبا شباهت بسیاری با معماری حمام گنجعلی خان دارد، که یکی از جاهای دیدنی شهر کرمان نیز می‌باشد. در کنار کاشی کاری های بی نظیر، گچ بری های منحصر به فرد و طرح های سنتی فوق العاده، ستون های سنگی با ظرافت بسیار زیادی تزئین شده اند که نگه دارنده سقف این حمام هستند و فضای داخلی حمام را به سه بخش مجزا تبدیل کرده اند.

ایجاد یک محفظه در سقف حمام باعث عبور نور از آن شده و فضای داخل حمام را به زیبایی روشن میکند.  همچنین فضای داخل حمام به اندازه ای بزرگ طراحی شده تا یک حوض نسبتا بزرگ در قسمت مرکزی قرار گیرد. محفظه ایجاد شده روی سقف دقیقا بالای این حوض قرار دارد. اگر داخل به سمت بیرون حمام برویم یکی از زیبایی های هنر زمان قاجار را در دروازه یا سر در این حمام مشاهده میکنیم که به شکلی زیبا و بصورت شکل یک هشت ساخته شده است. همچنین این شاهکار معماری را میتوانید در خزینه، سربینه، رختکن و گرمخانه نیز مشاهده کنید.

حمام وکیل کرمان
منبع :گوگل مپ حمام وکیل کرمان

راه های دسترسی

کرمان شهر بزرگی است و جاهای دیدنی کرمان بسیار است. اما یکی از محاسن مجموعه وکیل بخصوص حمام آن دسترسی آسان آن است. کافی است خودتان را به بازار کرمان که یکی از معروفترین مکان های تاریخی کرمان است برسانید تا با یک پرسش ساده این حمام را پیدا کنید. این مکان در وسط بازار قرار دارد که پس از حمام گنجعلی خان واقع شده است. شما میتوانید به راحتی در خیابان طالقانی به این مکان دسترسی پیدا کنید.

 بازدید از این مکان برای گردشگران هزینه ای در بر ندارد. شما میتوانید هر روز از ساعت هشت صبح تا هشت شب از این مکان زیبای تاریخی دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

آرامگاه مشتاقیه کرمان

یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان که قدمتی نزدیک به دویست سال دارد آرامگاه مشتاقیه کرمان است. این آرامگاه در سال ۱۲۲۳ و در زمان قاجار در خارج از شهر بنا شده است. البته هم اکنون در داخل شهر قرار دارد. این مکان به گنبد مشتاقیه نیز معروف است.

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

کرمان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بی مثالی را در خود جای داده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان می‌باشد. این مکان یکی از شاهکارهای دوران صفویه است که هم اکنون در قسمت شرق میدان گنجعلی خان واقع شده است. دلیل اینکه نام مدرسه و کاروانسرا را در کنار هم قرار داده اند این است که از این بنا در ابتدا به عنوان مدرسه و برای تحصیل علم استفاده می‌شده است اما به مرور زمان به کاروانسرا تبدیل شد.

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که قدمت بالایی داشته و ساخت آن به دوران صفویه برمیگردد، حمام گنجعلی خان کرمان است. این حمام بخشی از مجموعه بزرگی به نام مجموعه گنجعلی خان می‌باشد. ساخت مجسمه ها از اقشار مختلف آن زمان، فضایی زنده و جذاب به این حمام بخشیده است. این بنای تاریخی در نزدیکی بازار بزرگ کرمان و میدان گنجعلی خان شهر کرمان است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search