آرامگاه مشتاقیه کرمان

آرامگاه مشتاقیه کرمان

یکی از مکان های تاریخی و از جاهای دیدنی کرمان که قدمتی نزدیک به دویست سال دارد آرامگاه مشتاقیه کرمان است. این آرامگاه در سال ۱۲۲۳ و در زمان قاجار در خارج از شهر بنا شده است. البته هم اکنون در داخل شهر قرار دارد. این مکان به گنبد مشتاقیه نیز معروف است.

این مکان مقبره و آرامگاه پیشوای صوفیه یعنی مشتاق علی شاه است که شاعری جوان بوده و نزدیک به ۱۷۰ سال پیش در کرمان زندگی می‌کرده است. در سال ۱۲۶۰ یعنی پس از وفات مشتاق علی شاه یک گنبد برای مزار او در این آرامگاه ساخته شد. این آرامگاه هم اکنون در نزدیکی میدان شهدای کرمان قرار داشته و زمان بازدید از این مکان از ساعت هشت صبح تا پنج بعد از ظهر می‌باشد. 

آرامگاه مشتاقیه کرمان
منبع: گوگل مپ آرامگاه مشتاقیه کرمان

تاریخچه آرامگاه مشتاقیه کرمان

همانطور که گفته شد ساخت این آرامگاه به زمان قاجار برمیگردد. علت ساخت این مکان دفن حاکم کرمان در آن زمان یعنی میرزا حسین خان راینی بوده است. اما علت قرار دادن نام مشتاقیه بر روی این آرامگاه قرار گرفتن پیکر پیشوای صوفی یعنی مشتاق علی شاه در آنجا می‌باشد. ساخت گنبد اصلی این آرامگاه یعنی گنبد آجری شکل، مربوط به اواخر دوران صوفیه و ابتدای قاجار است.

مقبره این دو نفر، یعنی میرزا حسین خان و مشتاق علی شاه در قسمت شمالی این آرامگاه قرار دارد. وجود دو گنبد کاشی پوش برای همین دو مقبره می‌باشد. علت مرگ مشتاق سنگسار او بوده است. طبق شواهد تاریخی این بزرگ صوفیه را به دلیل خواندن قرآن با صدای سه تار دستگیر کرده و حکم سنگسار وی را صادر کردند. 

 آرامگاه مشتاقیه کرمان
منبع: گوگل مپ آرامگاه مشتاقیه کرمان

زیبایی ها و معماری آرامگاه مشتاقیه کرمان

این مکان به دلیل تخریب زیاد بارها مورد مرمت قرار گرفته است. آخرین مرمت مربوط به ده سال قبل یعنی سال ۱۳۹۱ می‌باشد. کاشی کاری های روی دو گنبد بر فراز مقبره میرزا حسین خان و مشتاق علی شاه، جنبه تاریخی ندارند چراکه به تازگی و حدود سی سال قبل ساخته شده اند. دلیل این کاشی کاری ها مرمت بنا بوده است.

اما شما می‌توانید به هنگام ورود به داخل آرامگاه گنبد آجری زیبایی را مشاهده کنید که پس از دویست سال همچنان سالم باقی مانده است و این مکان را به یکی از جاهای دیدنی کرمان تبدیل کرده است. با اینکه گچ کاری ها، کاشی کاری های این مجموعه قدمت کمتری نسبت به بنای آجری آن دارند اما فضای داخل آرامگاه مشتاقیه را بسیار زیبا و منحصر به فرد کرده اند. 

آرامگاه مشتاقیه کرمان
منبع: گوگل مپ آرامگاه مشتاقیه کرمان

چه کسانی در این آرامگاه دفن شده اند؟

در این آرامگاه که یکی از جاهای دیدنی کرمان می‌باشد، بزرگان صوفی بسیاری آرام گرفته اند که دو تن از معروف ترین آنها میرزا حسین خان و مشتاق علی شاه هستند. همچنین در این آرامگاه بزرگانی مانند کوثر علی شاه همدانی و شیخ اسماعیل هراتی که از نامیان و بزرگان صوفیه هستند نیز دفن شده اند. 

دسترسی به این آرامگاه بسیار آسان بوده و شما میتوانید به راحتی این مکان را در میدان مشتاق پیدا کنید. بازدید از این مکان رایگان بوده و مدت زمان بازدید یک الی دو ساعت می‌باشد.  

دیگر مکان‌های تفریحی استان کرمان

خانه هرندی کرمان

شهر کرمان جزء تاریخی ترین شهرهای ایران است که مکان های باستانی بسیاری از زمان های گذشته در این شهر به یادگار مانده است. خانه های تاریخی زیادی در کرمان وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها خانه هرندی کرمان می‌باشد. این مکان یکی از جاهای دیدنی کرمان است که از دوران قاجار باقی مانده است. این خانه صرفا یک بنا نیست، بلکه یک خانه باغ است که از وسعتی به بزرگی بیست و پنج هزار متر مربع ساخته شده است.

حمام گنجعلی خان کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که قدمت بالایی داشته و ساخت آن به دوران صفویه برمیگردد، حمام گنجعلی خان کرمان است. این حمام بخشی از مجموعه بزرگی به نام مجموعه گنجعلی خان می‌باشد. ساخت مجسمه ها از اقشار مختلف آن زمان، فضایی زنده و جذاب به این حمام بخشیده است. این بنای تاریخی در نزدیکی بازار بزرگ کرمان و میدان گنجعلی خان شهر کرمان است.

باغ شاهزاده کرمان

یکی از جاهای دیدنی کرمان که در نزدیکی شهر کرمان و در فاصله دو کیلومتری شهری به نام ماهان قرار گرفته است باغ شاهزاده کرمان ماهان است که به باغ شازده نیز معروف است. شاید در بین زیبایی های تاریخی کرمان نام این مکان را کمتر شنیده باشید، اما مانند الماسی در وسط بیابان می‌درخشد. جالب است بدانید که این مکان زیبا و تاریخی در سال ۱۳۹۰ به ثبت جهانی رسیده است و یکی از زیباترین باغ های تاریخی دنیا و از جاهای دیدنی کرمان و همچنین جزء 9 باغ ثبت شده ایرانی در یونسکو است. 

مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان

کرمان یکی از تاریخی ترین و زیبا ترین شهرهای ایران است که آثار تاریخی بی مثالی را در خود جای داده است. یکی از جاهای دیدنی کرمان مدرسه و کاروانسرای گنجعلی خان کرمان می‌باشد. این مکان یکی از شاهکارهای دوران صفویه است که هم اکنون در قسمت شرق میدان گنجعلی خان واقع شده است. دلیل اینکه نام مدرسه و کاروانسرا را در کنار هم قرار داده اند این است که از این بنا در ابتدا به عنوان مدرسه و برای تحصیل علم استفاده می‌شده است اما به مرور زمان به کاروانسرا تبدیل شد.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها