آبشار نوژیان لرستان

آبشار نوژیان لرستان

بدون تردید یکی از جاهای دیدنی لرستان که سالانه هزاران گردشگر از سراسر جهان را به سمت و سوی خود می کشد تا زیبایی های نهفته در خود را به نمایش بگذارد، جایی نیست جز آبشار نوژیان لرستان. آبشاری که جزو برجسته ترین آبشار های لرستان محسوب می شود.

یکی از خصلت هایی که این آبشار را برجسته تر کرده است، ارتفاع آن است که بالغ بر 95 متر بوده و از همین رو نیز بلندترین آبشار لرستان نام گرفته است. این آب ریز علاوه بر ارتفاع بلندی که دارد دارای منطقه بکر گردشگری در اطرافش بوده و همین امر سبب شده تا به مکانی دیدنی برای طبیعت گردان بدل شود.

آبشار نوژیان لرستان
منبع:گوگل مپ آبشار نوژیان لرستان

از همین رو نیز این آبشار مورد توجه سازمان میراث طبیعی شده و در سال 1387 در لیست آثار طبیعی و ملی به ثبت رسیده است که باعث شده تا حفاظت از این منطقه به مرحله بعدی رفته و مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و این منطقه را به یکی از جاهای دیدنی لرستان تبدیل کرده است.

نامگذاری

آبشار نوژیان به مانند سایر آبشار های کشور، در فصل بارندگی پر آب بوده اما نکته قابل توجه این است که عرض آن بیشتر شده و از طرفی دیگر نیز در فصل‌ های کم ‌آبی و بی آبی ، عرض آن کم می ‌شود. و همین امر نیز سبب شده تا مردم محلی نام آن را نوژیان بگذارند که در لغت به معنی ( آب زنده ) است.

آبشار نوژیان لرستان
منبع:گوگل مپ آبشار نوژیان لرستان

سرچشمه آبشار نوژیان لرستان

آب سرازیر شده از این آبشار که یکی از جاهای دیدنی لرستان است، از چشمه ‌های بالا دست آشار تأمین می ‌شود. اگر به کناره آبشار توجه کنید متوجه وجود رودی می شوید که آب آن نیز از چشمه‌ های متعدد همین منطقه تأمین شده و تا انتها و رسیدن به مقصد نهایی خود ادامه پیدا می کند.

از نکات حائز اهمیت در مورد آب جاری شده از این رودخانه و آبشار، این است که ، برای پرورش ماهیان سردابی مانند قزل‌ آلا بسیار مناسب بوده و از همین رو در مناطق پاین دست آبشار ، حوضچه ‌‌های پرورش ماهی توسط محلیان ساخته شده است.

مقاله آبشار ونایی را هم مطالعه کنید.

آبشار نوژیان لرستان
منبع:گوگل مپ آبشار نوژیان لرستان

پوشش گیاهی

یکی از مواردی که آبشار نوژیان که از جاهای دیدنی لرستان است بابت آن شهرت دارد، وجود گیاهان دارویی در حاشیه آن و در قله کوه تاف است که سبب می‌ شود تا عده عمده ای از افرادی که در این حیطه سرچشمه ای دارند، به این منطقه سفر کنند.

بهترین زمان سفر به آبشار نوژیان

بهترین زمان برای سفر به این منطقه گردشگری و تجربه ای به یاد ماندنی، دو فصل بهار و تابستان است؛ چرا که آب این آبشار از چشمه ‌‌های طبیعی بالا دست تأمین می ‌شود و به همین امر سبب شده تا در بهار و تابستان که برف ها آب می شودند، پر آب تر و دیدنی تر باشد. اما متاسفانه هرچقدر به اواخر فصل تابستان نزدیک می‌ شویم مخصوصا در ایام خشک‌ سالی ، از میزان آب این آبشار کاسته شده و گاها امکان خشکسالی کامل این آبشار وجود دارد که دیدن از آن را چندان توجیه نمی کند.

به گردی مجله گردشگری برای همه

آبشار نوژیان لرستان
منبع:گوگل مپ آبشار نوژیان لرستان

دیگر مکان‌های تفریحی استان لرستان

دریاچه کیو

یکی از جاهای دیدنی لرستان که بی شک چشم هر بیننده ای را به خود می دوزد، دریاچه کیو است. دریاچه ای که با رنگ خاص خود زیبایی خارق العاده ای را به وجود آورده و همین امر سبب شده تا سالانه مسافران زیادی در این مکان گرد هم آیند.

حمام گپ لرستان

بدون تردید یکی از بناهای تاریخی و جاهای دیدنی لرستان که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، حمام گپ لرستان است. حمامی که به عنوان یکی از مناطق گردشگری مهم در خرم آباد قرار دارد و سالانه تعداد زیادی گردشگر را دور هم گرد می آورد.

آبشار ونایی

آبشار ونایی یکی از آبشار های دیدنی بروجرد است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی لرستان نیز به شمار می رود. آبشاری که با گذر از کنار آن می توانید صدای برخود آب سرازیر شده از آن با تخته سنگ ها را شنیده و آرامش مطلق را به خوبی درک کنید.

تنگه شیرز

اگر از تماشاکنندگان و تحسین کنندگان طبیعت بکر و دست نخورده هستید، بدون تردید ساختار صخره‌ های تنگه شیرز صحنه هایی به یاد ماندنی را در ذهنتان به جای می گذارد. منطقه ای که خود را در دل کوه های زاگرس گنجانده و زیبایی خارق العاده ای دارد.
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها