بازار خان یزد

بازار خان یزد به گردی جاهای دیدنی یزد

امروز به یکی از بازار های بسیار قدیمی ایران رفته و قرار است گوشه ای از تاریخ ایران را برایتان بازگو کنیم. بازار خان یزد که از زمان قاجاریه در دست ساخت قرار گرفته، امروزه و پس از گذشت حدود یک قرن، تبدیل به یکی از جاهای دیدنی یزد شده است. لازم به ذکر است که این بنا در تاریخ ۱۳۸۲، با شماره ردیف ۸۵۴۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی کشور، در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

این بازار که در محله لب خندق، یکی از محله های واقع در خیابان قیام قرار دارد، ساختار متفاوتی به نسبت دیگر بازار های این شهر به خود دیده است. اگر به دقت به شکل و ساختار این بازار نگاه کنید، متوجه تکامل این سازه در سالیان دراز پی میبرید چرا که بعضی از قسمت ها عریض تر و بعضی قسمت ها سالم تر است.

بازار خان یزد به گردی جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

ساختار بازار

بازار خان یزد طولی به اندازه 274 متر داشته که ارتفاع سقف در هر قسمت مابین 4 الی 6 متر متغییر است. این بازار علاوه بر اینکه به عنوان یکی از جاهای دیدنی یزد شناخته می شود، به عنوان طویل ترین بازار این شهر نیز معروفیت دو چندانی کسب کرده است.

این بازار که شامل دو بخش شمالی _ جنوبی و شرقی _  غربی می باشد؛ به ترتیب طولی بالغ بر 78 متر و 180 متر دارد. قسمت شمالی _ جنوبی بازار خان یزد شامل ۵۳ باب مغازه بوده اما بخش شرقی _ غربی این بازار دارای ۱۰۰ حجره مجزا از یکدیگر است.

بازار خان یزد به گردی
منبع:گوگل مپ

بازارها

همانطور که اکثر شما می دانید در بازار های بزرگ هر قسمت مربوط به حرفه و صنعت خاصی بوده و تنوع محصولات در آن قسمت بیشتر است. بازار خان یزد نیز از این قاعده مستثنا نبوده و این حرکت در آن جریان دارد.

بازار زرگران : در دل بازار کریم خان یزد، می توانید طاقه و قوس ‌های هلالی شکلی را ببینید که نوری زیبا را بر قامت مغازه های طلا فروشی تابانده است.  بازار زرگران که از گذشته مخصوص طلا سازان و طلا فروشان یزدی بوده، امروزه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و بازدید از آن افزایش چشمگیری داشته است.

بازار دروازه مهریز : در قسمت شمالی _ جنوبی بازار خان یزد می توانید یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد را مشاهده کنید که، سنت چندین ساله این شهر را زنده نگه داشته است. این بازار که بیشتر شامل مغازه های فروش صنایع دستی است، سالانه بیشترین گردشگر را به خود می بیند.

بازار مسگر ها ( پنجه علی ) : در بازار مسگر های یزد، می توانید انواع مغازه های مس فروشی را مشاهده کنید که از قوری های عظیم الجثه گرفته تا قابلمه های کوچک و بزرگ  و لیوان های مسی را برای فروش به نمایش گذاشته اند. 

بازار قیصریه : این بازار در حد فاصل میدان و مدرسه خان یزد واقع شده است. در این بازار می توانید انواع پارچه های یزدی که برای فروش گذاشته شده اند را مشاهده کنید. در گذشته قیصریه به فضایی گفته می ‌شده که از لحاظ خصوصیات معماری به یک راسته ‌ی فرعی، دالان یا تیمچه و در مواردی به یک‌ سرا شبیه بوده است و عمدتا در آن فروش کالا های گران‌ بها صورت می گرفته است.

بازار خان یزد به گردی جاهای دیدنی یزد
منبع:گوگل مپ

دیگر مکان‌های تفریحی استان یزد

آتشکده بهرام یزد

آتشکده بهرام یزد که از گذشتگان بسیار دور محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد بوده است، امروزه به یکی از جاهای دیدنی یزد بدل شده و کمتر کسی آن را به عنوان نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر به یاد می آورد.

باغ دولت آباد یزد

یکی از جاهای دیدنی یزد که تاریخ را در دل خود جای داده و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود می بیند، باغ دولت آباد می باشد. باغی که در گذشته محل زندگی یکی از حاکمان یزد و خانواده ‌اش بوده، ولی امروزه به یکی از سخنوران تاریخ کهن تبدیل شده است.

موزه مارکار یزد

بهتر است که پس از بازدید از دیگر جاهای دیدنی یزد، سری هم به موزه مارکار یزد بزنید چرا که این موزه معروف به گل سرسبد موزه های زرتشتیان بوده و آثار کهن و بسیار حیرت انگیزی از دین زرتشت کبیر  را برای شما به نمایش می گذارد.

خانه هنر یزد

خانه هنر یزد کجاست؟خانه ای دیدنی و زیبا که در دل محله های خشتی و تاریخی شهر یزد خود را پنهان کرده است. خانه هنر بی تردید یکی از جاهای دیدنی یزد است که دیدن از آن باید در لیست مکان های سفر شما قرار گیرد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها