امامزاده میرمحمد حنفیه

امامزاده میرمحمد حنفیه

امامزاده میرمحمد حنفیه از جاهای دیدنی بوشهر هست و میتوان به بقعه ها و اماکن متبرکه مثل مساجد و کلیساها و امامزاده ها از هدف های گردشگری برای افراد به شمار می آیند نام برد. به این معنی که برخی افراد مذهبی برای بازدید و زیارت آن ها مسافرت های دور و دراز به مقاصد مختلف حتی خارج از کشور می کنند. امامزاده میرمحمد حنفیه در استان بوشهر نیز جاذبه ی گردشگری و مذهبی مقدسی ست که در زیر به توضیحی از آن می پردازیم.

امامزاده میرمحمد حنفیه کجاست؟

امامزاده میرمحمد حنفیه در جنوب غربی جزیره ی زیبای خارک در استان بوشهر قرار دارد که تا بوشهر حدود 24 کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه

به علت نبود اطلاعات دقیق و کافی مکتوب از زمان های بسیار دور دوره ی اسلامی، از صحت هویت شخص دفن شده در برخی مکان های مذهبی و آرامگاه ها اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد، بقعه ی امازاده میرمحمد حنفیه از این دست مقبره هاست. روایت های متعددی در این باره است که این مقبره متعلق به فرزند حضرت امیرالمومنین (ع) و زنی از طایفه ی حنفی ست که به علت آزار و اذیت و ظلم های حکومت به خاندان وی از بصره به ایران آمده و در جزیره ی خارک ساکن می شوند و پس از مرگ در این مکان به خاک سپرده می شوند.

امامزاده میرمحمد حنفیه
امامزاده میرمحمد حنفیه

اما روایات دیگری هم از افراد دیگر موجود است که میرمحمد حنفیه در مکه، طایف یا مدینه به خاک سپرده شده است که هیچ کدام از آن ها قطعیت کامل ندارند. افراد زیادی طبق کتیبه ی نوشته شده در این مقبره آن را متعلق به فرزند امام علی (ع) می دانند و برای زیارت و حاجت روایی به آن متوسل شده و آن را زیارت می کنند. علاوه بر ایرانیان و مسلمانان، بسیاری دریانوردان و سیاحان مشغول در خلیج فارس و زائران از کشورهای هند و پاکستان نیز به آن مراجعه می کنند و ارادت خاصی به آن دارند.

معماری امام زاده

از لحاظ معماری، این بنای ساخته شده در قرن هشتم طبق نوشته هایی که روی کاشی کاری های آن موجود است، دارای دو قسمت آرامگاه و یک مصلی ست که مصلی سال ها بعد از آرامگاه ساخته شده. آرامگاه کوچک با محرابی زیبا دارای کاشی کاری هایی با رنگ های سفید و آبی و مشکی ست که بسیار ساده و چشم نواز هستند. این کاشی های هشت ضلعی شبیه سبک مغولی کار شده اند.

دو مقبره در این آرامگاه است که یکی در میان ضریحی چوبی و مشبک قرار دارد که منتسب به میرمحمد است و دیگری به دیوار تکیه داده شده و منتسب به سازنده ی این مکان مقدس است. در مصلی که کمی مساحت بیشتری از آرامگاه دارد کاشی کاری ها به سبک ایلخانی ست و نکته ی جالب دیگر نگارش اشعار سعدی روی دیوارهای آن است.

از جاذبه های بصری این بقعه دو گنبد آن به شکل های مدور و مخروطی ست که این دو شکل گنبد در مناطق خلیجی زیاد دیده می شود. این بقعه ی متبرکه که از آجر و گچ ساخته شده نه تنها از لحاظ مذهبی قابل احترام و زیارت است بلکه معماری و سبک و سیاق ساخت زیبایی دارد.

امامزاده میرمحمد حنفیه
امامزاده میرمحمد حنفیه

بهترین زمان بازدید

سفر به استان بوشهر و دیدنی هایش یکی از بهترین تجربه هایی ست که هرکس می تواند از سفر داشته باشد، اما انتخاب فصل مناسب برای رفتن به جنوب خیلی اهمیت دارد چرا که بعد از نوروز و تا نیمه های پاییز هوای جنوب بسیار گرم و مرطوب است و سفر به آن در نیمه ی اول سال توصیه نمی شود.

جاهای دیدنی بوشهر در بهار

برای سفر به بوشهر و امامزاده میرمحمد حنفیه فصل بهار بهترین فصل است.شاید بتوان گفت بهترین فصل سفر به بوشهر در بهار میباشید.به علت داشتن هوای خنک و دلچسبی که دارد میتوان به راحتی به جاذبه های گردشگری بوشهر سفر به علت داشتن هوای لذت بخش سفر کرد.از جمله این مکان ها آب انبار قوام است که دارای خواص درمانی زیادی است.البته در کنار جاذبه های گردشگری حتما سری هم به رستوران گرگور بوشهر هم بزنید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان بوشهر

چشمه آب گرم اهرم

چشمه آب گرم اهرم از جاهای دیدنی بوشهر هست که میتوان به آن اشاره کرد. بعضی از منابع طبیعی و خدادادی که در برخی نقاط کشور وجود دارند و تبدیل به جاذبه ی گردشگری شده اند، تنها از لحاظ زیبایی ظاهری و طبیعی ارزشمند نیستند و دارای ویژگی های مهم دیگری هم هستند. مثلا چشمه های آب گرم که از دل زمین راه به بیرون پیدا کرده اند علاوه بر منظره ی چشم نواز و طبیعی که ساخته اند از لحاظ درمانی نیز حائز اهمیت هستند. چشمه آب گرم اهرم در استان بوشهر از چشمه های دارای خواص درمانی ست که در این جا با آن آشنا خواهید شد.

عمارت ملک

عمارت ملک یکی از جاهای دیدنی بوشهر است.در گوشه گوشه ی دنیا بناهای مشابه زیادی ساخته شده که به دلایل مختلف مهم برشمرده می شوند. مراوده با اروپا و رفت و آمد افراد مهم سیاسی و تجاری به کشورهای اروپایی در دوره ی قاجار چه به منظور تحصیل یا تجارت

عمارت دهدشتی

عمارت دهدشتی یکی از جاهای دیدنی یوشهر است .همانطور که امروزه ساختن ویلاها و خانه های گران قیمت کنار سواحل در میان ثروتمندان محبوب و پرطرفدار است، در گذشته نیز اشخاص متمول و به خصوص تجار عمارت های مجلل خود را در کنار ساحل می ساختند. در خیابان ساحلی بندر زیبای بوشهر عمارت های این چنینی که روزگاری متعلق به بازرگانان و تاجران بوده بسیار است. یکی از آن ها عمارت دهدشتی ست که از نمونه های بی نظیر هنر ایرانی است.

پارک ملی نایبند

پارک ملی نابیند از جاهای دیدنی بوشهر است.ایران پهناور سرزمینی ست با اکوسیستم های نادر و خاص که برای جلوگیری از از بین رفتن آن ها و به منظور حفظ و مراقبت از گونه های زنده ی گیاهی و جانوری در آن ها، تحت حفاظت جدی اداره ی محیط زیست قرار گرفته اند و به مناطق حفاظت شده مشهورند. یکی از بی نظیرترین این مناطق، پارک ملی نایبند است. برای آشنایی با ویژگی های جالب این منطقه با ما همراه باشید.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها