آبشار یاسوج

آبشار یاسوج

در این مقاله سعی داریم تا شما را با یکی از جاهای دیدنی یاسوج آشنا کنیم که به عنوان دیدنی ترین مکان این شهر نیز شناخته می شود. آبشار یاسوج که در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده، یکی از متحیر کننده ترین آبشار های زنده ایران است.

این آبشار با ارتفاعی ۱۰ متری، سرچشمه خود را از کوه های سفید پوش زاگرس گرفته و باغات میوه، مراتع سرسبز و مملو از گل‌ ادامه می یابد و همین امر سبب شده تا مسیر هایی که در بستر این آبشار قرار گرفته اند بسیار دیدنی و سر سبز باشند.

آبشار یاسوج
منبع: گوگل مپ آبشار یاسوج

در اطراف این مکان دیدنی، مکانی ایجاد شده که امروزه آن را با نام پارک آبشار یاسوج می شناسند. این پارک به دلیل موقعیت خوبی که دارد درختان تنومند و بلندی را به خود دیده است. همین امر نیز سبب شده تا این مکان توسط مردم به عنوان یکی از جاهای دیدنی یاسوج نام بگیرد.

زیبایی این مکان زمانی بیشتر می شود که شما خود را در دره ای میبینید که توسط رشته کوه های اطراف ایجاد شده است. رشته کوه هایی که در فصل های مختلف سال، شکل و شمایل متفاوتی به خود می بیند.

مسیر آبشار یاسوج

مسیری که آبشار یاسوج تا مقصد نهایی خود می پیماید، مناظر بسیار دیدنی و زیبایی را خلق کرده که به عنوان مثال می توانیم به حوضچه‌‌ها و استخرها اشاره کنیم که هر کدام برای خود مناظر دیدنی و خارق العاده ای را در بر گرفته اند.

از طرفی دیگر، جاهای دیدنی یاسوج به همین آبشار ختم نمی شود؛ بلکه دیگر جاهای دیدنی که شامل آبریز ها و آبشار های کوچک می شود نیز از آبشار یاسوج سر چشمه گرفته اند و هر کدام یا به پیمایش این مسیر ادامه میدهند یا مسیر دیگری را برای خود در پیش می گیرند.

آبشار یاسوج
منبع: گوگل مپ آبشار یاسوج

موارد استفاده

اگر بخواهیم به اصلی ترین استفاده آب این آبشار اشاره کنیم، می بایست به استفاده آن برای آب شرب یاسوج اشاره کرد اما در کنار این مورد اصلی، در موارد دیگری چون آبیاری باغات و گیاهان پارک آبشار یاسوج از آن استفاده می شود.

اگر به نقطه بالایی آبشار که توسط پله های فلزی تهیه شده است بروید، منطقه حفاظت شده ای را مشاهده می کنید که با حصار از باقی نقاط جدا شده است و به احتمال زیاد به دست سازمان محیط زیست و یا سازمان ها و اشخاص خصوصی افتاده است.

مسیر دسترسی

آبشار یاسوج که به عنوان یکی از برجسته ترین جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود، مسیری تقریبا دشوار را برای دسترسی به همراه دارد؛ البته مسیر ماشین ها بسیار هموار و سالم است اما مسیر درونی پارک تا کنار آبشار کمی پستی و بلندی را در بر می گیرد.

این آبشار که در انتهای تنگه ‌ای کوچک قرار دارد، برای رسیدن به آن می بایست مسیری بالغ بر 150 متر را برای رسیدن به آن طی کرد و این 150 متر آسان نخواهد بود چراکه مسیری سنگی است. اما برای اینکه گردشگران از آب سرد رودخانه در امان باشند لوله های فلزی در این مسیر تعبیه شده که می توان بر روی آن ها مسیر را دنبال کرد.

آبشار یاسوج
منبع: گوگل مپ آبشار یاسوج

هرچند که این کار مسیر دسترسی به ان آبشار از جاهای دیدنی یاسوج را راحت تر و آسان تر کرده اما در کنار آن نیز باعث بر هم خوردن نظم محیط و زشت شدن مسیر حرکت نقش اساسی ایفا کرده است که امیدواریم در سال های آینده به این موضوع رسیدگی شود.

به گردی مجله گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان کهگیلویه و بویراحمد

تنگ گنجه ای یاسوج

یکی دیگر از جاهای دیدنی یاسوج که بهشتی گمشده در دل کهگیلویه و بویر احمد است، و با زیبایی متحیر کننده چشم هر بیننده ای را به خود میدوزد، تنگ گنجه ای یاسوج است. این مکان یکی از بکر ترین مکان های زنده در این شهر است که سالانه گردشگران زیاد را به خود می بیند.

پیست اسکی دنا

پیست اسکی دنا یا به عبارتی دیگر پیست اسکی کاکان یکی از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور برای تفریح و گردش دور هم جمع می کند. این پیست که در زمستان بسیار زیبا می شود، برای ورزشکاران نیز مکانی مناسب برای تمرین است.

دشت مورپیسه یاسوج

اگر شما نیز به گل های تابستانی علاقه مندید و این زیبایی برای شما مبهوت کننده است؛ بهتر است به یکی از جاهای دیدنی یاسوج بروید که امروزه آن را با نام دشت مورپیسه یاسوج می خوانند. این دشت بی شک یکی از زیباترین مکان های گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد است.

تنگ مهریان یاسوج

یکی از جاهای دیدنی یاسوج که این شهر را به یکی از مقاصد گردشگری مهم کشور بدل کرده است، تنگ مهریان یاسوج است که از نظر زیبایی و آبادی؛ چیزی از دیگر نقاط گردشگری کشور کم ندارد. این منطقه گردشگری که در فاصله 5 کیلومتری یاسوج به اقلید واقع شده، دیدنی های ناشناخته ای را در خود جای داده.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها