باغ شاهزاده کرمان

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 

نام گذاری باغ شاهزاده ماهان یکی از جاهای دیدنی کرمان

همانطور که از نام این مکان تاریخی پیداست، اسم این باغ از فردی به نام عبدالحمید میرزا ناصرالدوله گرفته شده است که به شاهزاده ماهان شهرت داشته است. او از نوادگان ناصرالدین شاه است که در زمان قاجار فرمانروایی شهر کرمان را به عهده داشته است و یکی از جاهای دیدنی کرمان یعنی باغ شاهزاده را به نام خودش ساخته است که البته به دلیل مرگ او بخشی از این بنا نیمه کاره ماند که هم اکنون نیز این بخش در باغ قابل رویت است. 

باغ شاهزاده کرمان
منبع:گوگل مپ

اقلیم باغ شاهزاده کرمان

همانطور که میدانید کرمان شهری کویری و دارای آب و هوایی خشک می‌باشد. باغ شازده هم یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از این آب و هوا مستثنی نیست. اما وجود درخت های سر به فلک کشیده و جویباری در وسط این باغ، چنان زیبایی به آن بخشیده است که مانند اعجازی در میان کویر خود نمایی می‌کند. این درختان دور تا دور باغ را فراگرفته اند و منظره ای بی نظیر ایجاد کرده اند.

یکی از علت هایی که توریست های زیادی از خارج از کشور برای بازدید از این مکان می‌آیند، همین اعجاز است. البته بهتر است بدانید که آب جویبار داخل باغ از رودخانه تیگران سرچشمه می‌گیرد که این رود نیز از کوه چوپار جاری می‌شود. علت سرسبزی و وجود درختان فراوان در باغ نیز همین رود است. 

معماری و بنای باغ شاهزاده ماهان کرمان

از دروازه زیبا در ورودی این باغ آغاز میکنیم. هنگام ورود به داخل باغ شما با یک سر در یا دروازه زیبا روبرو می‌شوید که نشانه های هنر معماری ایرانی در زمان قاجار کاملا در آن مشهود است. در داخل دور تا دور باغ را درخت فرا گرفته و دور این درختان دیوارکشی شده است.

به دلیل داشتن شیب در داخل فضای باغ نمای پله پله زیبایی در کنار جویبار وسط باغ ایجاد شده است که حالتی آبشار مانند به جویبار داده اند. همچنین وجود فواره های زیبا و دو حوضچه کوچک در میان باغ این زیبایی را بیشتر کرده است. همچنین در قسمت پایانی باغ عمارتی زیبا بنا شده که در آن زمان مخصوص صاحب باغ بوده است.

باغ شاهزاده کرمان
منبع:گوگل مپ

این عمارت با استفاده از آجر بنا شده و نمای آن تا حدی کاشی کاری شده است. این کاشی کاری ها در دروازه ورودی باغ کاملا آشکار و واضح است. هم اکنون فضای این عمارت به رستوران تبدیل شده است. شما می‌توانید زیبایی های معماری ایرانی را در جای جای این باغ بخصوص در عمارت به خوبی مشاهده کنید. 

باغ شاهزاده کرمان
باغ شاهزاده کرمان

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

یخدان مویدی کرمان

حتما الان که در حال خواندن این متن هستید، قصد سفر به شهر تاریخی کرمان و یا کسب اطلاعات درباره این شهر را دارید. این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری می‌باشد که یخدان مویدی کرمان از جاهای دیدنی کرمان است که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که قدمت بالایی داشته و ساخت آن به دوران صفویه برمیگردد، حمام گنجعلی خان کرمان است. این حمام بخشی از مجموعه بزرگی به نام مجموعه گنجعلی خان می‌باشد. ساخت مجسمه ها از اقشار مختلف آن زمان، فضایی زنده و جذاب به این حمام بخشیده است. این بنای تاریخی در نزدیکی بازار بزرگ کرمان و میدان گنجعلی خان شهر کرمان است.
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها