Search

آبشار نومل

آبشار نومل گرگان

همانطور که اکثر شما عزیزان در جریان هستید، آبشار ها همواره بهترین مکان های گردشگری برای سفر بوده و از گذشته تا کنون گفته شده هر جا آب هست آبادی نیز هست به همین دلیل اگر انتخاب شما آبشار نومل یکی از جاهای دیدنی گرگان باشد، یک انتخاب بسیار هوشمندانه بوده است.

آبشار ها همانطور که از اسمشان مشخص است، ریزش و یا جاری شدن آب است؛ اما این جاری شدن آب به صورت مسطح نبوده و ریزش آب را به همراه داشته است و علت این امر نیز سایش سنگ های نرم تر در گذر زمان توسط آب بوده که ارتفاعی را برای ریزش آب ایجاد می کند.

آبشار نومل، از جاهای دیدنی گرگان نیز به همین روش ایجاد شده و امروزه به عنوان بستری بسیاری عالی برای تفریح و گردش خانواده ها و اکثر اوقات جوانان شده است. اما نباید این نکته بسیار مه را از یاد ببریم که آب با کسی شوخی نداشته و ندارد پس بهتر است همیشه جوانب احتیاط را رعایت کنیم.

آبشار نومل گرگان
آبشار نومل گرگان

دسترسی به آبشار نومل

آبشار نومل مجموعه‌ ای متشکل از ۶ آبشار وسیع بوده  که مسیر دسترسی بسیار سخت و دشواری در پیش دارند. و همین امر سبب شده تا این آبشار ها ، به عنوان مناطقی بکر و دست‌‌ نخورده باقی‌ مانده و به بهترین جاذبه های گردشگری تبدیل شوند.

بلندترین آبشار منطقه نیز به آبشار نومل شهرت داشته و ارتفاعی بالغ بر ۳۰ متر  را دارا بوده و محل مناسبی برای تفریح کردن می باشد؛ مهم ترین نکته در رابطه با این مجموعه آبشار ها، احاطه شدنشان توسط درختان سر به فلک کشیده جنگل بوده که منظره را بسیاری دیدنی تر کرده است.

این مجموعه آبشار در فاصله چهار کیلو متری شمال روستای نومل بوده و در دل جنگل‌های منطقه چهل گیسو یا به عبارت محلی چلگیسو واقع شده‌ اند؛ اما دسترسی به آن ها کار هر کسی نبود و نیازمند فردی با تجربه و محلی در این زمینه است.

روستای نومل

روستای نومل روستایی به نسب کوچک و زیباست که در فاصله 7 کیلومتری جاده اصلی گرگان_مشهد در دهستان استر آباد جنوبی واقع شده و یکی از بهترین جاهای دیدنی گرگان نیز به شمار می رود از همین رو نیز سالانه گردشگران زیادی از این روستا دیدن می کنند.

در کنار کوه نیز می توانید از جلوه ‌‌‌‌های طبیعی بی شماری که توسط آب رود ها به وجود آمده است لذت برده و دیدنی ‌‌‌‌های اطراف را در خاطرات خود به ثبت رسانده و سفر به یاد ماندنی را برای خود، خانواده و دوستانتان رقم بزنید.

این روستا که در نطدیگی آبشار نومن واقع شده است، جمعیتی نزدیک به ۳۵۸ خانوار دارد که در اخرین سر شماری صورت گرفته تعداد این افراد به طور نسبی به عددی حدود ۱۳۶۰ نفر می رسید که در خانه های روستایی خود یا به صورت تک خانوار و یا به صورت چند خانواری زندگی می کردند.

این روستا که خود یکی از جاهای دیدنی گرگان است، علاوه بر سد و آبشار نومل، مناطقی کهن و باستانی بوده که گاها می توان در آن ها آثاری عتیقه و ارزشمند را مشاهده کرد. اما مهم ترین این آثار و بنا ها که امروز نیز همچنان پا برجاست، بناهایی نظیر قلعه تاریخی تپه‌، غار چل گیسو و سنگ نبشته‌‌‌ ‌ها و کتیبه های قدیمی زیارتگاه پیرمومن می باشد.

به گردی مجله به روز گردشگری برای همه

دیگر مکان‌های تفریحی استان گلستان

دریاچه توشن

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که امروزه مقصد بسیار مهمی در گردشگری به خصوص در میان جوانان شده، دریاچه توشن است، دریاچه ای که با زیبایی های اطراف خود، چشم را محو تماشای خود کرده و گذر زمان را برایتان سریع می کند.

جنگل شصت کلا

یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان که از زیبایی و سر سبزی چیزی کم ندارد، و سبب شده تا سالانه مسافران زیادی از سراسر ایران به سمت و سوی گرگان سفر کنند، جنگل شصت کلا می باشد، جنگلی که با طبیعت بکر و دست نخورده زیست گاه بسیار مناسبی برای جانداران و گیاهان است.

آبشار رنگو

آبشار رنگو در میان جنگل‌ ها‌ی سرسبز در استان گلستان بوده که به عنوان جاهای دیدنی گرگان نیز شناخته می شود. و با زیبایی که به منطقه اطراف بخشیده، بهترین مکان برای سپری کردن تعطیلات و آخر هفته ها می باشد.

مدرسه عمادیه

مدرسه عمادیه یکی از جاهای دیدنی گرگان است که در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی بنا شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از بناهای تاریخی در بافت شهر گرگان به شمار می رود که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از خود گرد جمع می کند.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Search