جاهای دیدنی گیلان

استان گیلان

سرزمین گیل

اغلب افراد هنگامی که صحبت از سفر می شود از خاطرات خوش شمال و لحظات شیرینی که در آن جا سپری کرده اند می گویند و در بسیاری مواقع منظور افراد از “شمال” ، سفر به استان گیلان است . گیلان تمام ویژگی های خطه ی شمالی ایران را در خود یک جا دارد . بارش های پیاپی و غیر قابل پیش بینی ، سرسبزی بی انتها و دریای بی کران و هر آنچه که از مسافرت به شمال می خواهید در گیلان و شهرها و روستاهایش جمع شده است . همچنین نام این استان به دلیل خلاقیت در غذاها و خوراک بارها در دنیا مطرح شده است و گردشگری خوراک در آن جایگاه ویژه ای دارد . گیلانی ها به زبان و لهجه ی خاص خود صحبت می کنند که در تمام ایران شناخته شده و مورد توجه است . برای سفر به گیلان بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید و جاهای دیدنی را با توجه به پرتعداد بودن آن ها و مسافت میان آن ها دسته بندی کنید تا سفر با کیفیت تری داشته باشید . به این منظور در این جا سعی کرده ایم تا جاهای دیدنی گیلان را به همراه غذاها و سوغات مخصوص این استان به شما معرفی کنیم ، در ادامه ما را دنبال کنید .

دیدنی های گیلان در تمام استان گسترده هستند ، از خانه های پلکانی ماسوله میدان شهرداری رشت گرفته تا جنگل گیسوم و ییلاقات ماسال و قلعه رودخان بر فراز مسیری جنگلی و مرتفع . اگر دلتان می خواهد تجربه ی سفر به ابرها و قدم زدن میان آن را داشته باشید هم سوباتان را به شما پیشنهاد می کنیم . اولسبلانگاه ، گردنه حیران و جاده ی اسالم به خلخال که بع عنوان زیباترین جاده ی ایران شناخته می شود هم به اندازه ای شگفت انگیزند که به رویا شبیه ترند تا به واقعیت . در میان تمام سواحل شمالی که تعدادشان هم از انگشتان دو دست فراتر می رود می توان ساحل چمخاله را در رتبه های برتر قرار دارد که از تمیزترین و مجهزترین سواحل برای تفریح و سرگرمی ست . گیلان استانی سرزنده و شاداب است که در تمام ایام سال و تمام ساعات شبانه روز زندگی در آن جریان دارد و سفر به آن برای گذراندن یک دوره ی هرچند کوتاه همیشه خوشایند و لذت بخش است و خاطرات این سفر برای همیشه در ذهن تان باقی خواهد ماند .

 

 

کلوچه فومن

صحبت از شیرینی ها همیشه شیرین است و چه خوب که این شیرینی کلوچه ی اصیل فومنی باشد . کلوچه ی فومن احتمالا از بهترین و مناسب ترین سوغات به حساب می آید و از همه لحاظ بی نظیر است. هر سبک و سلیقه ای این کلوچه را می پسندد و نگهداری آن برای طولانی مدت هم بلا مانع است . در این کلوچه از شیر و گردو و دارچین فراوان استفاده می شود که عطر آن به تنهایی گویای همه چیز خواهد بود .

گیلانی ها نه تنها در آشپزی که در تمام هنرها همه چیز تمام هستند و نمونه ی کاملی از ایرانیان هنرمند را به رخ می کشند . در سفر به گیلان خواهید دید که غرفه های صنایع دستی و بازارهای محلی به قدری فراوان و متنوع هستند که شاید در خرید سوغات گیج بشوید و انتخاب برای تان چندان ساده نباشد . برای آشنایی بیشتر برخی از این هنرها را که توسط مردم گیلان ارائه می شود در این جا آورده ایم .

سفال

سفالگری در گیلان هم مانند دیگر مناطق ایران اصالت و قدمتی کهن دارد . ظروف سفالی همچنان کاربرد خود را دارند و در خانه های ایرانیان چه به منظور تزیین و زیبایی و چه برای کاربردهای دیگر دیده می شوند . در گیلان می توانید نمونه های زیبای سفال را در بازارهای سنتی پیدا کنید .

بامبو و حصیربافی

سبدهای حصیری و بامبو در تمام خانه ها و آشپزخانه های ایرانیان دیده می شود به خصوص کسانی که علاقه مند به سنت ایرانی و صنایع دستی آن دارند هنوز هم از این لوازم استفاده های وسیعی می کنند . در بازارهای گیلان فروشگاه های می بینید که مختص فروش لوازم حصیری و بامبو بافی هستند و استقبال مسافران از آن ها نیز دیدنی ست . این لوازم به لحاظ قیمت مناسب هستند و برای سوغات به اندازه ی کافی شکیل و خاطره سازند و از گزینه های خوب خرید سوغات به شمار می آیند .

بافتنی و پشم بافی

رشتی هایی که به دامپروری مشغولند اغلب از پشم دام ها در تهیه ی نخ و کاموا بهره می برند و در نهایت از آن ها بافتنی های گرم و رنگارنگی می بافند . لباس های بافتنی به لحاظ گرم نگه داشتن و قشنگی همیشه وسوسه بر انگیزند .

عروسک های بافتنی

اگر به ماسوله سر بزنید خواهید دید که غرفه های عروسک فروشی در آن فراوان اند و عروسک های بافتنی کوچک و بزرگ از بندهای بلند آویزان اند و چشم انداز رنگی و شادابی به فضا بخشیده اند .

غذاهای ایرانی با هیچ کجای دنیا قابل مقایسه نیستند و در این میان شاید بتوان گفت غذاهای گیلانی هم در ایران رتبه ی ممتاز را از آن خود کرده اند . تنوع و تازگی و مواد اولیه ی بکر و مرغوب در این مسئله نقش بسزایی دارد .

باقلا قاتوق

معروف ترین غذای گیلانی باقلا قاتوق است که حتی اگر تا امروز آن را امتحان نکرده باشید هم حداقل نام آن را شنیده اید . باقلای سبز و تازه و شوید و سبزیجات معطر مخصوص شمال کشور و تخم مرغ مواد اصلی تهیه ی این غذای خوش طعم است که از غذاهای اصلی گیلانی هاست . یکی از رمز های اصلی مزه ی خوب و عطر این غذا منحصر به فرد بودن سبزیجات آن و تازگی مواد اولیه اش است که فقط در گیلان یافت می شوند .

کته کباب

کته کباب از غذاهای اصلی رستوران های گیلان است که از کباب و برنج شمالی که به صورت کته پخته شده تهیه می شود و مسافران از این غذا استقبال زیادی می کنند چرا که تقریبا با هر ذائقه ای جور در می آید و البته عطر برنج شمالی کته هوش از سرتان خواهد برد !

انواع ماهی

ماهی سفید شکم پر یا ماهی های کبابی در گیلان فراوان هستند و بسیاری افراد ماهی تمیز و آماده را خریداری می کنند و در طبیعت چادر و کمپ های مسافرتی برپا می کنند و بوی کباب ماهی به راه می اندازند ! ماهی های شمال گوشت ترد و لذیذی دارند و البته قیمت آن ها هم ارزان نیست .

اشپل ماهی

اشپل ماهی همان تخم ماهی ست که شمالی ها از آن در کوکو یا غذاهای حاضری استفاده می کنند و با تخم مرغ و سبزیجات آن را نوش جان می کنند . اشپل ماهی بسته به سلیقه های متنوع طرفداران خود را دارد و برخی افراد هم دلشان نمی خواهد این غذا را امتحان کنند !

کباب ترش

کباب ترش از بهترین غذاهای گیلان است که در آن گوشت قرمز را با رب انار تازه و گردو و سبزیجات مخصوص گیلانی طعم دار می کنند و در کنار برنج سفید سرو می کنند . این طعم ترش کباب برای خیلی ها مورد پسند و استقبال است . این غذا در کنار برنج دودی و عطر دل انگیزش از غذاهای رایج گیلانی هاست .

ماهی دودی

ماهی دودی مختص گیلانی هاست و در هیچ جای دیگر نمونه اش را نمی توانید پیدا کنید . در این روش ماهی را ابتدا نمک سود می کنند و سپس دود فراوان می دهند . این ماهی لذیذ طعم و بوی خاصی به خود می گیرد که هرگز از خاطرتان نخواهد رفت . ماهی دودی با برنج سفید یا در کنار غذاهای دیگر سرو می شود .

خورشت آلو مسما

شمالی ها عاشق طعم های ترش و ملس هستند و خورشت آلو مسما از غذاهای محبوب میان آن هاست . طعم ترش آلو و رب انار و قیسی در آن باب ذائقه های ترش پسند است . آلو مسما در گیلان با تکه های مرغ پخته می شود و غذای پرطرفداری ست .

قلیه سیر

در شمال با برگ های تازه ی سیر و تخم مرغ و لپه و گوشت اردک نوعی غذا درست می شود که به آن سیر قلیه یا قلیه ی سیر می گویند . این غذا برای عاشقان طعم و عطر سیر شگفت انگیز است و از خاصیت های آن هر چه بگوییم کم است .

گمج کباب

گمج کباب غذای پر رنگ و پر مزه ای ست که در آن گوشت گوسفندی را در ظرف های سفالی به نام گمج می پزند و مزه ی اصلی آن مزه ی رب انار و گردوست که ترکیبی فوق العاده حاصل می کند .

ترش تره

ترش تره که نام آن را حتما شنیده اید نوعی خورشت است که با سیر تازه و تخم مرغ و آبغوره تهیه می شود و ب برنج خورده می شود . اغلب با این غذا مزه ای مانند اشپل ماهی یا ماهی دودی هم سرو می کنند . ترش تره از ترکیبات دلربای گیلانی در میان تمام غذاهاست

مکان‌های تفریحی استان گیلان

جنگل گیسوم

سفر به جنگل گیسوم یکی از جاهای دیدنی گیلان، می تواند به یکی از به یادماندنی ترین خاطرات در حافظه شما تبدیل شود چرا که این مکان نقطه تلاقی جنگل و ساحل دریای خزر می باشد. در ساحل که قدم بگذارید از یک طرف دریای بی کران و مواج و از طرفی دیگر جنگلی سر پوشیده و سر سبز که درختان آن دست در دست هم داده اند

تالاب انزلی

گر تا به حال با تالاب انزلی آشنا نشده اید وقت را هدر ندهید و در سفر بعدی خود به شمال ایران، از این جاهای دیدنی گیلان دیدن کنید. البته بهتر است ابتدا به این که تالاب در واقع به چه جایی گفته می شود بپردازیم تا بتوانیم زیبایی موجود در این مکان را بهتر برای شما عزیزان شرح دهیم.

ییلاق سوباتان

اگر به دنبال مکانی بکر و دست نخورده در دل جنگل می باشید که به دور از دود و آلودگی باشد، ییلاق سوباتان از جاهای دیدنی گیلان  قطعا همان جایی است که به دنبال آن می گردید. ییلاق سوباتان به دلیل زیبایی و خیره کنندگی که دارد معروف به بهشت گیلان می باشد.

مکان‌های اقامتی استان گیلان

هتل بزرگ گیلان(کادوس) رشت پنج ستاره

هتل اردیبهشت رشت دو ستاره

اقامتگاه بوم گردی فاندر کتام رشت

رستوران‌های استان گیلان

رستوران رازقی رشت

رستوران حاج مرتضی در بندر انزلی

رستوران محرم رشت

مکان‌های زیارتی استان گیلان

امام زاده شاهزاده حسین قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی را هم شامل میشود مانند امامزاده شاهزاده حسین (ع) و مسجد جامع قزوین. هر کدام از این بناهای تاریخی در نوع خود جالب و دیدنی می باشند و حتما باید آن ها را دید. ما امروز در این مطلب به معرفی امام زاده شاهزاده حسین (ع) میپردازیم.

مسجدالنبی قزوین

جاهای دیدنی قزوین بناهای اسلامی زیادی دارد که هرساله مسلمانان و گردشگران زیادی را از سرتاسر جهان به خود جذب میکند. مسجدالنبی یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین آنهاست. مسجدالنبی از معماری وق العاده زیبایی برخوردار است و حس و حال معنوی ای قوی ای در فضای آن حاکم است.

حرم عَلِيِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى

از اماکن تاریخی و مذهبی محبوب مسلمانان تمام جهان حرم مطهر امام هشتم شیعیان امام رضا (ع) است که نیازی به معرفی ندارد. مرقدی با شکوه و ارزنده که قدمتی هزاران ساله دارد و دستخوش سرگذشت و حوادث بسیاری شده است. برای آشنایی با ویژگی های این مکان مقدس در ادامه با ما باشید.