بازار کرمانشاه

بازار کرمانشاه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه که سالانه علاوه بر مقاصد گردشگری که داشته مقاصد اقتصادی نیز به همراه دارد، بازار کرمانشاه است. این بازار که از گذشته تا به امروز نام تاریکه بازار نیز یاد می شود، در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

از گذشته تا به امروز نیز یکی از تفریحاتی که انسان ها را خرسند و خوشحال می کرده خرید و بازار گردی بوده است و همین امر سبب شده تا علاوه بر دیدن اقتصادی به بازار های به خصوص بازار سنتی کرمانشاه، این مکان به یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز بدل شد.

این بازار کرمانشاه که یکی از بازار های کهن در کرمانشاه است، قدمت آن به زمان حکومت زندیه باز می گردد و از همین رو است که کاشی کاری های به کار رفته در این بازار مربوط به همین دوره می باشد. علاوه بر زیبایی هایی که در این بازار وجود دارد، در زمان خود یکی از طولانی ترین بازار های موجود بوده است.

بازار کرمانشاه
منبع :گوگل مپ بازار کرمانشاه

تاریخچه

همانطور که در قبل نیز به آن اشاره شد، قدمت بازار کرمانشاه به زمان حکومت زندیه در ایران بر می ‌گردد؛ اما نکته شایان ذکر این است که این بازار در زمان حکومت قاجار تکمیل شد و به محلی برای تجارت تبدیل شد.

تاریکه بازار یا همان راهرو ها و دخمه های این بازار که از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در زمان محمد علی میرزای دولتشاه، حکمران کرمانشاه ساخته شد و در آن زمان نیز از آن به عنوان بزرگ ترین بازار سر پوشید خاورمیانه یاد می شد.

اما سال ها بعد و با افزایش جمعیت، مسیر های و خیابان هایی در قسمت های مختلف این بازار احداث شد که هر کدام از آن ها سبب شد تا بازار تکه تکه شود. به عنوان مثال احداث خیابان مدرس باعث شد تا بازار به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شود و این امر باعث به وجود آمدن ضرر اقتصادی قابل توجهی به بازاریان شد.

بازار کرمانشاه
منبع :گوگل مپ بازار کرمانشاه

قسمت های مختلف بازار کرمانشاه

راسته : راسته اصلی این بازار که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، مبدا آن دروازه چقا سرخ بوده و به دروازه پل سيد جمعه منتهی می شود. اسامی بازار هایی که در این راسته وجود دارند نیز عبارت است از : بازار صندوق سازها، بازار بزاز ها، بازار آهنگر ها، بازار بنكدار ها، بازار زرگر ها، بازار كلوچه‌پزها، بازار حلبی‌ ساز ها، بازار سراج‌ ها، بازار صحاف‌ ها، بازار مسگر ها، بازار علافخانه، بازار حوری آباد، بازار كليمی‌ ها، بازار ترک‌ ها، بازار چال حسن خان و در نهایت بازار توپخانه.

دالان : دالان های در اصل همان اتصال هایی است که میان فضای بیرونی بازار با فضای درونی بازار بوده و معمولا به صورت کوچه های فرعی می باشد. در بازار سنتی کرمانشاه که از جاهای دیدنی کرمانشاه است نیز یکی از دالان ها به نام وكيل‌ الدوله، راسته بازار سراج‌ ها و سرای وكيل ‌الدوله را به هم متصل می کند.

چهار سوق : مکان های گنبدی شکلی است که در محل تقاطع راسته ها به وجود می آید که برخی از آن ها مانند تقاطع راسته‌ بازار های  مسگر ها، صحاف‌ ها، سراج ‌ها و زرگر ها  می باشد که تزئینات زیبایی را به خود دیده است.

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه

کلیسای قلب مسیح کرمانشاه یکی از مهم ‌ترین کلیساهای ارامنه ایران در غرب کشور است که با دستور ( اسقف یوحنانیان ) احداث شده است. کلیسای قلب مسیح علاوه بر جنبه مذهبی که دارد، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه نیز به شما رفته و در سالیان اخیر استقبال زیادی توسط مسیحیان از آن صورت گرفته است.

مجسمه هرکول کرمانشاه

مجسمه هرکول کرمانشاه که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در نزدیکی کتیبه بیستون کرمانشاه  بنا شده و با عظمتی که دارد چشم ها را به خود می دوزد. اما برخی از نظریه شناسان باستان بر این باورند که این مجسمه در اصل مجسمه هرکول که از جنگاوران و خدایان روم باستان است نبوده و متعلق به ( ورثرغنه ) خدای جنگاوری ایران باستان است؛ ( اما اختلافات نیز در این مورد بسیار است ).

تکیه معاون الملک

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه که قرار است در سفر بعدی خود از آن دیدن کنید، بی شک تکیه معاون الملک خواهد بود؛ چرا که این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی در این استان سالانه مردمان زیادی را گرد هم جمع می نماید.

مسجد عمادالدوله کرمانشاه

مسجد عمادالدوله کرمانشاه یکی از تاثیر گذار ترین جاهای دیدنی کرمانشاه محسوب شده که خود را در دل تاریکه بازار سنتی کرمانشاه جای داده است. این مسجد تاریخی و کهن که در اواخر قرن ۱۳ هجری قمری و در زمان حکومت قاجاریه احداث شد، فاقد هرگونه گنبد و گلدسته بوده و تنها یک برج ساعت با ارتفاع ۱۱ متر دارد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها