Search

بازار کرمان

بازار کرمان

همانطور که میدانید شهر کرمان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و دارای آثار ثبت شده و با ارزش بسیاری می‌باشد. یکی از جاهای دیدنی کرمان بازار کرمان است که بیش از ششصد سال قدمت دارد. ساخت این مکان تاریخی که به عنوان بزرگترین بازار ایران از آن یاد می‌شود، در زمان سلسله تیموریان شروع شد. بقیه بخش های این بازار به مرور زمان به آن اضافه شده اند که نهایتا پس از اتمام ساخت آن، بزرگترین بازار در کشور ایجاد شد.

این بازار بزرگ در نزدیکی میدان ارگ شهر کرمان واقع شده است و دارای دسترسی مناسبی برای بازدید عموم می‌باشد. یکی از زیبایی های این بازار این است که برخی دیگر از جاهای دیدنی کرمان و مکان های تاریخی این شهر را در خود جای داده است. از این مکان ها میتوان به بازار ارگ، مسجد و حمام گنجعلی خان، بازار و مسجد وکیل، مسجد چهل ستون، خانه سردار و مسجد و مدرسه و ابراهیم خان اشاره کرد. 

بازار کرمان
منبع:گوگل مپ

راه های دسترسی به بازار کرمان

این بازار که یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان است، به علت وسعت زیاد مسیرهای متفاوتی برای دسترسی به آن وجود دارد و مردم به راحتی از ورودی های مختلف این بازار می‌توانند با آن وارد شده و از آن بازدید کنند و همچنین در صورت نیاز کالای مدنظرشان را خریداری کنند.

 مهمترین مسیر دسترسی به بازار کرمان از میدان ارگ واقع در قسمت غربی بازار می‌باشد. شما میتوانید از پارکینگ موجود در نزدیکی این میدان استفاده کرده و سپس برای بازدید وارد بازار شوید. 

مسیر دیگر، که واقع در ضلع شرقی بازار است، مسیر خیابان میرزا رضای کرمانی می‌باشد. 

مسیر سوم، مسیر شمالی بازار یعنی ورود از خیابان شریعتی با بازار است. 

و نهایتا مسیر آخر واقع در ضلع جنوبی بازار بوده و از خیابان امام خمینی می‌گذرد. 

بازار کرمان
منبع:گوگل مپ

معماری بازار کرمان از جاهای دیدنی کرمان

معماری این بازار به دلیل اینکه پس از ورود اسلام به ایران ساخته شده است دارای سبکی ایرانی اسلامی می‌باشد. به کار بردن این نوع معماری در این بازار بسیار با ارزش و بی نظیر است. متفاوت بودن نحوه ساخت قسمت های مختلف بازار و مساجد و دیگر جاهای دیدنی کرمان در این بازار، وجود سبک های مختلف معماری در بازه های زمانی مختلف را تداعی می‌کند که اتفاقی شگفت انگیز را رقم زده است. در برخی از طاق های این بازار محفظه ای برای تهویه و ورود و خروج هوا و همچنین روشن کردن بازار از طریق نور خورشید ایجاد شده است.

تقارن در قسمت های مختلف معماری بازار به خصوص طاق ها نشان از دقت و هنر معماری در آن زمان را می‌دهد. ورودی این بازار از سمت میدان ارگ بوده و دارای سبکی بی نظیر از کاشی کاری بر روی سر در ورودی می‌باشد. مصالح بکار برده شده در ساخت و معماری این بنای تاریخی به قدری قابل اطمینان است که با وجود زلزله های متعدد در این شهر تا کنون اتفاقی برای آن نیفتاده است. شما همه روزه به غیر از روزهای تعطیل میتوانید بصورت رایگان از این مکان تاریخی دیدن کنید. 

بازار کرمان
منبع:گوگل مپ

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

آرامگاه مشتاقیه کرمان

یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان که قدمتی نزدیک به دویست سال دارد آرامگاه مشتاقیه کرمان است. این آرامگاه در سال ۱۲۲۳ و در زمان قاجار در خارج از شهر بنا شده است. البته هم اکنون در داخل شهر قرار دارد. این مکان به گنبد مشتاقیه نیز معروف است.

حمام وکیل کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که شهرت بسیاری دارد مجموعه وکیل است که حمام وکیل کرمان نیز جزئی از این مجموعه است. این مکان تاریخی که قدمتی بیشتر از صد و سی سال دارد در دوران قاجاریه با حکم محمد اسماعیل خان، حاکم آن زمان شهر کرمان ساخته شد. این حمام از زیباترین حمام های تاریخی در تمام ایران است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر این حمام بازار وکیل نیز از دیگر مکان های مجموعه وکیل می‌باشد.

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که قدمت بالایی داشته و ساخت آن به دوران صفویه برمیگردد، حمام گنجعلی خان کرمان است. این حمام بخشی از مجموعه بزرگی به نام مجموعه گنجعلی خان می‌باشد. ساخت مجسمه ها از اقشار مختلف آن زمان، فضایی زنده و جذاب به این حمام بخشیده است. این بنای تاریخی در نزدیکی بازار بزرگ کرمان و میدان گنجعلی خان شهر کرمان است.

آتشکده زرتشتیان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های جذاب و تاریخی این شهر زیبا، آتشکده زرتشتیان کرمان است. این بنا در دوران رضا شاه پهلوی ساخته شده است و مکانی مخصوص عبادات زرتشتیان می‌باشد. همچنین این مکان در ابتدای دهه هشتاد به عنوان یکی از آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است. آتشکده زرتشتیان در خیابان شهدای شهر کرمان واقع می‌باشد و هر سال تعداد بسیاری از گردشگردان ایرانی و خارجی از این مکان بازدید میکنند. 
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search