تالاب چکر ایلام

ایلام یکی از پرجاذبه ترین و چشم نوازترین شهرهای غرب ایران است. از تالاب های معروف وجاهای دیدنی ایلام  در تابستان می توان به تالاب زمزم، سیاب دریوش و چکر اشاره نمود. این تالاب ها مناظر فوق‌العاده بی نظیری دارند اما نام آن‌ها را کمتر شنیده‌ایم.

تالاب چکر ایلام درغرب شهرستان ایلام ودر منطقه بولی و در ناحیه چکر قرار دارد. با مساحتی حدود ۳ هکتار و ارتفاع ۶۰۰ متر و با عمق حدود ۵/۲ متر.

جاهای دیدنی ایلام در تابستان تالاب چکر با زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی متنوع به  یکی از تفرجگاه های پربازدید شهر ایلام تبدیل گردیده است. این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر نظیر کشیم، اردک سرسبز، حواصیل است که سالانه برای زمستان گذرانی به این منطقه کوچ می کنند.

با اینکه تالاب چکر در یک منطقه گرمسیری قرار گرفته آب آن دایمی و عمق آن با میزان بارش طبیعی تغییر می کند. منبع دیگر تامین کننده آب تالاب وجود چشمه های جوشان دراین منطقه است.

ارزش اکولوژی تالاب ها چندین برابر جنگل‌ها و زمین‌های زراعی است.این تالاب علاوه بر ارزش اکولوژی، ارزش اقتصادی و گردشگری بالایی دارد .

پوشش گیاهی تالاب چکر

علف هایی که در داخل آب بصورت آبزی رشد می کنند یکی از پوشش های گیاهی تالاب هستند. از دیگر پوشش های تالاب گیاهان مرتعی و گرامینه جگن می باشند. ترکیب این پوشش های گیاهی تصویری زیبا را در تالاب چکر ایجاد نموده است.دورتادور تالاب را نیزارهای بلند و زیبا پوشانیده است. طراف مرداب، گیاهان روییده شده در تالاب چشم انداز بی نظیری را به خود اختصاص داده است.

جاذبه های گردشگری تالاب چکر که درحال حاضر طرفدار زیادی دارد، باعث توسعه صنعت گردشگری گردیده  و درآمد خوبی برای مردم آن منطقه ایجاد نموده است.این تالاب زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی  است که سالانه میلیون ها توریست جذب این مناطق کرده است.بازتاب نور ستارگان در شب و تلالو نور خورشید ازمیان نیزارها درصبح،  تابلوی نقاشی زیبایی از این تالاب بوجود می آورد که واقعا بینظیر است.

تالاب چکر مکانی امن برای زمستانگذرانی پرندگان مهاجر

گرمسیری بودن این منطقه زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر محسوب می شود.تالاب چکر مکانی امن برای زمستانگذرانی پرندگان به حساب می آید. تالاب چکر با پوششی از گیاهان علفی  وگرامینه زیستگاه مناسبی برای این پرندگان است. این تالاب میزبان پرندگان مهاجر از مناطق مختلف در ماه های سرد می باشد. 

تالاب چکر آب و هوا را متعادل می کند. زیبایی منحصر به فرد این تالاب منطقه بکری برای گردشگران بوجود آورده است.پوشش گیاهی اطراف تالاب چکر که از علف هایی که بصورت آبزی در داخل آب رشد کرده اند بوجود آمده است، زیبایی این تالاب را دو چندان کرده است.نیزارهای اطراف تالاب این موهبت طبیعی، نمای زیبایی را دل این تفرجگاه ایجاد کرده است.

غروب آفتاب در کنار تالاب ، آواز پرندگان با رقص نیزارها منظره ای فوق العاده را روی آب ایجاد می کند. پرندگان خسته از راه رسیده در گوشه گوشه تالاب آرام می گیرند و تالاب میزبان میهمانان خود می شود.اگر به ایلام سفر کردید حتما سری هم به تفرجگاه جنگلی ششدار بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان ایلام

تفرجگاه جنگلی ششدار

شهر ایلام در میان کوه های همیشه استوار زاگرس قرار گرفته است. لذا آب و هوای ایلام با وجود قرار گرفتن در منطقه سردسیر کوهستانی، عمدتاً تحت تأثیر کویرهای غرب و جنوب است. از این رو این شهر در زمستان باران شدید یا برف را تجربه می کند و در تابستان دارای هوای گرد و غبار، گرم و خشک است.

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از جاهای دیدنی ایلام است .بیش از 70 درصد شهر ایلام را جاذبه های طبیعی تشکیل داده است. این شهر با جاذبه های بی نظیر تاریخی در جذب گردشگر پتانسیل بالایی دارد. کبیر کوه و دینار کوه از مهمترین کوههای ایلام هستند که تنگه کافرین یا تنگه کافری در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل این دوکوه قرار گرفته اند.

تنگه ارغوان ایلام

ایران گنجینه ای غنی از میراث فرهنگی و طبیعتی بکر و زیباست. در طول تاریخ شکوه و زیبایی خود را از طریق معماری، هنر، ادبیات، آداب و رسوم ، طبیعت، دره های بی نظیر بدست آورده است. شهر ایلام با طبیعتی زیبا و مکان های گردشگری، یکی از این گنج های با ارزش تلقی می گردد. آیا تاکنون نام تنگه ارغوان در ایلام را شنیده بودید؟

تنگه رازیانه ایلام

شهری پر از تنگه ها واز جاهای دیدنی ایلام تنگه های ایلام را نام برد.زاگرس به عنوان بزرگترین واحد ناهمواری های ایران، بر اثر زلزله های مهیب در قرن ها پیش پدیده های شگفت انگیز و مخوفی را پدید آورده است.بعضی دیگر از زمین شناسان معتقد هستند این قدرت آب بوده که با نیروی خودش توانسته در بین این بخش از کره زمین راه باز کند و به مرور به قدرت رانش نرم نرم و با فشار همچنین تنگه ای را خلق کند.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها