Search

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

معرفی

ارگ کلاه فرنگی بیرجند به یکی از جاهای دیدنی بیرجند میتوان به اشاره کرد .بسیاری از ابنیه ی تاریخی و گاه مدرن دارای قسمتی هستند که نام آن در تمام آنها مشترک است و “کلاه فرنگی” خطاب می شوند. در واقع سازه ای گنبد مانند اما کوچک و سبک، با قاعده ی مخروطی، چندضلعی یا مدور و معمولا در مرکز ساختمان است که برای تزیین یا کاربردهای فرعی ساخته می شود.

ساخت و استفاده از کلاه فرنگی ها با معماری دوره ی قاجار به اوج خود رسید و نمونه های بسیار بدیع و چشم نوازی از آن ها در شهرهای مختلف ایران باقی مانده است. ارگ کلاه فرنگی بیرجند از کلاه فرنگی های بسیار زیبای به جا مانده از دوره ی قاجار است که در زیر چند ویژگی مهم آن را برای شما آورده ایم.

ارگ کلاه فرنگی بیرجند کجاست؟

 ارگ کلاه فرنگی بیرجند در انتهای خیابان مطهری مرکز شهرستان بیرجند قرار گرفته است.

منبع:ویکی پدیا

تاریخچه

این ارگ زیبا در شش طبقه یا شش اشکوبه ساخته شده که تنها دو طبقه ی آن دارای اتاق و تالار است و کاربری دارد و طبقات دیگر برای زیبایی ست و جنبه ی تزیینی دارد. ساخت این بنا در اواخر دوره ی زندیه آغاز و تا قاجار ادامه می یابد و مقر حکمرانی امیر معصوم خان بوده است که بعدها به فرمانداری بیرجند می رسد که هنوز هم کاربری آن همین است.

پلان همکف مربعی ست و اتاق های متعددی در آن است. فضای مرکزی همکف را حوضخانه اشغال کرده است و گنبدی با تزیینات مقرنس کاری بسیار بدیع و کاربندی های کم نظیر در بالای سر آن قرار دارد و طبقات بعدی با مساحت های کوچکتر در بالای آن ساخته شده اند.

نمای کلی بیرون، عمارتی یکدست سفیدرنگ است که طبقات به شکل چند ضلعی هایی روی هم قرار گرفته اند تا به کلاه فرنگیِ آخر در اوج بنا می رسند. در طبقه هایی که صرفا برای زیبایی ساخته شده اند پنجره های چوبی و طاق نماهایی ساخته شده که جلوه ی خوبی به نمای ارگ بخشیده اند.

مصالح استفاده شده در این ارگ چشم نواز شامل آجر، گل، آهک و ساروج هستند. ساختمان سفید ارگ کلاه فرنگی بیرجند در محوطه ای سرسبز قرار دارد و با نام های دیگری مثل قصر بی بی عروس و ارگ حسام الدوله هم شناخته می شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم

بهترین زمان سفر

برای سفر به بیرجند به عنوان شهرستانی که در منطقه ای گرم و خشک قرار دارد بهتر است اوایل بهار یا پاییز را در نظر بگیرید و بتوانید تمام اماکن گردشگری را در شرایط جوی مناسب ببینید و از طبیعت هم لذت ببرید.بازار بیرجند یکی دیگر از مکانها میباشد که میوانید در این فصل از هوا بروید.

دیگر مکان‌های تفریحی استان خراسان جنوبی

باغ اکبریه بیرجند

اغ اکبریه بیرجند را میتوان به یکی از جاهای دیدنی بیرجند نام برد.در مکالمات روزمره معمولا به تمام فضاهای سرسبز شخصی یا عمومی عنوان “باغ” اطلاق می شود اما در علم هنر و معماری باغ ایرانی ویژگی های مشخص و منحصر به فردی دارد که همه ی آن ها در کنار هم باعث می شوند تا بتوانیم مکانی را “باغ ایرانی” خطاب کنیم.

باغ و عمارت رحیم آباد

ه غیر از مکانهای باستانی بیرجند جاهای دیدنی بیرجند در تابستان هم هست. باغ های ایرانی از جمله جاذبه های معمارانه و هنرمندانه ی دوره های مختلف تاریخ ایران هستند که در جای جای این سرزمین نمونه هایی از آن ها وجود دارد،

روستای خراشاد بیرجند

جهای دیدنی بیرجند کجاست؟ پیشینه ی تاریخ و تمدن ایران زمین به قدری غنی و کهن است که از دیرباز در هر گوشه از خاکش اثری از هنر و هنرمندان بوده است. از پایتخت گرفته تا دور افتاده ترین مناطق روستایی ایران همه ی مردم مستعد

غار چهل چاه بیرجند

ازجاهای دیدنی بیرجند در تابستان می توان به غارهای این شهر اشاره کرد.از تاریخی ترین و قدیمی ترین و البته اسرار آمیزترین بناهای تاریخی غارها هستند. غارها یا با ریزش کوه ها و یا به دست انسان ها ساخته می شدند و به مامنی برای سکونت و ادامه ی حیات تبدیل می شدند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search