تپه قرق

زیبایی وصف ناپذیر اما در عین حال ساده ای که در تپه قرق یکی از جاهای دیدنی لرستان پنهان است، سالانه چشمان خیل عظیمی از جمعیت گردشگر را به خود می دوزد و گاها دلیل بر اقامت آن ها در این مکان دیدنی می شود.

تپه ای که در دوران مختلف تاریخی حضور چشمگیری داشته نه تنها برای مقاصد سیاسی بلکه برای مقاصد تجاری نیز از آن استفاده می شده است. تپه ای که به گفته نظریه شناسان باستان دوران های تاریخی مختلفی را دیده، امروزه برای عموم مردم قابل دسترس است.

تپه قرق که یکی از آثار ملی و طبیعی کشور به حساب می آید، در سال 1385 با شماره ثبت 18382 به لیست آثار ملی اضافه شد و از آن روز مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این مکان تاریخی طبیعی که در بروجرد واقع شده است امروزه یکی از جاهای دیدنی لرستان به حساب می آید.

تاریخچه

به گفته برخی نظریه شناسان باستان، قدمت این تپه به عصر مس یا اواخر دوره نوسنگی در هزاره‌ چهارم و پنجم پیش از میلاد باز می‌ گردد. دوره ای که به عنوان فرهنگی جدید در هزاره های گذشته یاد می شده و در مناطق مختلف فلات ایران رواج داشته است.

طبق اسناد رسمی مو جود، تپه قرق را پنج طبقه لایه ‌برداری کرده‌ اند که همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، در لایه بیرونی، آثاری از دوره های تاریخی نظیر اشکانیان به دست آمده است. همین امر نیز سبب شده تا این مکان برای تاریخ دانان و باستان شناسان به یکی از جاهای دیدنی لرستان بدل شود.

اگر بخواهیم در مورد زمان پدید آمدن تپه قرق و سازه های پیدا شده در این تپه صحبت کنیم، می بایست به اشکال هندسی مختلف و رنگ اخرایی سفال ‌ها اشاره کرد که از ابتدا نظرات را به خود جلب کرده بود و، کارشناسان را بر این باور انداخته بود که قدمت تپه قرق با تپه گیان و کوهدشت یکسان است.

دهستان شیروان

در اصل این دهستان محل قرار گیری تپه قرق بوده و زیبایی زیادی را به خاطر جاری بودن رود ها در خود جای داده است. این دهستان که آب و هوایی معتدل و بهاری دارد اما در یکی از نقاط زلزله خیز کره زمین قرار دارد به طوریکه در سال 1385 در پی زلزله، روستای درب آستانه که از توابع این دهستان است، به طور صد در صد تخریب شد.

دیدنی های اطراف تپه قرق

چشمه سراب کرتول : چشمه سراب کرتول یکی از جاهای دیدنی لرستان محسوب می شود که در غرب بروجرد واقع شده. سراب کرتول منطقه ای در دامنه ‌ی کوه‌ های گرین و در میان قلل هجده یال و قله‌ های نهاوند بوده که در اکثر ایام سال آب و هوایی بهاری و معتدل دارد.

بازار بروجرد : بازار بروجرد که در زبان محلی به راسا خوانده می شود، از گذشته تا به امروز یکی از مناطق مهم تجاری در بروجرد و یکی از جاهای دیدنی لرستان بوده است. بازار بروجرد شامل بخش های مخلفی چون راسته بازار ها، کاروانسرا ها و مراکز تفریحی و گردشگری دیگری مانند حمام و مسجد است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

آبشار بیشه لرستان

آبشار بیشه لرستان یکی از جاهای دیدنی لرستان است که خود را در دامان رشته کوه های پوشیده از برف زاگرس جای داده است. این آبشار که در شهرستان دورود از توابع لرستان قرار دارد، از شمال با شهرستان سربند و از سمت شمال غربی با شهرستان بروجرد در همسایگی قرار دارد.

آبشار ونایی

آبشار ونایی یکی از آبشار های دیدنی بروجرد است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان نیز به شمار می رود. آبشاری که با گذر از کنار آن می توانید صدای برخود آب سرازیر شده از آن با تخته سنگ ها را شنیده و آرامش مطلق را به خوبی درک کنید.

دریاچه کیو

یکی از جاهای دیدنی لرستان که بی شک چشم هر بیننده ای را به خود می دوزد، دریاچه کیو است. دریاچه ای که با رنگ خاص خود زیبایی خارق العاده ای را به وجود آورده و همین امر سبب شده تا سالانه مسافران زیادی در این مکان گرد هم آیند.

آبشار نوژیان لرستان

بدون تردید یکی از جاهای دیدنی لرستان که سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان را به سمت و سوی خود می کشد تا زیبایی های نهفته در خود را به نمایش بگذارد، جایی نیست جز آبشار نوژیان لرستان. آبشاری که جزو برجسته ترین آبشار های لرستان محسوب می شود.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها