حمام وکیل کرمان

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد. نکته جالب این است که حمام وکیل هم اکنون نیز فعال است، اما این بار با کاربری متفاوت. این حمام در حال حاضر به عنوان چایخانه فعال است اما هرگز جنبه تاریخی خود را از دست نداده است.

حمام وکیل کرمان
منبع :گوگل مپ حمام وکیل کرمان

تاریخچه حمام وکیل کرمان

حمام وکیل کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که ساخت آن از سال ۱۲۷۰ هجری شمسی شروع شده است. معماری این مکان تاریخی الهام گرفته از معماری در دوران زندیه می‌باشد که بسیار چشمگیر و قابل تحسین است. همانطورکه گفته شد این حمام در ابتدا کاربری حمام داشته اما به تدریج و با گذر زمان به چایخانه تبدیل شده است.

با گذشت این همه سال این حمام همچنان زیبایی خودش را از دست نداده است، اما با این وجود بخشی از معماری این مکان مانند سر در یا دروازه به علت تخریب جزئی، کمی بازسازی شده است. این بازسازی بعد از انقلاب و به همان سبک زندیه انجام گرفته است. این مکان تاریخی جزو آثار ملی ایران چند سال قبل از انقلاب به ثبت رسیده است.

معماری حمام وکیل کرمان

طراحی و معماری این مکان زیبا شباهت بسیاری با معماری حمام گنجعلی خان دارد، که یکی از جاهای دیدنی شهر کرمان نیز می‌باشد. در کنار کاشی کاری های بی نظیر، گچ بری های منحصر به فرد و طرح های سنتی فوق العاده، ستون های سنگی با ظرافت بسیار زیادی تزئین شده اند که نگه دارنده سقف این حمام هستند و فضای داخلی حمام را به سه بخش مجزا تبدیل کرده اند.

ایجاد یک محفظه در سقف حمام باعث عبور نور از آن شده و فضای داخل حمام را به زیبایی روشن میکند.  همچنین فضای داخل حمام به اندازه ای بزرگ طراحی شده تا یک حوض نسبتا بزرگ در قسمت مرکزی قرار گیرد. محفظه ایجاد شده روی سقف دقیقا بالای این حوض قرار دارد. اگر داخل به سمت بیرون حمام برویم یکی از زیبایی های هنر زمان قاجار را در دروازه یا سر در این حمام مشاهده میکنیم که به شکلی زیبا و بصورت شکل یک هشت ساخته شده است. همچنین این شاهکار معماری را میتوانید در خزینه، سربینه، رختکن و گرمخانه نیز مشاهده کنید.

حمام وکیل کرمان
منبع :گوگل مپ حمام وکیل کرمان

راه های دسترسی

کرمان شهر بزرگی است و جاهای دیدنی کرمان بسیار است. اما یکی از محاسن مجموعه وکیل بخصوص حمام آن دسترسی آسان آن است. کافی است خودتان را به بازار کرمان که یکی از معروفترین مکان های تاریخی کرمان است برسانید تا با یک پرسش ساده این حمام را پیدا کنید. این مکان در وسط بازار قرار دارد که پس از حمام گنجعلی خان واقع شده است. شما میتوانید به راحتی در خیابان طالقانی به این مکان دسترسی پیدا کنید.

 بازدید از این مکان برای گردشگران هزینه ای در بر ندارد. شما میتوانید هر روز از ساعت هشت صبح تا هشت شب از این مکان زیبای تاریخی دیدن کنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

یخدان مویدی کرمان

حتما الان که در حال خواندن این متن هستید، قصد سفر به شهر تاریخی کرمان و یا کسب اطلاعات درباره این شهر را دارید. این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری می‌باشد که یخدان مویدی کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.

آتشکده زرتشتیان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های جذاب و تاریخی این شهر زیبا، آتشکده زرتشتیان کرمان است. این بنا در دوران رضا شاه پهلوی ساخته شده است و مکانی مخصوص عبادات زرتشتیان می‌باشد. همچنین این مکان در ابتدای دهه هشتاد به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. آتشکده زرتشتیان در خیابان شهدای شهر کرمان واقع می‌باشد و هر سال تعداد بسیاری از گردشگردان ایرانی و خارجی از این مکان بازدید میکنند. 
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها